REIZEN 31 De fijnste zandstranden van Corsica vind je aan de oostkust. Ideaal voor familievakanties. Wie avontuur zoekt, is hier ook op zijn plek. Ruige bergen en wilde rivie ren volop. „Niet plassen in de wetsuits graag." -vj- 'if' Snel of langzaam?" Zijn blik oogt vrien delijk, maar ook dwingend. Ik kijk eens in de diepte waar het koude berg water klaterend uit eenspat in talloze glasheldere drup pels. „Ongeveer 10 meter." De Franse gids Christophe Pigeault roept het vlak bij mijn oor, om de ri vier te overstemmen die in de nauwe kloof luidruchtig wegstroomt. Snel be tekent: springen. Langzaam wil zeg gen: zakken aan een touw. „Het is za terdag, ik neem de langzame", pro beer ik in slecht Engels stoer te doen. ïle de Beauté, eiland der schoon heid. Zo noemen Corsicanen hun ge boortegrond. In dat predicaat schuilt uiteraard een stuk nationalistische dweperigheid, maar toegegeven: ze hebben gelijk. De westkust met zijn slingerende bergwegen en grillige rotspartijen; de Castagniccia met zijn groene valleien, vol verwilderde var kens en uitgestrekte kastanjebossen, waar deze onherbergzame streek in het noorden haar naam aan dankt. Kort en cool gezegd: must see. De oostkust van Corsica is het do mein van strandliefhebbers. Vanaf de hoofdstad Bastia tot Porto-Vecchio in het zuiden vind je een vrijwel aaneen gesloten strook van brede zandstran den, langzaam aflopend in de door gaans kalme zee. Druk is het in popu laire badplaatsen als MorianiPlage, Aleria of Ghisonaccia, waar je volop campings vindt, pal aan de rand van de Tyrreense Zee. Wil je alleen het klotsen van de golven en het krijsen van de meeuwen horen, dan hoefje niet ver te zoeken. Al een paar kilome ter verderop lig je volkomen privé, al dan niet voor een streeploos zonne bad. Op welk strand je ook bent, draai 180 graden en je hebt zicht op een ho ge rij uitdagende bergen: Monte Ro- tondo (2.622 meter) of Monte d'Oro (2.389 meter), gewoonlijk de zomer lang voorzien van een besneeuwde top. Op de flanken van deze ruige puisten zoeken veel stroompjes en be ken een weg naar beneden. Geduren de duizenden jaren heeft het water diepe kloven in de rotsen geslepen. Met de auto kun je diverse van de- ze zogenoemde gorges simpel verken nen. De soms smalle weg van Saint Antoine naar Ghisoni (D344) is goed berijdbaar en biedt bij het Defdé de l'Inzecca of het Défilé des Strette een adembenemend uitzicht op de rivier Fium'Orbu. Zonder meer het omrij den waard. Nog leuker is te voet afdalen door een snelstromende bergrivier. Dat heet met een goed Frans woord canyo- ning. Het niveau verschilt: wild, spor tief of toegankelijk. Wij zijn met z'n zessen, onder wie mijn dochter van 11. Onze keuze valt op Canyon Puli- schellu, een tocht van tweeënhalf uur nabij het Bavellamassief. Kinderen mogen al vanaf 8 jaar meedoen: par fait pour une première aproche, per fect voor een eerste kennismaking. De langzame weg dus. Met een ca- rabiner haak ik in een lus in een berg beklimmerstouw. „Gewoon met twee handen goed vasthouden", tipt gids Pigeault. Meteen laat hij het touw vie ren. Ijskoud rivierwater klettert kei hard op mijn helm. Gestaag zak ik langs de gladde rotswand, de water spiegel ver beneden me lijkt nauwe lijks dichterbij te komen. Dan laat de gids - veel te vroeg! - het touw los. Even is er dat weeïge gevoel in mijn maag, de angst voor de val. In het die pe bassin aan de voet van de waterval bruist en borrelt het. Door de drijf kracht van mijn wetsuit stijg ik als vanzelf. Bij mijn nek gutst het even naar binnen. Pigeaults smeekbede bij zijn instructieve praatje schiet door me heen: „Niet plassen in de wetsuits graag." Ik kom boven en proef de adre naline op de punt van mijn tong. Het gaat verder door smalle sple ten, langs hoog opgestapelde reuzen- keien, over schuimende waterglijba nen van eeuwenlang door zand en gruis gepolijst gesteente. Soms is de kloof zo nauw en hoog, dat de stralen van de julizon de waterspiegel niet be reiken. Uiteraard komt er een plek waar springen nu eenmaal moet. „Geen langzame weg hier", zegt Pigeault. Maar de instinctieve afkeer van ge vaar is al een stuk minder. Ik ben als laatste aan de beurt. Nooit eerder sprong ik van een meter of 7 naar beneden. Weten hoe die bruisende euforie voelt? Probeer zelf maar. SCHILDPADDENRIVIER WAAR EN WAT ZATERDAG 10 JANUARI 2015 - '-jj/R-J- S kï"£\rr>- door Peter de Groot Vyj /V' - Handen binnen boord als je vaart maakt op een natuurlijke waterglijbaan in de Pulischellu- kloof. foto's Peter de Groot Een sprong in het diepe. De langzame weg naar beneden: aan een bergbeklimmerstouw. Bastia Kajakken kan onder meer op de benedenloop van de Tavignano bij Aleria. Spectaculair wildwater is hier niet, maar het landschap vergoedt veel. Net als het opwin dende moment dat de rivier in de zee stroomt. Peddel ook eens langs het strand naar de Schildpaddenrivier, in een militair terrein in de buurt van Bravone. In het hoogseizoen staken de Franse straaljagers hun schietoefeningen en is het ge bied toegankelijk. Gooi een stukje stokbrood in het zoete water en tientallen schildpadden steken de kop op. Hemelsbreed ligt Corsica's hoofdstad Bastia op zo'n 1.430 kilometer van Utrecht. Als je met de auto gaat, is ge bruik van een veerdienst on vermijdelijk. Dat kan vanuit Ni ce, Toulon, Marseille (Frank rijk), Savona, Genua of Livorno (Italië). Vliegen kan van Am sterdam op Ajaccio, van Brus sel op Bastia, van Luik op Bas tia en van Keulen op Bastia. Canyoning met Christophe Pigeault: www.aqa-canyon.com. Voor kanoverhuur, zie www.amadreperla.com of http://cnaleria.blogspot.nI/p/ canoe-kayak.html. CORSICA «Aleria Ghisonaccia Porto-'Vechio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83