Werkgevers: cao moet hoognodig in de steigers 550 Lakeman sleept ABN Amro voor de rechter vanwege derivaten 24 Maanden 50% korting en de Sony Xperia Z2 twv €449.- 50 De Unie staakt niet meer 'omdat het niets oplevert' Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc ECONOMIE 13 1 van €45.- voor Heel concreet betekent het dat de werkgevers, die vorige week in de nota 'Focus op vernieuwing' hun visie presenteerden, onder meer af willen van toeslagen (extra be taling voor werk buiten kantoor uren) en ook de seniorendagen ter discussie stellen. 'Vasthouden aan verworvenheden uit het verle den belemmert het verzilveren van de kansen in de toekomst', schrijven AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland in de nota, waar van het voorwoord begint met de onheilspellende zin: 'Werkgevers worden ongeduldig'. Volgens Groten is de cao te lang niet aangepast. De dikke boekwer ken lijken op een catalogus, met 'voor elk probleem een nieuw re geltje'. Het beste voorbeeld vindt hij de seniorendagen. „Pakweg tien jaar geleden ging je op je 57ste met pensioen", stelt hij. „Dat was niet de wet, maar wel de praktijk. Sindsdien is er veel ver anderd. We gaan over enkele ja ren met 67 jaar met pensioen. We zijn ook verrassend veel gezonder geworden." Dat staat volgens hem in schril contrast met veel cao's, waarin is afgesproken dat mensen vanaf 50 of 55 geen ploegen- of nacht dienst meer draaien of extra vrije dagen krijgen. „De situatie is nu wezenlijk anders. Je hebt door de vergrijzing bijvoorbeeld te weinig jongeren om al die ontziemaatre- gelen mogelijk te maken", stelt hij. „Het is onbetaalbaar. Boven dien is het nogal stigmatiserend. Als we die seniorendagen nou eens omzetten in extra scholing? Zodat mensen interessant blijven voor de arbeidsmarkt? Zou dat niet veel beter zijn?" Ook de zondag- of avondtoesla gen staan wat hem betreft ter dis cussie. „We vinden het gewoon om 's avonds naar de winkel te kunnen. Waarom moeten bedrij ven dan nog toeslagen betalen voor mensen die dan werken?" Hij heeft nog een ander argument voor de renovatie: „De impact door de globale concurrentie is veel groter geworden. Buitenland se bedrijven kunnen in Neder land sneller actief worden. En om gekeerd geldt dat Nederlandse be drijven juist naar het buitenland kunnen vertrekken." Toch mag je aannemen dat geen enkele werknemer staat te sprin gen om verworvenheden, want zo worden seniorendagen en toe slagenregelingen toch gezien, in te leveren. „Het is logisch dat mensen vanuit dat perspectief denken en werken. Maar we zul len met elkaar het gesprek moe ten aangaan. Want er is iets veran derd. De onzekerheid is alleen maar groter geworden. Bij werk gevers én werknemers." Dit jaar moeten zo'n 550 cao's worden afgesloten, tegen zo'n 450 in een 'normaal jaar'. Werkgevers beklagen zich al langere tijd over de vasthoudendheid van de vakbe weging aan 3 procent loonsverho ging, zoals FNV eist. „De bonden eisen extra geld voor de werkne mers omdat de economie beter draait. Maar wij zeggen dat dit geld wel eerst verdiend moet wor den." Volgens de werkgevers betekent vernieuwing niet automatisch een verslechtering. „Kijk naar het voorbeeld van de SER. Daar zijn alle seniorenuren op een hoop ge gooid en worden die verdeeld over alle medewerkers." In de havens vervallen voor alle nieuwe medewerkers de adv-da- gen. Bij Heineken bekijkt een werkgroep waar en hoe de cao ver nieuwd moet worden. „Het zou fijn zijn als we met de bonden op heel korte termijn rond de tafel kunnen om te zien hoe de cao met de tijd kan meegroeien", aldus Groten. Vakbond FNV heeft inmiddels af wijzend gereageerd op de voorstel len in de nota van de drie werkge versorganisaties. Vakbond De Unie gooit het sta kingswapen overboord. „Sta ken levert niks op, daarom doet De Unie dat niet meer. Als argumenten aan tafel niet hel pen, dan helpt een polonaise op het Malieveld zeker niet. Wat helpt, is een goed gesprek met de werkgevers", zegt voor zitter Reinier Castelein. Hij vindt staken niet meer van deze tijd. HAL zet beursgang GrandVision door HAL wil nog altijd een belang van 20 tot 25 procent in zijn op tiekdochter GrandVision naar de beurs brengen in Amster dam. Dat liet de investeerder gisteren weten. GrandVision is met een aantal brillenketens ac tiefin 43 landen. De bekendste winkels in het Nederlandse straatbeeld zijn die van Pearle en Eye Wish Opticiëns. Grand Vision telt ruim 5.600 filialen. FNV-voorzitter Ton Heerts wijst de beslissing van De Unie af. „Een vakbond die nooit staakt, is als een tijger zonder tanden. Staken is de kern van vakbondsvrijheid en niet voor niets een grondrecht. Staken heeft zin, kijk naar de zorg, de mensen van Tata Steel en van Brink's. De FNV poldert als het kan en foldert als het moet en daar hoort staken bij." Brink's wil SecurCash en G4S voor rechter Geldtransporteur Brink's wil branchegenoten G4S en Secur Cash via de rechter dwingen personeel over te nemen. 650 Brink's medewerkers verliezen hun baan, omdat Brink's haar grootste klant verliest aan GSN en G4S en SecurCash. Volgens Brink's is het bij contractwisse lingen gebruikelijk dat werkne mers van de oude naar de nieu we contracthouder overgaan. Koperprijs op laagste niveau in vijfjaar De prijs van koper is voor het eerst in vijfjaar tot onder de 6000 dollar (5080 euro) per ton gedaald. De koperprijs staat vooral onder druk door zorgen over een afzwakkende vraag uit China. Koper wordt onder meer gebruikt in de bouw, in dustrie en voor muntgeld. Be gin 2011 bereikte de koperprijs een record van 10.000 dollar (8468 euro) per ton. Volgens Lakeman heeft de bank ondernemers misleid bij de ver koop van deze ingewikkelde financiële producten, die bedoeld waren om de risico's van rentestij gingen af te dekken. Maar veel mkb'ers lijden nu juist verlies op deze producten en komen in financiële problemen. De derivatenkwestie sleept zich al meer dan een jaar voort. Vorig jaar stelde toezichthouder Autori teit Financiële Markten (AFM) vast dat de dienstverlening van banken aan klanten met een ren tederivaat 'voor verbetering vat baar is'. Behalve ABN Amro ligt ook Rabobank onder vuur in de derivatenkwestie. Twee partijen, Consumenten claim en Renteswapschadeclaim, zijn bezig namens hun klanten compensatie te krijgen van de banken. Volgens Pieter Lijesen van laatstgenoemde claimorgani satie heeft de Rabobank minstens 431 miljoen euro aan de verkoop van rentederivaten verdiend. Vol gens hem betreft het nog een con servatieve schatting. Lijesen heeft de berekening laten maken door een gespecialiseerd instituut in Londen. Hij zegt dat 10 procent van de provisie in de zakken van de verkopende bank- employee is verdwenen. In Nederland zijn tussen 2006 en 2009 27.600 rentederivaten ver kocht. Met een aandeel van 8000 is Rabobank de grootste partij. De banken wordt verweten hun klan ten onvoldoende te hebben geïn formeerd over de risico's van deri vaten. Bij renteswaps wordt de variabele rente geruild tegen een vaste ren te. In de praktijk werkte dat an ders. Zo bleek ABN Amro later de rente eenzijdig te kunnen verho gen. Ook moesten bedrijven met renteswaps soms extra geldstor tingen doen, omdat de swap door de gedaalde rente een negatieve waarde had gekregen, stelt Lake man. Hij eist namens een groep klan ten van ABN Amro dat de bank de bestaande swapcontracten ver nietigt en de te veel geïnde rente terugbetaalt. w p/mnd 240MIN 180SMS 400MB Vodafone Voordeel Web O DINSDAG 13 JANUARI 2015 AMSTERDAM door Wilko Voordouw DEN HAAG - De cao's moeten snel, dit jaar nog, worden gemoderni seerd, vinden werkgevers. Ze wil len regelingen veranderen die 'niet meer van deze tijd zijn'. „Het moet flexibeler", zegt directeur Gerard Groten van werkgeversvereniging AWVN. Werkgevers klagen over de vasthoudend heid van de vakbewe ging aan 3 procent loonsverhoging. Dit jaar moeten zo'n 550 nieuwe cao's worden afgesloten, tegen ongeveer 450 in een 'normaal jaar'. ■hB BL'LZ'OI Transport van Brink's foto HH AMSTERDAM UTRECHT LONDEN AMSTERDAM - Financieel activist Pieter Lakeman dagvaardt staats bank ABN Amro vanwege de ver koop van 'ondeugdelijke' rente swaps aan mkb'ers. Dat meldt het tv-programma EenVandaag, dat de dagvaarding heeft ingezien. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant - Stof- en waterdicht 5,2 inch full HD scherm 20,7 MP camera 4K HD video MIN SMS MB VAN VOOR TOESTEL 120MIN 80S MS 200MB £35".- €17.50 €35.- 180MIN 120SMS 300MB £40".- €20.- €15.- 240MIN 180SMS 400MB €45".- €22.50 €0.- Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! nc usief Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 (£0,45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen £30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 17-01-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13