REIZEN 35 zondag Als we de jachthaven van Athene na deren, vraagt de taxichauffeur of ik weet welke boot ik zoek. „De Portoka li", zeg ik. „You mean colour orange", zegt Kostas en wijst naar de oranje vlaggetjes die boven een schip wappe ren. De hemel is wolkenloos als ik aan boord stap van de Beneteau Cyclades 43.4, een zeilboot van 13 meter lengte met 4 hutten en 2 badkamers. Het schip is een week lang mijn drijvend adres in de Egeïsche Zee. We zijn met z'n zessen, drie mannen en drie vrouwen. De leeftijd varieert van 25 tot 65, met recht een gemengd gezelschap. Gemeenschappelijk heb ben we dat we van zeilen houden en goede zin hebben. Athene glijdt langzaam weg als we koers zetten naar Kythnos, ons eerste eiland. De borrel is lokale tsipouro met een drupje water, de ingelegde sardientjes smaken er heerlijk bij. maandag Aan de kade vecht een man in een ge le tuinbroek met een octopus. Met ge weld slaat hij het dode dier herhaalde lijk op het beton om het vlees soepel te krijgen. Aan boord ontbijten we in de zon met lekker vette Griekse yog hurt met honing, fruit en walnoten. Tijdens de briefing wordt bekendge maakt dat Syros ons volgende eiland wordt. Na een dag op zee komt het ei land in zicht. We verkiezen de haven van Finikas boven die van de hoofd stad Ermoupoli. De havenmeester helpt bij het aanleg gen. Als altijd betaal je weinig voor een plek. De man tracht iets bij te ver dienen door 2 euro voor een warme douche te vragen. Wij geven de voor keur aan de zee. In de lokale taveerne komt konijn in tomatensaus op tafel. dinsdag Oostwaarts! De eilanden Rinia en De- los laten we rechts liggen. We hebben ideale wind en zoeven door het diep blauwe water in een hoek van 45 gra den richting Mykonos. De bootmans- stoel blijkt geweldig speelgoed. Dat is een soort luier van stevig canvas die je aan een touw hoog aan de mast be vestigt voor reparaties of schoonmaak van de boot. Morris, rechterhand van de kapitein, hijst me zo'n vijf meter omhoog en laat me bungelen, voordat hij - uiteraard zonder te waarschu wen - het touw laat vieren en ik met een smak in zee plons. En natuurlijk sleurt hij me daarna even mee. woensdag De lucht is grijs en het waait behoor lijk. Op iPads, laptops en mobieltjes checken we verschillende weersites. Volgens Windfinder.com en Meteo.gr zal het 's middags alleen nog maar er ger tekeergaan. Kapitein Querijn be sluit dan ook niet uit te varen: we blij ven nog een nacht op Mykonos. Plan B is snel gemaakt. Niet onder de indruk van Mykonos-stad (Griekse versie van Volendam met heel veel cruiseschippassagiers), huren we quads, een soort brommertje met vier wielen, om meer van het eiland te zien. De geïsoleerde stranden als Paradise, Super Paradise, Elia en Pa- normos tonen Mykonos' andere kant, ver weg van de souvenirwinkels van de hoofdstad. donderdag Het fijne van zeilen is dat je elke dag - afhankelijk van de wind - je plan trekt. Na het mondaine Mykonos zijn we het aan boord al snel eens dat we een kleiner eiland willen voor de vol gende haven. Van de Kleine Cycladen is Schinousa een der kleinste eilan den; 's winters zijn er 150 inwoners, in de zomer 1.500. Aan de haven van Mersini koken Kostas en Anna de recepten van hun moeder. We bouwen de tafel vol met voorgerechten als spinaziepasteitjes en boterzachte aubergine; witte wijn bestellen we per liter. Na het eten be zoeken we het hooggelegen dorp via een net aangelegd pad. Tussen de wei nige eilandbewoners sluiten we de avond af op de stoep van de dorps kroeg. vrijdag Onbegrijpelijk dat Amorgos geen gro tere bekendheid geniet. Vanaf het mo ment dat we aanleggen in de haven van Katapola, waar bergen van meer dan 800 meter steil omhoog rijzen achter de gebruikelijke witte huizen, is de schoonheid van het eiland over weldigend. We huren 8occ-scooters om meer van het middelgrote Amor gos te zien. Via Chora zetten we koers richting de zuidkust, waar het Hozo- viotissa-klooster tegen de verticale rotsen is gebouwd. Eenmaal binnen krijgen we uitleg dat de monniken in de achtste eeuw uit Wadi Qelt in het Midden-Oosten zijn gevlucht. De Ma- ria-icoon die ze meenamen, wordt nu bewaakt door de abt met imposante baard. Een scooter is ideaal om over het ei land te rijden. De wegen zijn goed on derhouden en leiden slingerend over bergtoppen. De vergezichten over zee, met rotsen die lijken op dierenkop- pen, zijn ronduit spectaculair. zaterdag Na een een korte nacht stap ik om zes uur 's ochtends aan boord van de Blue Star Naxos, een ferry die me van Amorgos via een aantal eilanden in negen uur naar Piraeus brengt. In het centrum van Athene zijn op het Agia Irini-plein alle terrasstoelen bezet. Net als in de binnentuin van Six Dogs, een geweldige tip voor een drankje in de buurt van het Monas- tiraki-plein. De stad lijkt langzaam uit de crisis te kruipen. Met een laat ste flesje Alfa-bier kijk ik terug op een geweldige week op zee. FLOTTIELJEZEILEN WAAR EN WAT ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Tijdens de briefing wordt de route bepaald. Aan boord van de Beneteau Cydades. foto's Joost Brantjes door Joost Brantjes Pret in de bootmansstoel. Bij flottieljezeilen vaar je in een groep van maximaal tien zeilboten. De flottieljeleider begeleidt vanaf het moeder schip. Dit betekent elke och tend een briefing over de rou te en het weer. En ook over het aanmeren in de volgende haven. Meestal (borrel en) eet je 's avonds met de passagiers van de andere boten. Naast de kundige begeleiding door ie mand die het gebied kent, is dat samenzijn een belangrijk argument om aan te sluiten bij het flottielje. Heb je kinderen, neem ze mee. Ze leggen ongetwijfeld makkelijk contact met andere kinderen. Athene ligt op 2.133 kilome ter van Utrecht. Transavia vliegt rechtstreeks van Amster dam naar Athene. Zie ook www.transavia.nl. Meer informatie over Grieken land en Athene op www.gn- to.nl, www.spottedbylo- cals.com/athens en www.mysecretathens.gr. Mooi Weer Zeilen biedt aller hande zeilvakanties en regelt de verhuur van zeiljachten. De ze organisatie biedt flottielje- zeilen aan in Griekenland, Tur kije, Kroatië en Italië. Heb je geen zeilervaring, dan kun je er ook voor kiezen mee te zeilen met het moeder schip van het flottielje om zo meer te leren. Info op www.mooiweerzeilen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 87