Zeeuw leeuw 'Ze hebben de Zeeuw uit het logo gehaald' Oplossing voor problemen rond genadeschot ZEELAND 23 commentaar Herdenking reder en dichter Jean Guépin Miss Montreal treedt op bij Concert at Sea „Alles waarmee wordt gecommu niceerd, op auto's, op drukwerk, posters, internet, óveral zie je dat logo terug. En nu dus zonder on ze leeuw. Ik vind dit heel dom van de provincie. Ook dat ze niet hebben aangevoeld hoe sterk dit leeft onder de Zeeuwen." De Boevere zit achter de facebook- pagina 'Wij willen de Zeeuwse Dat liet gedeputeerde Carla Schönknecht gistermiddag we ten. „Ik vind het heel vervelend dat dit gebeurd is en absoluut on gewenst", zei ze. „En zolang het nog niet geregeld is en er gebeurt toch wat, dan wordt de dierenarts ingeschakeld." Schönknecht heeft aan de FBE ge vraagd zo snel mogelijk een aan- leeuw terug in het provincielogo', die zaterdag op internet ver scheen. Inmiddels telt deze uiting ruim vierduizend sympathisan ten. De verontwaardiging onder hen is groot. De Boevere: „De leeuw hoort bij het Luctor et Emergo, de wapen spreuk die bij de Zeeuwen hoort. Na de Watersnoodramp heeft die symboliek alleen maar meer bete kenis gekregen. Dat heeft niets te maken met de bestuurlijke leeuw. Die leeuw staat voor de Zeeuw! Dus eigenlijk hebben ze de Zeeuw uit het logo gehaald." De Boevere, zelf creatief onder het pseudoniem Meisje van de Slijterij, begrijpt ook niks van de vraag in te dienen zodat de oude situatie hersteld kan worden. Sinds 1 januari zijn de leden van het bijstandsteam Valwild op Schouwen-Duiveland van hun taak ontheven. Hetzelfde is aan de hand in Zeeuws-Vlaanderen. Dat betekent dat reeën en damher ten die gewond zijn geraakt niet uit hun lijden verlost kunnen wor den en dat heeft op Schou wen-Duiveland tot gevolg gehad dat sinds januari tot twee maal toe een ree die was aangereden geen genadeschot kon krijgen. De oorzaak van deze kwestie is een administratieve aangelegen heid. Leden van een bijstands team hebben naast een vergun ning voor het schieten ook een verklaring nodig om overal (open- achterliggende gedachte. „Welk probleem lost dit op? Niemand heeft duidelijk kunnen maken waarom dat écht nodig was. Ja, omdat het beter zou aansluiten bij het concept Land in Zee en het DNA van Zeeland. Het zal best. Maar wat kan je daar dan mee?" De Boevere ziet in de snelle op mars van de pagina het bewijs dat de provincie zich onvoldoende realiseert wat er leeft onder de be volking. „Toen ik het nieuws zelf las, dacht ik: zijn ze nou helemaal van de pot gerukt! Het was ook wel een beetje het moment, denk ik. We hadden net een paar dagen alleen maar rotnieuws gehad, met baar of niet-openbaar terrein) een dier uit z'n lijden te verlossen. In Zeeland moest dat per terrein worden aangevraagd, in de rest van Nederland is dat geregeld met een algemene 'aanwijzing'. De FBE (Fauna Beheer Eenheid wilde ook in Zeeland graag wer ken met een algemene aanwij zing. Hierover is meer dan een jaar ge sproken en volgens de FBE waren er toezeggingen gedaan om de Charlie Hebdo en die klopjacht. Dan was dit wel een lekker ont spannen topic. Toen de teller ging lopen, was het eigenlijk niet meer te stoppen. De Zeeuwen voelen zich kennelijk niet gehoord." Een aantal creatievelingen binnen de facebookgroep heeft zelf een al ternatief in elkaar geknutseld, waarin de leeuw harmonieus is opgenomen. „Als de provincie dat ook gelijk had gedaan, was er waarschijnlijk niets aan de hand geweest. Los van het geld (alleen ïo.ooo euro voor het ontwerp) dan dat hiervoor wordt uitgege ven, want dat is natuurlijk ook ab surd in tijden van bezuinigin gen." zaak op te lossen die later weer zijn ingetrokken. De provincie Zeeland ontkent dat er toezeggin gen gedaan zijn. Voor de FBE is het hebben van een juiste verklaring heel belang rijk omdat zich anders altijd de si tuatie kan voordoen dat iemand aangifte doet tegen een lid van het bijstandsteam als hij of zij wat anders denkt over het geven van een genadeschot. Daarnaast zijn de leden niet verzekerd als er iets gebeurt. Dat risico kunnen de vrijwilligers niet lopen. Momenteel voeren de FBE en de provincie Zeeland gesprekken over een nieuw Faunabeheerplan. Daarin wordt een defmtieve rege ling opgenomen voor de bijstands teams. De Zeeuwse Leeuw zit in het hart van mensen. Dat blijkt duidelijk uit de vele negatieve reacties op het nieu we beeldmerk van de provin cie. De stoere leeuw is inge ruild voor een simpel lijnen spel in de vorm van een wa pen. Dat zou beter passen bij het merk Zeeland. Marketingdeskundigen weten dat elk merk 'geladen' moet worden. Dus als de provincie veel goede dingen doet, krijgt dit nieuwe merk een positieve uitstraling. De daden zijn be langrijker dan de facade. Tot zo ver de theorie. In de praktijk heeft de leeuw die zich aan het water ontwor stelt een grote symbolische be tekenis. Die leeuw verbeeldt voor de meeste Zeeuwen niet het gezag, zoals verantwoorde lijk gedupeerde Schönknecht veronderstelt, maar die ver beeldt pure overlevingskracht. Het zwaar gestileerde nieuwe logo met de eenvoudige blau we en gouden lijnen zal nooit dezelfde impact hebben. VLISSINGEN - Het is donderdag 15 januari 300 jaar geleden dat reder, schepen en dichter Jean Guépin werd geboren. In de bibliotheek van Vlisingen wordt donderdag middag een bijeenkomst gehou den ter herdenking aan Guépin die een belangrijke rol speelde in het culturele leven van het i8e-eeuwse Vlissingen. Tijdens de ze herdenking komt een aantal as pecten van deze vermaarde Vlis- singer aan de orde. Pierre-Jean Brassac brengt in het Frans een ge dicht van Guépin te horen. En semble Vagantenkost speelt mu ziek uit die tijd. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. RENESSE - Miss Montreal treedt op bij de tiende editie van Concert at Sea dit jaar. De zangeres werd maandagochtend verrast door Pas- kal Jakobsen in het Radio 3FM pro gramma 'GIEL'. Eerder was be kend dat Lenny Kravitz, Coun ting Crows, Racoon, Dotan, Ty phoon en gastheer Blof op het tweedaagse festival op 26 en 27 juni spelen. Paskal Jakobsen en Miss Montreal waren te gast in de studio om hun duet Ik Zoek Alleen Mezelf te promoten. De zanger ver raste Miss Montreal volledig met de mededeling dat er een plekje is ingeruimd bij Concert at Sea voor de zangeres en haar band. DINSDAG 13 JANUARI 2015 Petra de Boevere uit Sluis en zeker 4500 andere Zeeuwen willen de leeuw terug in het provincielogo. foto Camile Schelstraete SLUIS - Petra de Boevere realiseert zich terdege dat de leeuw fier blijft wapperen op de Zeeuwse vlag en ook niet verdwijnt uit het provin ciewapen. Maar dat zijn vooral in terne uitingen. Het logo daarente gen is het gezicht naar buiten toe, zegt de Sluise fel. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Nog deze week komt er een oplossing voor gewonde herten en reeën. De le den van het bijstandsteam Valwild in Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen krijgen de be nodigde papieren om deze dieren een genadeschot te kunnen geven. De bijstandsteams Valwild op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen kun nen snel weer aan de slag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23