Imam predikt geloofsvrijheid Frankrijk realiseert zich dat er iets uitzonderlijks is gebeurd. Er zal een vóór en een na zijn IN HET NIEUWS 9 Peter Langhout Reizen "€1179 „Het heeft de hele gemeenschap geraakt", zegt Rachid Boudal (21) uit Rotterdam. „Niemand staat hier achter." De nog jonge imam Azzedine Kar- rat ontkomt er niet aan zijn preek aan de aanslag van afgelopen week te wijden. „Allah heeft geen recht gegeven het leven te ontne men", zegt hij onomfloerst en vol vuur. Eerst in het Arabisch, later volgt de vertaling in het Neder lands. „Niemand kan het doden van een ander goedpraten, onge acht religie of identiteit. Allah heeft de mens geschapen om an ders en divers te zijn, zodat er dis cussie kan ontstaan. En als we de Koran als de waarheid beschou wen, dan moeten we dat verkondi gen met woorden, handelingen en omgangsvormen. Allah heeft de mensheid de vrijheid gegeven om te geloven of niet te geloven. Of dat een goede keuze is, is een andere discussie. Maar het is niet aan ons om te dwingen." Bewaker Abdulhaq Rocha houdt tussen de biddende mannen - de vrouwen zitten een verdieping ho ger - een oogje in het zeil. De be veiliging is volgens het bestuur niet verder opgeschroefd na de aanslag, de bewakers lopen hier al tijd al rond. Rocha is zelf ook mos lim en kan nu niet bidden. „Maar dat komt goed", zegt hij. „Tussen het ene en het andere gebed heb je de kans om het in te halen." van de ideologie. „IS vond de tijd rijp voor het uitroepen van het ka lifaat, al-Qaeda erkent het kalifaat niet. Zij vindt dat je een gebied echt moet beheersen en dat je er niet zomaar straffen kunt invoe ren, zoals IS doet", zegt Joas Wage- makers, islamoloog aan de Rad boud Universiteit Nijmegen. Al-Qaeda heeft zich uitgesproken tegen de wreedheid van IS in het kalifaat. „IS is ook sneller geneigd mensen tot vijand te bestempe len." Voor IS is het kalifaat core business. „Al-Qaeda heeft juist als kracht dat het geen staat, maar transna tionaal is." Aandacht is onmisbaar voor een terreurgroep: het levert nieuwe strijders en nieuw geld op. Het ka lifaat van IS heeft voor veel ortho doxe moslims een onweerstaanba re lokroep. Met de aanslagen in Pa rijs laat al-Qaeda zien dat het zich niet alleen bezighoudt met vech ten tegen het kalifaat, maar ook met de strijd tegen de beledigers van de profeet. In de online glossy van al-Qaeda in Jemen Inspirewerd in 2013 al opgeroepen tot het doden van de hoofdredacteur van Charlie Heb do en het plegen van aanslagen in het Westen. De broers Kouachi zeiden gisteren dat ze bij al-Qaeda in Jemen horen. Che- rif is er in 2011 geweest. Amedy Coulibaly, die samen werkte met de broers, belde tij dens zijn gijzelactie in een Joodse supermarkt ook naar de TV. Opmerkelijk: hij zei bij IS te zijn aangesloten. Een IS-pre- diker in Irak noemde de drie gisteren 'heroïsche jihadisten': „We zijn de operatie begonnen in Frankrijk, morgen zijn Groot-Brittannië, de VS en an dere landen aan de beurt." De verslaggever van Radio Rijn mond houdt de microfoon om hoog, dichtbij een van de speak ers aan het plafond. Hart van Ne derland hangt met de camera's aan de randen van de balustrade. Een journalist van NRC pent drif tig in zijn kladblok. Het is vrijdagmiddag in de Essa lammoskee in Rotterdam, het grootste islamitische gebedshuis van Nederland. Anders dan op de meeste andere vrijdagen hebben de preek en het gebed niet alleen de belangstelling van de moslim gemeenschap, maar ook van een deel van de Nederlandse pers. Na de aanslag op Charlie Hebdo in Parijs dacht het moskeebestuur dat het goed zou zijn het vrijdag gebed voor de media open te stel len. „We willen zo open mogelijk in de samenleving staan", zo legt adjunct-directeur Jacob van der Blom van de Essalammoskee uit. Ook hier zijn de aanslagen van woensdag en de gijzelingen van gisteren het gesprek van de dag. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Manuel Valls, premier Frankrijk Vraag nu gratis de brochure aan! advertentiecode: peterlanghout.nl of 0172-468800 v£!r"eeV wegenero2 Boek een reis van 5 dagen of langer l en ontvang een gratis staatslot! In de Rotterdamse Essalammoskee houdt de imam de gelovigen voor dat niemand het doden van een ander kan goedpraten, foto Peter Hilz/HH 12-daagse busreis Scandinavië en de Noordkaap compleet v.a. Inclusief Verblijf in middenklasse hotels op basis van halfpension Excursiepakket t.w.v. 75,- o.a. naar Stockholm o.l.v. een gids, Helsinki o.l.v. een gids, Rova- niemi, de Noordkaap, jönköping, Karasjok, Lulea en Gammelstad, Granna aan het Vatternmeer Vertrek op 1,15, 29 juni Reiscode: en 13 juli BE39988 REPORTACE MOSKEE door Lilian Dominicus Na aanslag op Charlie Hebdo besloot moskee bestuur het vrijdaggebed voor media open te stellen. De jonge imam Azzedine Karrat ontkomt er niet aan zijn preek aan de aanslag te wijden. DE TOEKOMST Abu Bakr al-Baghdadi, leider van Islamitische Staat, foto HH ROTTERDAM - In de Essalammoskee in Rotterdam stond de preek bij het vrijdaggebed gisteren in het te ken van de gebeurtenissen in Frankrijk. jihadisten 10-daagse busreis All inclusive Costa Brava compleet v.a. 10-daagse busreis Rome-Florence-Venetië Inclusief Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 55,- o.a. naar Florence o.l.v. een gids, Rome o.l.v. een gids, Boottocht Venetië, Orvieto, Fiuggi Terme Inclusief Verblijf in hotel Sorra d'Or op basis van all inclusive 7x ontbijt, lunch en diner, dagelijkse snacks in het hotel, gratis drankjes in hotel tussen 10.00 en 23.00 uur Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Barcelona o.l.v. een gids, Rupit en Besalu, het Montserrat gebergte, Tossa de Mar Reiscode: Vertrek mei t/m oktober BE40862 Reiscode: Vertrek van april t/m nov. BE39314

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9