Icff/zJfLpJË ,uJ d 3 Ik ben ervan onder de indruk hoe de Fransen elkaar bijstaan bij deze barbaarse aanvallen bghh/ffjzjfj 8 IN HET NIEUWS AANSLAG PARIJS IS pronkt met het kalifaat. De aanslagen in Parijs brengen al-Qaeda nu terug aan het publiciteitsfront. PARIJS - „Ik werk in opdracht van al-Qaeda in Jemen en ben gefinan cierd en opgeleid door hun lei der", zei Chérif Kouachi gisteren vlak voor zijn dood via de tele foon tegen een Franse tv-zender. Met een klap staat die terreurorga nisatie daarmee weer in de schijn werpers. En dat zou wel eens precies de be doeling kunnen zijn. Want het wereldtoneel werd de afgelopen maanden vooral gedomineerd door de gruweldaden van de Isla mitische Staat (IS). Met het stichten van het kalifaat in Syrië en Irak won IS wereld wijd de harten van duizenden ji- hadisten. „Als al-Qaeda nog een beetje de schijn van legitimiteit wil ophouden, zal het wanhopig een grote aanslag nastreven. Zo iets als de aanslagen in Madrid", stelde Aaron Zelin, jihadexpert bij het Amerikaanse Washington Institute deze zomer al. Want de twee beruchtste terreur organisaties ter wereld strijden niet alleen tegen het Westen, maar ook tegen elkaar. Ooit waren het strijdmakkers in Afghanistan: Osama bin Laden en Abu Musab al-Zarqawi. De eerste hoogopgeleid en uit een rijk mi lieu, de tweede met een arm en crimineel verleden. Inmiddels zijn ze allebei dood en bevechten hun organisaties elkaar op leven en dood in (onder meer) Syrië. Al-Qaeda is als een franchi- se-organisatie: iedere terreur groep kan zich erbij aan sluiten, maar blijft zelfstandig. Na de dood van Bin Laden werd Ayman al-Zawahiri de centrale baas. Al-Qaeda in Jemen is de tak op het Arabisch schiereiland. Het is tevens de tak die sinds de dood van Bin Laden de meeste buiten landse aanslagen pleegt. De man die in 2009 met een bom in zijn onderbroek een vlucht naar De troit wilde opblazen, was van de ze club. De terreurgroep van Al-Zarqawi was een tijdje de Iraakse branche van al-Qaeda. Ver- Al-Qaeda zal wanhopig een grote aanslag nastreven. Zoiets als Madrid schil van inzicht met Bin Laden leidde tot een breuk. Na de dood van Al- Zarqawi nam de Irakees Abu Bakr al-Baghdadi de boel over. Hij riep deze zomer namens IS het kalifaat uit. Al-Qaeda heeft nog wel een tak in Syrië: Jabat al Nusra. Zowel bij hen als bij IS vechten Nederlanders. IS en al-Qaeda (en Jabat al Nusra) bestaan uit soennitische moslims, beide terreurgroepen bestrijden (Westerse) ongelovigen en zien een (bij voorkeur wereldwijd) ka lifaat als einddoel. De verschillen zitten hem vooral in interpretatie QuLi ^r°c^ure en (0318) 58 09 58 10 dagen rondreis Ierland Westkust Ierland en Connemara 10 dagen Schotland Loch Lomond en Edinburgh Noorwegen 12 dagen Dubrovnik/ Makarska Riviera 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen Strijd om gunst Westerse door Cyril Rosman Angela Merkel, bondskanselier Duitsland AI-Qaeda-ideoloog Ayman al-Za- wahiri. foto AFPGetty Images HET VERLEDEN Aaron Zelin, jihadexpert DE VERSCHILLEN ji.pfilitlk'ik J Vertrekdata: 4,18 mei 1,15, 29 juni/etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 1825 mei/1, 8,15,22,29juni etc. Vertrekdata: 13,20, 27 april 4,11,18, 25 mei/1, 8,15,22, 29juni/etc. Vertrekdata: 13 april /ll mei8 junietc. boekingen: www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 20 april/4,18 mei1,15, 29junietc. l\UIIUI CI3 0__|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8