Je suis Corinne 66 Fouten kunnen je motiveren om het de volgende dag goed te doen 4 GEZOND DENKWIJZER René Diekstra Afgelopen woensdagoch tend omstreeks elf uur reed ik met mijn vrouw Parijs uit. Vlakbij Lille hoorden we via de autoradio over het bloedbad op de redactie van Charlie Hebdo. Dat riep een ver warrend gevoel op. Van nabijheid van dreiging, we kwamen im mers net uit Parijs en zelfs uit het naastgelegen arrondissement. En van opluchting. De dreiging en al le maatregelen die in Parijs geno men werden, lagen gelukkig ver achter ons. Geluk, aldus de Griekse wijsgeer Aristoteles, is wanneer de pijl de man naast je treft. Die uitspraak past op twee manieren op de vrouw die letterlijk de deur naar het bloedbad openzette: Corinne Rey, tekenares bij Charlie Hebdo. Het is rond twaalf uur als Corin ne met haar dochtertje, dat ze net daarvoor heeft opgehaald, bij het redactiekantoor aankomt. Daar stappen twee zwaarbewa pende mannen met bivakmutsen op haar af en blaffen haar toe de toegangscode in het elektroni sche deurslot in te tikken. Heftig geschrokken doet ze dat, waarna de mannen de redactieruimtes binnengaan en om zich heen be ginnen te schieten. Zelf duikt ze met haar dochtertje weg onder een bureau. Naar later blijkt, heeft Corinne geluk. De kogels treffen haar collega's, maar niet haar en haar dochter je. Toch zal het voor altijd een diep zwart omrand geluk zijn. Want hoe moet je verder leven met het besef dat jij degene bent geweest die de deur naar het drama heeft geopend? En welk antwoord heb je op de vraag van jezelf en - stil zwijgend of niet - van nabestaan den van je collega's waarom je dat hebt gedaan? Natuurlijk wist Corinne dat heel Charlie Hebdo op een dodenlijst stond en dat er daarom constant politiebewaking was. Als dan gemaskerde mannen met zware wapens je opdragen de deur naar de redactielokalen van het slot te halen, besef je natuurlijk dat gaat gebeuren waarvoor steeds wordt gevreesd. Waarom dan toch de deur ontslui ten? Is het angst? Maar angst waar voor? Voor wat er gaat gebeuren als je weigert? Dat ze dan je doch ter of jou iets aan zullen doen? Maar stel dat de terroristen jullie neerschieten. Dan is iedereen in het gebouw toch onmiddellijk ge alarmeerd? Bovendien hebben de terroristen dan nog altijd geen toegang tot het redactielokaal en is er dus voor velen kans op een veilig heenkomen. Kortom, als Corinne Rey anders had gehandeld, had ze daarmee mogelijk het leven van een aantal van haar collega's gered. Zij het waarschijnlijk ten koste van haar dochter en/of haarzelf. Toch, de keuze die ze in een split- second moest maken, is er een waarvan ieder van ons mag ho pen die zelf nooit te hoeven ma ken. Bij zo'n keuze is ieder alter natief verkeerd en staat gelijk aan ontredderend ongeluk. Daarom zeg ik: je suis Corinne. Is de uit Noorwegen overge waaide Helweek-hype een goede goede kickstart van het nieuwe jaar? Onze verslag geefster probeerde het uit. „Ik ben zo moe." Middenin een droom hoor ik een weerzin wekkend geluid. Het zwelt aan en stopt niet tot het me uit het diepst van mijn slaap heeft getrokken. Na een halfblinde worsteling met mijn tele foon krijg ik de herrie tot bedaren. Het is het nieuwe geluid dat ik voor mijn wekker heb ingesteld. Wat de avond ervoor nog een vriendelijk deuntje leek, gaat om 5 uur 's ochtends door merg en been. Na een paar seconden weet ik waarom mijn wek ker op dit tijdstip staat: mijn persoonlijke helweek is officieel van start gegaan. Eind 2014 kwam het boek Helweek - 7 da gen die je leven veranderen van de Noor Erik Bertrand Larssen uit in Nederland. Larssen heeft een indrukwekkende carrière in het Noorse leger achter de rug en is uitge groeid tot een beroemde mental coach in dat land. Hier is helweek nu al uitgegroeid tot een regelrechte hype. De ontgroeningsweek van het Noorse leger, waaraan Larssen tweemaal meedeed, wordt helweek genoemd. In zijn boek geeft hij een op het alledaagse leven aangepaste versie. Net als in de legerversie is helweek in het gewone leven een methode om te zien welk potentieel in je schuilt. Maar in plaats van door de modder kruipen en 's nachts gewekt worden door een brullende sergeant, draait het in de huis-, tuin- en keukenversie om meer toepasbare regels: sta dagelijks op om 5.00 uur en ga slapen om 22.00 uur. Wees extreem gefocust en plichtsgetrouw. Ga weloverwogen om met je verschillende rollen, zoals die van part ner, collega of vriend(in). Wees de hele week positief, oplossingsgericht en daad krachtig. Neem kwalitatieve rust, besteed extra aandacht aan je uiterlijk en laat alle privéaangelegenheden wachten tot de avond. Gebruik geen social media onder werktijd en beperk gesprekken met colle ga's tot een minimum. Sport eenmaal per dag, eet gezond en laat de televisie uit. Volgens Larssen werkt opstaan op een on christelijk tijdstip karaktervormend. Het in stellen van een nieuwe beltoon is een dage lijkse reminder om na te denken over de vraag: waar verheug ik me vandaag op? Voor mij is dat snel duidelijk: ik verheug me op minstens drie uur slaap extra. Belangrijk zijn ook de weken vóór hel week, dan bepaal je je persoonlijke doelen. Dat is waardevol: het is namelijk onzin te beweren dat er geen ruimte is voor verbete ring. Mijn tv is allang de deur uit, ik sport veel en eet gezond. Leuk en aardig, maar ik zit óók te veel op social media, kom altijd te laat en kan enorm laks zijn. Mijn helweek staat gepland wanneer mijn vriend, ouders en vrienden in het buiten land zitten. Dat is niet ideaal, merk ik al op maandag. Ik ben nu geen partner, dochter of vriendin, maar vooral zzp'er. Wat in houdt dat ik non-stop moet werken. Bovendien open ik geregeld gedachteloos mijn Instagram-account. Positief denken kost moeite. Waarom doe ik dit in vredes naam?, schiet daarentegen vaker door mijn hoofd. Sporten wordt een uitdaging: ik ben doodop van het vroege opstaan en de lange werkdagen. Op woensdag zie ik m'n broer. „Je ziet er tien jaar ouder uit", grinnikt hij. Ik heb mijn grauwe hoofd ook al opge merkt. En ik heb het chronisch koud. Maar ik merk ook veel positiefs. Helweek werkt als een reset, waarin ik mijn slechte eigen schappen uitschakel. Ik stel niets uit, ben trots op mijn strakke planning en mijn werk gaat als een tierelier. Een echte hel wordt het van donderdag op vrijdag. Deze nacht moet je wakker blijven en doorwerken. Volgens Larssen dé manier om te ontdekken waartoe je in staat bent. Maar ik ben zo moe. Om drie uur 's nachts veranderen de letters op het beeldscherm in wazige vlekken. Ondanks twee truien en een vest ril ik van de kou. Om drie uur 's nachts ga ik eventjes op de bank zitten. Ineens schrik ik wakker. Ongemerkt ben ik in slaap geduveld. Het is zeven uur 's och tends en over een uur interview ik Larssen himself. Ik schaam me diep als hij op het Skype-scherm verschijnt. Dat blijkt onno dig. De opvallend nuchtere Noor stelt me gerust. „Fouten maken is een onderdeel van de weg naar je doelen toe", vertelt hij. „Het moet je motiveren om het de volgen de dag goed te doen." Mijn gebrek aan motivatie blijkt ook nor maal. „De beste soldaat wil tienduizend keer stoppen", stelt hij gerust. Zeven dagen helweek is volgens hem de kickstart van grote veranderingen. „Op lange termijn zijn kleine veranderin gen groot. Dit moet de beste week van je le ven worden, waardoor je over de engste of vervelendste dingen denkt: dit was eigen lijk niet zo moeilijk. Zie het als project om een gelukkiger en beter mens te worden. Het helpt als je een helweek met vrienden plant: je zit in hetzelfde schuitje en moti veert elkaar op moeilijke momenten. En be denk: de volgende helweek wordt makkelij ker." Voor ik zoiets overweeg, moet ik eerst nog het weekend doorkomen. Larssens woor den motiveren, maar zaterdag krijg ik griep. 'Logisch, na zo'n week', sms'en vrien den. Dat is misschien zo, maar ik heb me zelf beter leren kennen en zie - op de nacht doorhalen na - de kracht van hel week. En de absolute weelde van uitslapen. René Diekstra is professor in de psychologie. Een he se week door Cintha Rood Erik Bertrand Larssen, coach reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40