TO©S PZC v 2 IN HET NIEUWS AANSLAG FRANKRIJK COLOFON reportace Niet alle Fransen roepen 'Je suis Charlie7: „Ik kan geen blad steunen dat de profeet afbeeldt." Maak iemand abonnee! paul kusters I OP 5 L00N1STR00KJES KLOPT NIET IN 2015 MU HEB IK BAT ©EVOEL EIGENLIJK altijb al ©EHAB.. El T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111-45 4650 LES MUREAUX - Op het Lycée Jaques Vaucanson, een Franse vmbo, zitten weinig 'Charlies'. Abdul had geen zin om mee te lo pen in de mars voor de persvrij heid - hij was moe. Kevin wilde zijn bokstraining niet overslaan. Sarah had met een vriendin afge sproken. Bijna vier miljoen Fransen gingen zondag de straat op uit protest te gen de terroristische aanslag op het satirische weekblad Charlie Hebdo. Miljoenen anderen bleven thuis. „Het is niet dat ik tegen de betoging ben", zegt de 19-jarige leerling Hamza. „Maar het is voor ons moeilijk een blad te steunen dat de profeet afbeeldt." Met dat dilemma worstelden afge lopen weekeinde veel Franse mos lims. „Hoe kunnen wij achter een spandoek met 'Ik ben Charlie' lo pen als Charlie Hebdo ons bele digt?", vraagt Bouchra (24), een surveillante op de school, die in een immigrantenwijk van Les Mu- reaux ligt, een stadje bewesten Parijs. „Charlie Hebdo heeft de aanslag uitgelokt", schreeuwen twee zwar te jongens, alvorens Bouchra hen wegstuurt. Ze zegt: „Veel leerlin gen zijn overstuur. Ze voelen dat het antimoslimsentiment sterker geworden is door de aanslag. Die indruk heb ik zelf ook. Je ziet de haat in de ogen van de mensen." Soms kookt die haat over. „In Les Mureaux is een gesluierde vrouw op straat aangevallen", zegt Lejla (17), die zelf een hoofddoek draagt. Op de vraag in welke zin de aanslag Frankrijk zal verande ren, luidt het antwoord van deze scholieren eensluidend: meer ra cisme. Maar leraren ergeren zich juist aan de religieuze instincten van veel scholieren. Augustin, een leraar op een zwar te school bij Parijs, vertelt dat een leerling het nieuws van de aan slag door de klas geschreeuwd had. „Het is heel ernstig, er zijn doden", had de jongen geroepen. „En weten jullie wat er is ge beurd? Joden hebben op Arabie ren geschoten." Op sommige scholen hadden lera ren moeite de verplichte minuut stilte af te dwingen. Een jongen vertelde zijn docent: „Twaalf do den bij een aanslag in Parijs is niets vergeleken bij wat er in Gaza gebeurt." Veel moslims hebben zich 'neu traal' verklaard, zegt Brian (18), een leerling. „Wij zijn tegen de terroristen én tegen de Charlie Hebdo-tekenaars." Maar online gaan veel handschoe nen uit. 'Wij zijn Kouachi' (de naam van de broers die de aan slag pleegden) scoorde tienduizen den volgers op Twitter. In Straatsburg werd gisteren een 30-jarige man voor de rechter ge sleept nadat hij een Facebook-pa- gina had geopend waarop 'fans' de terroristen konden 'feliciteren'. Tegenstanders van Charlie Heb do, dat als links wordt aange merkt, zijn er ook onder rabiate moslimhaters. „Ik ben helemaal geen Charlie, ik ben Charlie Mar tel", zei de extreemrechtse goeroe Jean-Marie Le Pen in een verwij zing naar de Frankische koning die in de 8e eeuw de opmars van de moslims stuitte. Wij zijn tegen de terroristen, én tegen de tekenaars van Charlie Hebdo 'Netanyahu was niet welkom bij mars' De Israëlische premier Netan yahu was eigenlijk niet welkom bij de stille tocht zondag in Parijs, schrijven Israëlische media. De Franse president Hollande was bang dat het Israëlisch-Palestijnse conflict de tocht zou overschadu wen. Daarom zou ook Palestijnse leider Abbas thuis blijven. Netan yahu kwam toch, toen twee van zijn ministers zeiden naar Parijs te gaan. Vanwege de verkiezingen vond hij dat hij niet kon achter blijven. Ook Abbas werd toen als nog uitgenodigd. De Turkse presi dent Erdogan was het er niet mee eens, zei hij gisteren. „Iemand die door het doden van 2500 mensen in de Gazastrook staatsterrorisme heeft bedreven, is daar, knikt an dere wereldleiders toe en loopt hand in hand met hen." VS: spijt van magere delegatie in Parijs Waar andere landen presidenten en regeringsleiders naar Parijs stuurden, schitterde president Obama van Amerika door zijn af wezigheid, vonden Amerikaanse media. Het Witte Huis gaf gistera vond toe dat de Verenigde Staten inderdaad een hogere afvaardi ging naar de herdenkingsmars hadden moeten sturen. Amerika stuurde ambassadrice Jane Hartley, maar veel commen tatoren beschreven dat als een gigantische diplomatieke blun der. President Barack Obama had er wel bij willen zijn in Parijs, voegde de zegsman toe, maar het garanderen van zijn veiligheid was op zo'n korte termijn een te groot probleem. Minister Kerry van Buitenlandse Zaken komt vrij dag wel naar Parijs. Anonymous hackt jihadsites Hackerscollectief Anonymous heeft voor het eerst toegeslagen sinds het vorige week een 'giganti sche reactie' beloofde op de aan slagen op Charlie Hebdo. Gister ochtend hackte het collectief de ji- hadistische website Ansar Al Haqq. Wie de website wilde be zoeken, werd doorverwezen naar de anonieme zoekmachine Duck Duck Go. Daar blijft het niet bij wat betreft Anonymous. Op internet circu leert een lijst van andere websites die de groep wil aanvallen. Ook vraagt het hulp bij het hacken van twitteraccounts van vermeende terroristen. „Een aanval op de vrij heid van meningsuiting is een aanval op Anonymous. We zullen dat niet toestaan", aldus Anony mous in een verklaring. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Niet iedereen is Charlie door onze correspondent Cees van Zweeden Brian, 18, Franse vmbo-leerling Scholieren in Les Mureaux: rechts Hamza, naast hem Brian, foto CvZ En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee PARIJS WASHINGTON LONDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2