Vesle Kari krijgt hulp schippers Zierikzee Dorpsraad Dreischor verdrietig over Vragen LSD over plan schrappen van buslijn Connexxion paviljoen Nieuwe Kerk 24 SCHOUWEN-DUIVELAND HART VAN POORTAMBACHT 'Hart van Poortambacht, wil geen dorps- of stadsraad zijn, maar leuke dingen doen in en voor de wijk. De stichting Vesle Kari gaat vanaf juni met zieke en kansarme kinde ren varen op de Oosterschelde en de Grevelingen. Het gaat om Sil via Gross van de ijsselaak Vrouwe Jannigje en Johan Nieuwenhout, die sinds de verkoop van zijn klip per Marinus bootloos is. „Sylvia zou eventueel bereid zijn haar schip in te zetten voor de stich ting", legt Nieuwenhout uit. „En ik zou vrijwillig schipper op de Vesle Kari kunnen worden." Maar Nieuwenhout houdt een paar flin ke slagen om de arm. „Omdat we nog heel veel vragen hebben. De ze week hebben we een eerste ge sprek met Wilbrink." Wilbrink zelf is blij met de aan biedingen uit Zierikzee. „Een groot schip erbij is welkom, want we hebben een aanvraag van een tehuis voor kinderen met een ver standelijke beperking. Die tien kinderen kan ik op de Vesle Kari -als die straks is gerestaureerd- niet kwijt. En in zijn algemeen heid is het natuurlijk mooi als het project aanslaat op Schouwen- Duiveland." Hotel de Zeeuwse Stromen heeft het project Vesle Kari al omarmd. Een delegatie van het hotel komt zaterdag 24 januari naar de loods van de Museumhaven in Zierik zee. Die brengt een bedrag mee dat anders besteed zou zijn aan kerstpakketten voor het perso neel. De vrijwilligers die het Noor se viskottertje Vesla Kari in de loods gaan restaureren mogen lo geren in De Zeeuwse Stromen. De 8.20 meter lange boot komt te liggen in Brouwershaven en moet in juni inzetbaar zijn. Wilbrink geeft toe dat hij zich heeft verke ken op het houten viskottertje dat hij in 2012 kocht. Het onder schip bleek verrot. Voor de restau ratie probeert hij 15.000 euro aan sponsorgeld bijeen te krijgen: „We zitten nu op tien mille." ZIERIKZEE - Verwacht geen vlam mende protesten of acties op de barricade. Simpel gezegd gaat het de bestuursleden van 'Hart van Poortambacht' gewoon om een beetje prettig met elkaar wonen in deze wijk, waar ruim driedui zend inwoners van Zierikzee zijn gehuisvest. Voorzitter Adrie Tange is best te vreden met de opkomst van circa vijftig mensen afgelopen vrijdag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in Campus Cultura. Maar vijftig op dik drieduizend? „Ach, we willen de lat niet te hoog leggen. Belangrijker is dat we best wat aanmeldingen heb ben gekregen van mensen die zich willen inzetten voor de acti viteiten die we dit jaar op touw willen zetten", zegt de voorzitter. 'Hart van Poortambacht' is eind 2012 ontstaan tijdens de Dag van Dialoog. Bewoners hadden het ge voel dat deze wijk een beetje in Met voldoende vrijwilligers zou dat Glazen Huis er eind dit jaar kunnen komen het vergeethoekje zat waar wel eens wat meer georganiseerd zou mogen worden. Tange benadrukt dat er niks 'dwingends' wordt opgelegd. „Al les wat we doen moet uit de men sen zelf komen. Er moet dus een groep bewoners zijn die een acti viteit leuk vindt en dan moeten er ook enkele vrijwilligers komen die het idee uitwerken." Als succesvolle voorbeelden noemt Tange het huttendorp dat in 2013 werd gehouden. Ook de schoonmaakactie in de wijk werd een groot succes dankzij de en thousiaste medewerking van leer lingen van de basisscholen 't Kof schip en de Jan Wouter van den Doelschool. Het zijn twee pro gramma-onderdelen die de orga nisatie het komend jaar graag weer wil uitvoeren. Maar alles valt of staat dus bij voldoende vrij willigers. Dat geldt ook voor, zo als secretaris Geertjan de Bruijne het zelf noemt, 'een droom waar hij al enkele jaren mee rond loopt': een lokaal Glazen Huis op het terrein voor Pontes Pieter Zee man. „Dat betreft in feite een par ticulier initiatief van Geertjan, maar als er genoeg enthousiaste vrijwilligers voor zijn dan kun nen we het onder de paraplu van 'Hart voor Poortambacht' gaan uit werken en dan zou dat glazen huis er aan het einde van dit jaar kunnen komen", zegt Tange. Maar hoe komt deze organisatie nou aan geld om te functioneren? Op een leefbaarheidsbudget van de gemeente zoals de dorpsraden dat ontvangen, kan 'het Hart' geen aanspraak maken. „Dat klopt, maar in Poortambacht zijn wel heel wat ondernemingen en organisaties gevestigd die ons initiatief willen steunen", zegt de voorzitter. Hij noemt woning bouwvereniging Zeeuwland die er belang aan hecht dat wijkbewo ners een beetje gezellig met el kaar omgaan. „Voor de bouw van het hutten- dorp in 2013 kregen we bijvoor beeld ook veel materialen van Bol le Dier en Ttiin en voor het uit brengen van de wijkkrant 'Por taal' kregen we een bijdrage van de Rabobank. We willen door gaan met 'Portaal' en dan zo dat de inkomsten uit advertenties kos tendekkend zijn. Ik heb goede hoop dat dit gaat lukken. Naast en kele grotere bedrijven, hebben we in deze wijk namelijk ook veel eenmansbedrij fjes." De voorzitter is ook blij met spon tane samenwerking met andere groeperingen. Zo bereidden leer lingen consumptieve techniek van Pontes Pieter Zeeman de hap jes voor de nieuwjaarsbijeen komst en waren zij daar actiefin de bediening. „En beschouw ons ook als goede buren. Voor een ver gadering of bijeenkomst kunnen jullie ook eens bij ons terecht", liet Greet Timmermans van lunchroom- en cadeaushop De Punt van Brugzicht weten. Volgens Tange ontvangt 'Hart van Poortambacht' geen subsidie, eni ge steun van de gemeente heeft de organisatie destijds wel gekre gen bij de eerste opzet. Daarvoor kon gratis beroep worden gedaan op de Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijnswerk Schou- wen-Duiveland. Volgens de dorpsraad is de vaste busverbinding onmisbaar. Elke ochtend om 07.11 gaan er tenmin ste twaalf kinderen met de bus naar het voortgezet onderwijs. En om 08.40 stappen er nog eens vijf tien scholieren op de bus. Vanaf 1 maart is dat niet meer mogelijk. De belbus is volgens de dorpsraad geen alternatief voor dit aantal leerlingen op de vroege ochtend. Bovendien, zo meldt de dorps raad, is de belbus die door vrijwil ligers wordt bestuurd vrijwel nooit op tijd, waardoor aansluitin gen worden gemist. Reserveren van de bus zou ook niet gemakke lijk gaan. De bus is voor scholieren uit Dreischor extra belangrijk omdat ouders hun kinderen in de winter niet graag laten fietsen over de donkere Zuiddijk naar Schudde- beurs en Zierikzee. De dorpsraad vindt dat Dreischor onevenredig hard wordt getrof fen. De brandweerkazerne wordt met sluiting bedreigd, de busver binding wordt verbroken en ook voor het dorpshuis ziet het er niet goed uit. „Blijkbaar moet Dreischor van de kaart," conclu deert de dorpsraad bedroefd. Mocht het dorpshuis sluiten dan ziet de dorpsraad ook de huisarts nog vertrekken. „Het rijke vereni gingsleven van ons mooie ring- dorp zal dan geknakt worden." De provincie heeft het streekver voer in Zeeland gegund aan Con nexxion. Die snijdt nu in de dienstregeling om zonder verlie zen voor de geoffreerde prijs te kunnen rijden. Op Schou- wen-Duiveland moet ook Elle- meet het vanaf 1 maart zonder openbaar vervoer doen. De stichting View wil op het plein van de kerk een tijdelijk pa viljoen bouwen waar bedrijfsle ven, beheerders van cultureel erf goed en beroepskunstenaars bij el kaar komen met als doel meer sa men te werken. De fractie vindt dat de stichting View, die het paviljoen wil realise ren, eerst een haalbaarheidsonder zoek moet doen en moet inventa riseren hoeveel bedrijven willen deelnemen voor de gemeente sub sidie verleent. Ook wil de fractie weten hoe stichting View dit wil financieren en LSD vraagt zich af of het niet verstandig zou zijn als de stichting View contact zoekt met de musea omdat die zich sterk maken voor samenwerking. Daarnaast heeft de fractie vragen gesteld aan het college, onder meer of andere evenementen bij de Nieuwe Kerk hierdoor niet in gedrang komen, zoals Centree, de Rederijkers of de Zierikzeese Da gen. De fractie wil ook weten of de stichting View nagedacht heeft over een project in een leeg staand winkelpand in plaats van het bouwen van een paviljoen. Het moet uit mensen door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Twee Zierikzeese schip pers willen van de Eindhovense za kenman Willem Wilbrink, initiatief nemer van hulpstichting Vesle Kari, weten wat zij voor dit project kun nen betekenen. door AM Pankow Adrie Tange, voorzitter 'Hart' Lunchroom De Punt wil graag 'een goede buur' zijn voor 'Hart van Poortambacht', foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland DREISCHOR - De dorpsraad van Dreischor is geschrokken van het nieuws dat de streekbus verdwijnt uit het dorp. ZIERIKZEE - De fractie van Leefbaar Schouwen-Duiveland plaatst vraag tekens bij het plan voor een inspira tiepaviljoen bij de Nieuwe Kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45