Justitie beschouwt twee Zeeuwen als regelaars liquidatie Zeeland Admiraal De Ruyter Ziekenhuis schrijft rode cijfers over 2013 Wegwijzers 22 ZEELAND LOGO PROVINCIE ZEELAND De nieuwe huisstijl van de provincie Zeeland, zonder leeuw in het logo, heeft vooral tot verontwaardigde reacties van Zeeuwen geleid. Provincie Zeeland Provincie dinsdag Tussen mij en die zak wordt het nooit wat. Ie dere keer als ik met de zak te maken krijg, gaat het fout. Ik begin altijd weer opgewekt aan onze ont moetingen, maar al heel snel zakt de moed me in de schoe nen. Binnen een paar minuten ben ik volslagen mijn noorden en koers kwijt. Ik heb het over de zak van Zuid-Beveland. Soms gebeurt er iets met dolfij nen die schijnbaar zonder re den op een kust lijken aan te spoelen. Vermoedelijk omdat er iets fout gaat met hun sonar. Zo is er iets in dit gebied dat mijn oriëntatievermogen ver stoort of erger nog, blokkeert. Binnen twee bochten ben ik volstrekt kwijt welke richting ik oprijd en kan ik slechts nog foeteren op het eeuwenoude en unieke cultuurlandschap. Aan bordjes doen ze er niet. Ja, een bordje hoe je in Borssele moet komen of bij de kerncen trale, maar verder niks, noppes, nada. Voor de gemiddelde terro rist is die bewegwijzering best handig. Maar de onschuldige die om niet nader te verklaren reden naar Ovezande wil, is ge doemd om bij herhaling in Borssele aan te komen, tenzij hij het grote niets in durft te rij den. U denkt dat ik overdrijf over die bordjes? Ok, er staan welis waar bordjes rond Borssele, ge le, met daarop het woordje "exit". Ik was blij ze te zien en meen de dat het zoiets betekende als doorgaand verkeer. Helaas: waar komt u als u de bordjes volgt? Precies, weer in Borssele! Vergeet Rome, alle wegen lei den naar Borssele! Ik moet op eens denken aan een verhaal van Belcampo, waarbij een stam die in een kloof leeft, reizi gers laat verongelukken om zo aan schaarse zaken te komen. Ging dat verhaal eigenlijk wel over een kloof of zou het een polder zijn geweest? Ik besluit op mijn hoede te zijn als ik een postbode de weg vraag. Ze ziet er onschuldig uit, maar je weet het nooit. De postbode legt me geduldig uit hoe ik het dorp kan verlaten. Ik heb het dorp veilig verlaten. Wat er met de persoon die achter me reed is gebeurd, is vooralsnog onbe kend. Wie heeft het nieuwe logo bedacht? Het ontwerp is van Das Buro, een grafisch bedrijf in Rotterdam. Gerund door twee Zeeuwen, benadrukt verantwoordelijk portefeuillehouder van de provin cie Carla Schönknecht. „En voor alle duidelijkheid, deze gedeputeerde is ook een geboren en getogen Zeeuwse." Das Buro heeft volgens Schönknecht geen opdracht gekregen een nieuw logo zonder leeuw te ontwerpen. „Dat is een heel proces ge weest met verschillende varianten en dit is wat er is uitgekomen." Waarom is de leeuw uit het logo gehaald? „Het is het logo van de provinciale organisatie. Daar gaat het om", wijst Schönknecht op het voortbe staan van de leeuw in het provinciewapen en op de vlag. „Dit past veel meer bij de nieuwe rol die een provincie tegenwoordig vervult. 24 jaar terug, toen het vorige logo werd geïntroduceerd, waren er ande re bestuurlijke verhoudingen. We zijn niet meer die gezagsdragende provincie in relatie tot andere orga nisaties en de leeuw straalde dat toch wel een beetje uit. We zijn nog wel de overheid, het bevoegd gezag, met de bijhorende provinciale taken. Maar ook die taken zijn in de loop der jaren veranderd. En wat we tegenwoordig doen, willen we ook zoveel mogelijk samen doen met anderen. De leeuw past prima bij Zeeland, maar het logo sluit meer aan bij het land in zee-concept en het Zeeuwse DNA dat we samen met bedrijven en organisaties in Zeeland willen uit stralen." Hoe lang hoort de leeuw al in het wapen en in het logo van Zeeland? Het wapen met de rijzende leeuw en golvende bal ken is bij koninklijk besluit van 4 december 1948 vastgesteld. Tot 1991 gebruikte de provincie het wa pen met de leeuw en de golven als beeldmerk op briefpapier en stropdassen. In 1991 werd de provin ciale huisstijl herzien. Een strak gestileerde leeuwen kop met manen die tegelijk golven kunnen verbeel den moest het imago oppoetsen. In feite gaat de ge- schiedenis van het wapen van Zeeland terug tot het eind van de middeleeuwen. De oudste afbeelding da teert uit 1450, toen Zeeland onder het gezag viel van de in die tijd zeer machtige Philips de Goede. De leeuw werd aanvankelijk volledig afgebeeld, boven twee golvende dwarsbalken. Al in 1473 wordt de leeuw gehalveerd, waarschijnlijk omdat de toenmali ge stempelsnijders te weinig ruimte hadden om een volledige leeuw uit te snijden. Zo ontstond er 'een ten halve uit de baren naar boven komende leeuw'. Die zwemmende leeuw houdt dus als officieel wa pen stand tot op de dag van vandaag. Zijn er meer provincies die geen leeuw meer in hun logo hebben? Ja, de meeste provincies hebben geen leeuw in hun logo. Alleen in de logo's van de provincies Gronin gen, Zuid-Holland, Noord-Holland en Limburg is nog een leeuw te zien. Waarom maakt dit eigenlijk zo veel los? „De zucht naar identiteit op nationaal en op streek- niveau neemt enorm toe", weet Herman Pleij, emeri tus hoogleraar van de Universiteit van Amsterdam. Hij publiceerde vorig jaar het boek 'Moet kunnen. Op zoek naar een Nederlandse identiteit'. „De zuilen in de maatschappij zijn vervaagd, maar mensen zijn kud dedieren en kunnen niet zonder identiteit. Daarom zoeken ze houvast. Bij Zeeland moet ik meteen aan de spreuk 'Luctor et Emergo' denken. De leeuw staat in Zeeland symbool voor de strijd tegen het wa ter en de overwinning op het water. Dat is de kern van de identiteit van de Zeeuwen. Dat de leeuw nu verdwenen is, voelen mensen als een aantasting van hun identiteit." De Litouwer werd op 22 februari vorig jaar op de oprit van zijn wo ning in Huijbergen doodgescho ten. Een getuige heeft de politie laten weten dat Macionis en de West-Brabander Miloud B. een conflict om drugs hadden en dat B. hem daarom dood wilde. De liquidatie van de Litouwer werd minutieus voorbereid, zo bleek tijdens een inleidende straf zitting bij de rechtbank in Breda gisteren. Er zijn verschillende verkennings- ritten door Huijbergen geweest. Omwonenden hebben op diverse tijdstippen verdachte auto's ge zien en ook uit het onderzoek van de politie blijkt dat de auto's in de weken voor de moord verschil lende keren in de omgeving van de woning van Macionis zijn ge weest. De dag voor de moord kwamen al le huidige verdachten bij elkaar in de woning van Dragan C. in Zie rikzee. Daar werd alles nog eens goed doorgesproken. Uiteindelijk zouden Goran K. en Nermin B. naar Huijbergen gaan. B. zou daar de fatale schoten hebben gelost. Na de moord ging meteen een te lefoontje naar Zierikzee en nog eens twee minuten later werd ook Dren S. in Vlissingen gebeld. Dat het geregeld was. Toen de rest de dag erna in Ant werpen in een café zat, is er veel gebeld met S., blijkt uit telecomge- gevens. Volgens het Openbaar Mi nisterie was die pas later in Ant werpen, omdat die de betaling nog moest regelen. Uiteindelijk voegde ook S. zich bij de andere verdachten en zou de betaling zijn geregeld: 6 kilo amfetamine en 50.000 euro. Het onderzoek is nog steeds in volle gang, zo liet officier van jus titie Eveline Smale gisteren we ten. Ze hoopt nog steeds de op drachtgever van de moord te kun nen oppakken, of dat nu B. of die Viktor uit Antwerpen. In elk geval blijven de vier ver dachten van het regelen en uitvoe ren van de moord nog wel vast. Drie zitten vast in Nederland en de vierde zit nog in Duitsland in de cel. Op 9 april gaat de zaak verder, maar tot strafeisen komt het voor lopig nog lang niet. Dat blijkt uit het jaarverslag 2013 dat ruim zes maanden later is ver schenen dan de bedoeling was. Al le verslagen van ziekenhuizen over 2013 komen zo laat uit. Het is opmerkelijk dat het ADRZ over 2013 rode cijfers schrijft. In fe bruari 2014 zei interim-bestuur der Rinus van Riel nog in deze krant dat het ziekenhuis in 2013 juist een 'bescheiden positief re sultaat zou halen. Normaal gespro ken zou een winst zijn gemaakt van ongeveer 1 miljoen euro (op een omzet van 172 miljoen). Twee grote tegenvallers doen die winst teniet. Allereerst verleende het ziekenhuis voor 3,6 miljoen euro zorg die niet door de zorgver zekeraars werd vergoed. Voor 2015 zijn daarover harde afspraken ge maakt met verzekeraars, aldus het ADRZ. Ook moest het ziekenhuis 1,4 miljoen euro betalen voor het vertrek van niet functionerende cardiologen. Ondanks het verlies is de directie optimistisch. Want zonder de tegenvallers is sprake van winst en een opgaande lijn. Verschillende investeringen staan op stapel. Zo wordt medische ap paratuur gemoderniseerd, het elektronisch patiëntendossier ver nieuwd, het ziekenhuis Goes aan gepast en worden stappen gezet naar nieuwbouw op Walcheren. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Verbannen uit het beeldmerk door Pieter van Klinken BREDA - Dragan C. uit Zierikzee en Dren S. uit Vlissingen zijn volgens het Openbaar Ministerie de twee die de liquidatie op de Litouwer Gintas Macionis hebben geregeld. Dren S. zou veelvuldig contact heb ben gehad met de voortvluchtige opdrachtgever van de moord. De dag na de liquidatie werd er veelvuldig gebeld met verdachte S. vanuit een Antwerps café door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het Admiraal De Ruy ter Ziekenhuis (ADRZ) heeft over 2013 een verlies geboekt van 4,3 miljoen euro. Dat komt door een aantal eenmalige tegenvallers. De verwachting voor de komende ja ren is positief. Zonder eenmalige tegenval lers zou het ziekenhuis een winst hebben gemaakt van ongeveer 1 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22