736 bevallingen Zeven kraamsuites Verslavingszorg oo GEZOND 3 19:00 een bezoek aan de poli voor een controle. Ook daar helpt Marloes een handje. Ze werkt om de week, één dag op de poli in Hooge Platen in Breskens waar een nauwe samenwerking is met de huisartsen. Bij een zwangerschap van dertig weken is het de be doeling dat er om de twee weken een con trole plaats vindt. Provoost: „Het is altijd leuk als je iemand door heel het proces kan begeleiden. Als je bij de eerste echo aanwe zig bent geweest en uiteindelijk ook de be valling kan doen. Dat is het ideale plaatje, in de praktijk valt dit jammer genoeg niet te plannen en is het een kwestie van geluk." Helaas gaan niet alle zwangerschappen van een leien dakje. Dat ondervindt de volgen de vrouw die op de behandeltafel gaat lig gen ook. „Ik voel me al heel de week niet lekker. Een beetje grieperig." De vrouw is 35 weken zwanger van een jongetje. Samen met haar man komt ze op controle. Na een gesprek met de moeder, wil Marloes de vrouw wat uitgebreider onderzoeken. „Ik ga je toch even vragen om in een potje te plas sen zodat we alles goed kunnen onderzoe ken. Door de plas te controleren kunnen we zien of er eiwitten aanwezig zijn. Dat wil len we natuurlijk niet hebben, daarom neem ik voor alle zekerheid een paar extra testjes bij je af', vertelt Marloes geruststel lend. „Oh geen probleem, ik moet toch elk half uur plassen door de zwangerschap. Ik ben alweer toe aan een plaspauze", zegt ze lachend. Als zij terugkomt, vervolgt Marloes de controle. Met de baby gaat alles goed maar de mama heeft last van een hoge bloeddruk. Marloes haalt er een verpleeg kundige bij die een hartfilmpje van de vrouw maakt. Ondertussen legt de verlos kundige uit waarom dat moet gebeuren en bespreekt ze de overige vragen van de ouders. Provoost: „Je blijft altijd te maken hebben met de natuur. Dat gaat jammer genoeg niet altijd goed. Dat vind ik het heftigste deel van het vak. Er hoeft maar een klein mankementje te zijn, dat het verschil kan maken tussen leven en dood. Naast de prachtige bevallingen worden er ook wei eens kindjes veel te vroeg geboren of zijn er complicaties tijdens de bevalling." Dat zijn aspecten waar je in dit vak mee om moet kunnen gaan. Ook hier komt weer de flexi biliteit om de hoek kijken. Na een dag vol controles maar zonder beval lingen zit de werkdag van Marloes erop. Na dat ze alles met haar collega heeft door geno men stapt Marloes de auto in op naar huis. Ze heeft er weer een werkdag van twaalf uur opzitten in het ziekenhuis: „Dit was een dag van stilstaan, maar wie weet ben ik morgen weer aan het hollen", zegt ze tevre den. In 2014 zijn er 736 vrouwen bevallen in het ZorgSaam zie kenhuis van Terneuzen. De ze vrouwen kregen allemaal hulp van een verloskundige. In totaal zijn er elf verloskun digen werkzaam in het zie kenhuis en elke dag houdt één van hen de afdeling in de gaten. Samen met de gy naecologen en verpleegkun digen vormen zij een team die de vrouwen en hun part ners zo goed mogelijk bege leiden tijdens de bevalling en zwangerschap. In het ziekenhuis bevinden zich zeven kraamsuites. De ze zijn van alle gemakken voorzien. Zo is er een televi sie en een radio aanwezig. Ook beschikt de kamer over een badkamer en is er ruim te genoeg om veel visite na de bevalling te ontvangen. Heb je vragen over de beval ling? Stel deze dan altijd voor af aan de verloskundigen. Er is tijdens de bevalling erg veel mogelijk. Wil je bijvoor beeld bepaalde muziek ho ren tijdens de bevalling of wil je gebruikmaken van aro matherapie. Dan kan dat alle maal. De verloskundigen zijn op dat gebied ook erg flexibel. Alles om jou het mooiste mo ment van jouw leven te bie den. Volgende week in De Prak tijk, nemen we een kijkje in de wereld van de verslavings zorg. We lopen mee met de werknemers van Emergis in Kloetinge. We nemen een kijkje achter de schermen op de afdeling verslavingszorg en kijken hoe de werkdag van deze werknemers eruit ziet. Heeft u een vraag aan de ver zorgenden? Stuur een brief naar de PZC, postbus 5046, 4380 KA in Vlissingen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar gezond-pzc@wegenermail.nl onder vermelding van 'De Praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edi ties van De Praktijk te staan. DINSDAG 13 JANUARI 2015 ir*rs I Marloes Provoost is verloskundige in het ZorgSaam-ziekenhuis De Honte in Terneuzen. foto Peter Nocolai €c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39