REIZEN 37 New York is een stad van mensen massa's en hoogbouw. Wie daar even aan wil ontsnappen, slaat zijn tent op in het stille deel van Brooklyn. Op de zuidelijkste rand ligt Camp Gateway; strand op loopafstand, gras voor de deur. E-y.^8 Bij het openslaan van het tentzeil vliegen tiental len vogeltjes kwetterend op. Al sinds een uur of zeven genieten deze 'le vende wekkers' van de ro de en paarse besjes van de krentenboom die op onze tent zijn gevallen. De zon werpt scherp licht op de houten picknicktafel met daar op een gasbrandertje, plastic opvouw- borden en ultralicht bestek. Niets doet eraan denken dat je in New York bent. Toch is het zo. Vlieg veld Floyd Bennett Field is een paar jaar geleden omgevormd tot een plek voor sport en het buitenleven, met staplekken voor de camper en gras veldjes voor de tent. De website waar schuwt voor 'primitief kamperen'. Douches en toiletten met stromend water zijn open van acht uur 's mor gens tot twee uur in de middag. Daar na bieden chemische we's uitkomst. Overlast van de stad is er niet, op en kele joyriders na die de vroegere start baan ideaal vinden voor hun sport. „De zomerperiode is een drukke tijd", zegt de vrouwelijke ranger Pat in de receptietrailer op leeggelopen banden. „Dan zijn nauwelijks plekjes vrij. Zijn jullie door Brooklyn gefietst om hier te komen? Dat moet je niet doen met dat krankzinnige verkeer. Rijd over de brug naar de Rockaway Peninsula en neem de boot. Dan heb je ook nog eens een mooi uitzicht." Haar advies blijkt een zegen. Het verkeer tussen de camping en de bin nenstad is een wirwar van auto's, taxi's, busjes en vrachtwagens. Maar Rockaway is daarentegen een rustig schiereiland met fraaie, houten villa's waar rijkere New Yorkers hun heil hebben gevonden. Het leukst is de 8 kilometer af te leggen met de fiets. Die neem je mee vanuit Nederland of je huurt er een in in Gateway. Maar de auto en bus zijn ook een optie. New York is vanaf het water net een pretpark. In een uur tijd trekken Coney Island met zijn kermis en stranden, het Vrijheidsbeeld en de skyline van Manhattan voorbij, waar je met een kopje koffie in alle rust van kunt genieten. Hoe anders is dat als je vervolgens vanaf Battery Park op de boot naar Liberty Island be landt. Niet langer sta je tussen twin tig locals, maar ben je een van de WAAR EN WAT tweehonderd toeristen die de dame van de vrijheid van zo veel mogelijk kanten proberen te fotograferen. Tussen de wolkenkrabbers op Fifth Avenue en Times Square begint de wereld zelfs een beetje te tollen. Alles schreeuwt om aandacht, van de enor me billboards en knalgele taxi's tot de naakte vrouwen met in bodypaint ge verfde Amerikaanse vlag op hun lijf. Met een CityPass in de rugtas schiet je van de Empire State Building naar Wall Street, Ground Zero, Central Park en het natuurhistorisch museum met zijn vele dinosaurusskeletten. „Ooit liep je vanuit Manhattan di rect het moeras in", zei ranger Dennis Flake nog op Liberty Island, dat even als Gateway een nationaal park is. „De Nederlanders en later Engelsen leg den het gebied geleidelijk aan droog." Het is amper voor te stellen dat het hier ooit één groot natuurgebied was. Een van de laatste overgebleven stuk jes moeras ligt vlak bij de camping, waar het bij terugkomst pikkedonker is. Het voelt vreemd aan over de oude landingsbaan, met enkel twee fiets- lampjes en de maan als verlichting, ki lometers lang richting tent te fietsen. Alsof je naar het einde van de wereld reist. De buren de volgende ochtend blij ken twee New Yorkers. Aan de pick nicktafel vertellen ze dat ze voor het eerst in hun leven kamperen. De 31-ja- rige Erin is kunstenaar, de 32-jarige Grady singer-songwriter. „We wonen beiden in Brooklyn", zegt Erin. „Het is daar altijd een enorme herrie. Hier heb ik echt prima geslapen." Op het strand van Rockaway wor den ondertussen badhanddoeken uit gespreid. Een man komt voorbij met een kar zure bommen. Als je niet van het strand wil, is dat de enige catering waar je het mee moet doen. Het lijkt op het Scheveningen van vroeger, niet op het New York van nu. Maar wie even wil ontsnappen aan die me tropool met zijn onbegrensde moge lijkheden, zal daar niet over klagen. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Naast de oude startbaan van het voormalige vliegveld Floyd Bennet Field liggen de kampeerveldjes van Camp Gateway. foto's Jessica de Korte it '4 i"'.- BBn^P door Jessica de Korte Boven: Op de boot tussen camping en Manhattan. Links: Kopje koffie drinken aan de picknicktafel bij de tent. New York ligt op 5.870 vliegki- lometers van Amsterdam. On der meer KLM, United Airlines en Delta vliegen vanaf Schip hol rechtstreeks op de stad. Kamperen op Camp Gateway (hele jaar open) kost 20 dollar (circa 15 euro) per nacht. Re serveren: www.recreation.gov. Bus Q35 stopt bij de ingang. De boot gaat vanaf Riis Lan ding op Rockaway Peninsula naar Manhattan. Een kaartje kost 3,50 dollar (2,75 euro): www.seastreak.com. Niet dui delijk is of de bootverbinding heel 2015 gehandhaafd blijft. Check de site. In het weekend is er ook een andere bootver binding; opstap bij camping. PARK New York PARK CamP,> Gateway FLOYD BENNETT FIELD CENTRAL ROCKAWAY BATTERY LIBERTY ISLAND STATEN ISLAND CONEY ISLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 89