4 GEZOND 5 Geen extra kans op ms na hpv-vaccinatie Nooit meer gevoelige tanden Dronkenschap vermindert afweer GEDEELDE SMART DINSDAG 13 JANUARI 2015 De start van de vaccinatiecampagne tegen baarmoederhalskanker (hpv-vaccinatie) ging gepaard met veel berichten op sociale media over (vermeende) ernstige bijwerkingen. De vaccinatie zou onder meer de kans vergroten om de ziekte multiple scle rose (ms) te krijgen, een aandoening waarbij de omhulling van de zenuwba nen wordt afgebroken. Dit leidt tot problemen met lopen, zien en voelen. Onderzoek op basis van gegevens van vier miljoen Deense en Zweedse vrouwen kan een verband tussen de hpv-vaccinatie en het ontstaan van multiple sclerose niet aantonen. On der vrouwen die wel waren gevacci neerd, ontstond in de jaren na de vac cinatie verhoudingsgewijs net zo vaak multiple sclerose als onder de vrou wen die niet waren gevaccineerd. Bron: Journal of the American Medi cal Association Een snerpende pijn in je tanden als je in een ijsje bijt of een hete kop koffie drinkt? Dan heb je gevoelige tanden. Die ontstaan als het tandglazuur - het harde, beschermende laagje op de tan den - afslijt. Het gevolg is dat voedsel en drank via de minuscule kanaaltjes die in het tandbeen aanwezig zijn, kun nen doordringen en zo de tandzenuw kunnen prikkelen. Met speciale tand pasta's zijn de kanaaltjes oppervlakkig dicht te smeren, maar dit werkt slechts tijdelijk. Door eten en drinken Tandglazuur beschermt, foto PR komen de kanaaltjes weer bloot te lig gen. Taiwanese onderzoekers beschrij ven nu een materiaal dat dieper - en daardoor blijvend - opvult. Het vormt in de kanaaltjes calcium- en fosforver- bindingen, die ook van nature voorko men in het tandglazuur. Het nieuwe materiaal is met succes getest op tan den van honden. De volgende stap is het te testen op mensentanden. Bron: ACS Nano Het drinken van een flinke lading alco holhoudende drank komt de werking van je afweersysteem niet ten goede, stellen Amerikaanse onderzoekers. Zij maten bij vijftien proefpersonen de ac tiviteit van diverse afweercellen in het bloed, op diverse tijdstippen nadat de proefpersonen vijf glazen wodka ach ter elkaar naar binnen hadden gego ten. Nadat de activiteit van het afweer systeem het eerste half uur na de drankinname wat toenam, daalde de activiteit van de afweer daarna bene den de uitgangswaarde. Deze vermin derde activiteit hield aan tot en met het laatste meetpunt (vijf uur na inna me van de drank). De onderzoekers zeggen dat het op grond van deze be vindingen niet onlogisch is te veron derstellen dat mensen na het drinken van (veel) alcohol meer vatbaar zijn voor infecties. De praktijk wijst ook uit dat dronken mensen die na een on geluk in het ziekenhuis belanden, va ker een infectie oplopen dan mensen die nuchter in het ziekenhuis belan den na een ongeluk. Bron: Alcohol Blue Monday - dit jaar op 19 januari - is naar zeggen de meest deprimerende dag van het jaar. Dat komt (deels) door het besef dat er van goede voornemens ook dit jaar weer niets is te rechtgekomen. In Nederland wordt daarom van 19 tot en met 25 janua ri een nationale helweek ge organiseerd. Onder het mot to 'gedeelde smart is halve smart' geef je een boost aan je - waarschijnlijk tegen die tijd verdampte - goede voornemens. www.helweek.nl Erik Bertrand Larssen. foto PR Erik Bertrand Larssen - Helweek- 7 dagen die je leven veranderen. Uit- foto Getty Images geverij Boom/Nelissen, 20 euro. Lees het boek minstens een paar weken van tevoren. Het wordt dan makkelijker je persoonlijke doelen vast te stellen en er concreet naartoe te werken. Tref voorbereidingen. Doe alle nodige boodschappen, bedenk waar je in je plan ning tegenaan kunt lopen en hoe je je week gaat inde len. Zo houd je je focus nog beter op wat het belangrijk ste is tijdens helweek. Kies voor een normale week, eentje waarin je niet bijster veel anders doet dan gewoonlijk. Zo krijg je de kans alle rollen - partner, collega, gezinslid of vriend - maximaal te verbeteren. De week wordt lastig ge noeg, op onverwachte za ken zit je niet te wachten. Houd het grotere plaatje - een betere versie van jezelf, een droom die je wilt ver wezenlijken - in gedachten. Weten waarvoor je iets doet, maakt het allemaal wat makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41