O PZC Schaatsen: EK allround in Tsjeljabinsk 66 Ik hoop dat we met deze dramaserie de politiek een beetje sexyer kunnen maken KIJKTIP zaterdag 11.55 uur en zondag 13.05 uur Elke vergelijking met échte politieke kopstukken gaat vol gens de makers mank. Toch lij ken de karakters uit De fractie zó weggelopen van het Binnen hof. Het idee voor de dramase rie komt van Femke Halsema. Hoewel premier Rutte en al le andere bekenden van het Binnenhof regelmatig voor bij struinen, is de nieuwe VPRO-serie De fractie voor al fictie. Toch staan de ac teurs in deze tiendelige dra mareeks, bedacht door voormalig Groen Links-politica Femke Halsema, met beide benen middenin in de politieke werkelijk heid. Dit dankzij een vernuftig productio neel trucje, dat het mogelijk maakt actuele Haagse hete hangijzers te integreren in de reeds opgenomen afleveringen. Pikante politieke onderwerpen, persoonlij ke sores: de fractieleden van de VPN, een vrijzinnige progressieve partij, woelen zich door een hete brij, waarin Groningse gas bellen, buitenlandse missies en de opvang van asielzoekers worden afgewisseld met dilemma's in de privésfeer. Wat De fractie vooral onderscheidt van het echte leven in en rondom de Tweede Ka mer, is dat het publiek een kijkje achter de doorgaans hermetisch gesloten kamerdeur van een fractie mag nemen. Met alle fric ties, ruzies en achterklap die daar bij ho ren. „Uniek, want wat er achter de scher men gebeurt, krijgen we als buitenstaan ders normaal nooit te zien. Wat blijkt: het zijn gewoon mensen van vlees en bloed, met al hun tekortkomingen", zegt acteur Jo ris Smit, die als kroonprins van de partij zijn financiële zegje in de televisie-Kamer mag doen. Femke Halsema, die eind 2010 het politieke toneel verliet, werkte samen met tv-produ- cent Gijs van de Westelaken haar idee voor een dramaserie over politiek Den Haag uit. De oud-partijleider van Groen Links be dacht de contouren van de nieuwe VPN. Deze middenpartij is het speeltje van een voormalig internetondernemer, die zijn miljoenen euro's inzet om zijn politieke idealen te verwezenlijken en daarvoor vrienden uit het hele land optrommelt. Smit: „Ik ben de financieel woordvoerder Tim Snel, die met veel bombarie wordt bin nengehaald. Hij is jong, talentvol, heeft wil de ideeën en is - net als de partij - liever onorthodox dan voorspelbaar. Iemand die de randjes opzoekt en daar soms ook over heen gaat. Eigenlijk is dat wat Geert Wil- ders ook wel doet, hoewel Tim zeker geen populist is. „Ik hoop dat we met deze dramaserie de po litiek een beetje sexyer kunnen maken", vervolgt Smit. „In elke aflevering zit een onderwerp dat met ons allemaal te maken heeft en waarover we allemaal zouden moeten nadenken. Het volk mag af en toe wat meer van zich laten horen, vind ik. Toen we met het Nationale Toneel in 2013 een voorstelling gingen maken over Nieuwspoort, heb ik zes weken op het Bin nenhof rondgelopen en die hele dierentuin mogen bespioneren. Ik ging weg met enorm veel respect voor iedereen die daar keihard werkt en met alle passie zijn land wil vertegenwoordigen." Tijn Docter, recent met Susan Visser nog te zien in de toneelvoorstelling Madame Bo- vary, kruipt in de huid van de homoseksue le spindocter en twitterfanaat Vincent. „Ik denk niet dat hij op Jack de Vries of een ander bekende adviseur lijkt. Ik ben wel te rade gegaan bij een oud-spindocter van de SP. Die bleek veel aardser dan ik van een spindokter had verwacht." Sandra Mattie speelt fractieleider Marise Collee, die vanwege de aardgasbevingen meteen maar heel Groningen wil laten ont ruimen. Zij deed in het Haagse een snuffel stage bij D66-Kamerlid en oud-journaliste Pia Dijkstra. „Wat ik heb gezien, is dat het heel erg hard werken is in de politiek. En dan al die gedragscodes waaraan iedereen zich maar moet houden... Een van de wijze lessen van Pia was dat je vooral goed bij je zelf moet blijven en je niet laat meeslepen door al die spanning." De journalisten Toine Heijmans en Roel Jansen, die met misdaadauteur Charles den Tex voor het script tekenden, zeggen dat de serie niet is gemodelleerd naar bestaande of voormalige Kamerleden. Heijmans: „Je zou al die karakters er echter wel tegen kunnen komen, de hele partij trouwens. Waar we vooral op focussen, is wat er alle maal plaatsvindt achter de deur. Zo'n PvdA die in november twee Turkse Kamerleden de laan uitstuurt: wat heeft zich daar afge speeld? Dat willen we toch weten?" In de week die voorafgaat aan elke uitzen ding, wordt nog een actueel onderwerp in de opnames gefietst. Dat daarvoor niet ge filmd mocht worden in de Haagse politie ke arena, bleek achteraf geen al te grote ge miste kans. Heijmans: „De ruimten in het Utrechtse Muntgebouw lijken er als twee druppels water op." Media Spanning achter de fractiedeuren door Evelien Baks Joris Smit, acteur De fractie. Vanaf maandag 12 januari om 22.20 uur, NPO 2. reageren? media@depersdienst.nl De politieke dramaserie De fractie, over het reilen en zeilen binnen de fictieve partij VPN, is gemaakt naar een idee van Femke Halsema. foto Victor Arnolds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 95