2 GEZOND 7:00 13:00 9:00 8:00 maken. Om alle mogelijke twijfels over de gezondheid van het kind uit te sluiten", al dus Provoost. „Heb je verder nog vragen, over de bevalling bijvoorbeeld?", zegt de ver loskundige terwijl de toekomstige moeder het hartfilmpje ondergaat. „Nee, eigenlijk niet, ik probeer me er niet te druk om te ma ken. Duizenden moeders zijn mij voorge gaan dus dan moet het mij ook wel lukken." Ondertussen is een andere zwangere dame de verloskunde afdeling binnen gewaggeld. De vrouw is van Afrikaanse afkomst en heeft nog moeite met de Nederlandse taal. Maar ze heeft geen woorden nodig om te la ten zien hoe trots ze op haar bolle buik is. Communiceren gaat moeilijk met de vrouw maar met handgebaren weet Marloes toch het een en ander uit te leggen. Na de stan daardcontroles mag de vrouw naar huis. „Het is soms lastig om aan deze mensen hulp te bieden. Het is zo belangrijk dat ze kunnen vertellen hoe de zwangerschap ver loopt en dat ik ze kan uitleggen hoe bijvoor beeld de bevalling eraan toe gaat. Als de communicatie moeilijk gaat dan moet je al je voelsprieten aanzetten om deze vrouwen te kunnen helpen. Dat zie ik dan als een uit daging. Het mooie is wel dat je met iedere vrouw een bepaalde band krijgt, hoe moei lijk communiceren ook is. Je bent aanwezig bij de meest intieme momenten uit ie mands leven, dat is een van de prachtige as pecten van mijn vak", vertelt Marloes. Marloes Provoost (28) loopt door de gangen van ZorgSaam-zieken- huis De Honte in Ter- neuzen. Ze is op weg naar de afdeling verlos kunde om haar collega af te lossen. Het is nog rustig op de afdeling wanneer de werkdag van de uit Groede af komstige verloskundige begint. Marloes be spreekt met haar collega hoe de nacht verlo pen is. Ook checkt ze bij de huisartsen, gy naecologen en verpleegkundigen of er nog bijzonderheden zijn. Ondertussen zit de eer ste zwangere dame van die dag al op de gang te wachten. Ze is 39 weken zwanger, het zijn dus de laatste zware loodjes voor de jonge moeder in spe. Marloes begeleidt haar naar de controlekamer. „Poeh, ik heb het nu wel gehad met de zwangerschap hoor. Mijn hoofd wordt alleen maar dikker en mijn vin gers zien eruit als worstjes", zegt de vrouw lachend tegen de verloskundige. Als de vrouw op de behandeltafel is gekro pen, vraagt Marloes hoe het met haar gaat. „Ik voel me goed en ik ben er helemaal klaar voor", antwoordt de vrouw. Vervol gens vraagt de verloskundige hoe het met de baby gaat. De dame vertelt dat ze de klei ne in haar buik iets minder heeft voelen be wegen de laatste paar dagen. De verloskun dige voelt aan de buik en kijkt of het kindje goed ligt voor de bevalling. Ook luistert ze even naar de hartslag van de kleine en wordt de bloeddruk van de moeder opgeme ten. Alles lijkt goed te zijn met de vrouw en het kind. Toch wil Marloes nog even een hartfilmpje laten maken van de baby. „Het staat me niet aan dat het kindje niet zoveel heeft bewogen deze week, dus voor alle ze kerheid laten we daarom een hartfilmpje Negen maanden lang word je begeleidt door de verloskun dige. Samen met haar draag je zorg voor die buik die maar blijft groeien. De elf ver loskundigen van het zieken huis in Terneuzen doen er al les aan om de zwangerschap en de bevalling zo goed mo gelijk te laten verlopen. door Denise van Minnen Het is nog redelijk rustig op de afdeling. Dat wil zeggen dat er nog geen bevallende vrou wen op de afdeling aanwezig zijn. „Bij ons beroep is het hollen of stilstaan. Er kan elk moment een puffende vrouw binnenko men. Dan zullen de controles even op zich moeten laten wachten. De bevalling staat bij ons centraal en tussendoor doen we dan de controles. Er valt weinig te plannen in dit vak, flexibel zijn is een vereiste. Dat vind ik een van de leukste dingen van mijn be roep. Geen een dag is hetzelfde. De ene dag bevallen er drie vrouwen, de andere dag be valt er niemand en doe je alleen de contro les", zegt Marloes die al zes jaar ervaring heeft als verloskundige. Naast het werk op de afdeling verloskunde werkt Marloes ook als echoscopiste. Als je acht tot tien weken zwanger bent, plan je je eerste afspraak bij de verloskundige. Deze maakt dan een echo van de baby en geeft je de nodige informa tie mee. In de twaalfde week van de zwan gerschap volgt er een intakegesprek met de verloskundige. Er wordt dan besproken wat de vrouw van de zwangerschap en de beval ling kan verwachten. Ook worden er prakti sche zaken behandeld, zoals het regelen van de kraamzorg. Alle vragen die de ouders hebben aan de verloskundige worden na tuurlijk ook doorgenomen. Marloes: „Die vragen lopen altijd erg uiteen. Dat gaat van vragen over pijnstilling tot vragen over wat de mogelijkheden zijn tijdens de bevalling." Na dit gesprek breng je na elke vier weken Verloskundige helpt je met de zwangerschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38