REIZEN 29 apart van smaak is. In de stad vloeien vier riviertjes samen. Het water daar van komt, gefilterd door het zand steen, deels in een ondergronds meer terecht: de oerbron van Pilsen. Via een nog altijd geheim recept wordt van dit water samen met gerst, mout en hop sinds 5 oktober 1842 Pilsner Urquell gebrouwen. Maar Pilsen biedt meer dan bier. Zo is het stadsplein, ofwel het Plein van de Republiek, met een afmeting van 193 bij 139 meter een van de groot ste van Europa. Het plein wordt gedo mineerd door de St. Bartholomeus Ka thedraal die met haar kerktoren van 102,6 meter de hoogste is van Tsje chië. Het ertegenover gelegen stad huis in renaissancestijl valt erbij in het niet. Thssen beide in staat de pest- zuil, in 1681 door de dankbare burgers van Pilsen opgericht, omdat de pest slechts mondjesmaat in hun stad had huisgehouden. Op de hoeken van het plein staan drie moderne, bronzen (met goudvernis bedekte) fonteinen. Elk met een waterspuwer die respec tievelijk een engel, jachthond en ka meel moeten voorstellen, zijnde de iconen op het wapenschild van de stad Pilsen. Waarschijnlijk het meest verbreide wapenschild ter wereld, want het prijkt op ieder flesje Pilsner Urquell. Pilsen was de enige Tsjechische stad die in de Tweede Wereldoorlog door de Amerikanen (en niet door de Russen) werd bevrijd. En wel op 5 mei 1945 onder leiding van de roem ruchte generaal Patton. Op 5 mei 2015 zal de 70ste verjaardag van deze ge beurtenis groots worden herdacht in het Patton Herdenking Museum in Pilsen. Een ander hoogtepunt in 2015 belooft de expositie te worden van Bo- humir Lindaur. Deze inwoner van Pil sen vertrok eind negentiende eeuw naar Nieuw-Zeeland, waar hij zich toelegde op het maken van schilde rijen van Maori's met hun krijgshafti ge tatoeages. WAAR EN WAT soort evangelist onder de mijnwer kers. Hij wilde als hen zijn, zelfde ar moede, zelfde kleren. Maakte zijn ge zicht ook zwart, hielp de vrouwen - en 'bezocht' er soms ook een. Zijn le ven moest er net zo uitzien als dat van een mijnwerker. Daarom besloot hij in een hutje aan de bosrand te gaan wonen, sliep op de grond, geen kachel, at brood dat hij kreeg door te keningen te maken. Nadat zijn vader op bezoek was geweest, verliet hij dat hutje om weer in een huis te wonen. Mensen zagen hem als een engel. Vincent de Engel, door de heer ge stuurd om te helpen. Anderen zagen hem als een rare snuiter: zijn contract werd ook niet verlengd - officieel om dat zijn Frans niet goed genoeg was. Later, nadat hij uit Wasmes vertrok, werd hij hulppredikant in Cuesmes. Woonde in een moerasachtig gebied je in een huis waar hij een kamer met kinderen moest delen." Depuydt staat voor een hek waar achter, verscholen in bosschages, dat huis moet staan. Het hek is dicht. Een bord meldt waarom: het geheel wordt gerestaureerd voor Mons 2015. Meer tastbaar is de mijn Marcasse waarin Van Gogh in 1879 afdaalde. In zijn brieven aan zijn broer Theo ver haalt hij over deze ondergrondse expe ditie: 'Alles heeft hier iets akeligs en doods'. De mijn is, tot teleurstelling van Depuydt, één grote bouwval. „Dit industrieel erfgoed zou behouden moeten blijven. Maar ja, wie inves teert er in nog in dit soort projecten." Om de gedachte aan Vincent van Gogh levend te houden, is een muur schildering gewijd aan de schilder. Marcasse mag dan een bouwval zijn, van de mijn Agrappe in Frame- ries is helemaal niets over. Slechts twee buizen, om mogelijk nog aanwe zige gassen te laten ontsnappen, herin neren aan de vindplaats van kolen, die vanwege het grote aantal ongeluk ken 'vulkaan van de Borinage' werd genoemd. Depuydt: „Bekend is dat Van Gogh in april 1879 hier was om hulp te bieden na de zoveelste ramp." We doen ook Flénu aan, waar Van Gogh in 1879 een aquarel maakte van de cokesfabriek. „Het kostte tijd voor dat duidelijk was dat de aquarel in Flé nu was geschilderd", zegt Depuydt. „Men wist dat die in de Borinage is ge maakt, maar niet waar." Dit schilderij, met een zeventigtal andere, wordt tentoongesteld in het museum voor schone kunsten (BAM) in Mons. Daaronder ook de tekening uit t88o Maaier met sikkel die voor het eerst wordt getoond. Ook de houts- koolschets Café au charbonnage uit 2878 die Vincent van Gogh meestuur de met een brief aan broer Theo hangt er. Ten slotte worden zeven brieven van Vincent tentoongesteld, geschreven in de tijd die hij in de Bori nage was en die zelden te zien zijn. Depuydt: „Uit die brieven en teke ningen blijkt dat Vincent in de Borina ge de keuze maakte te gaan schilde ren. Zo schreef hij aan Theo: 'Er zit iets in mij, maar weet niet wat'. Veel van de schetsen die de jonge hulppre dikant maakte, zijn letterlijk in rook opgegaan. „Vincent maakte veel teke ningen van de mensen bij wie hij woonde en langskwam. Hij deed dat met zelfgebrand houtskool. Maar wat hij 's avonds tekende, werd 's mor gens verfrommeld om er het vuur mee aan te steken. De mensen moes ten eens weten wat die schetsen nu waard zouden zijn geweest." WAAR EN WAT ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Pilsen ligt in het zuidwesten van Tsje chië richting de grens met Duitsland. Met haar 167.000 inwoners is het de vierde stad van Tsjechië. Pilsen heeft geen vliegveld. De stad is het best te bereiken via de luchtha ven van Praag. CSA Czech Airlines vliegt meerdere keren per dag van Schiphol naar Praag, zie www.csa.cz. Neem vanaf de luchthaven de shuttle bus naar het busstation Praha Zlicin. Vandaar vertrekken ieder uur bussen van Student Agency naar Pilsen. Reis- duur een uur. Wel van te voren reser veren: www.studentagency.cz. Thema van Pilsen Culturele Hoofd stad van Europa 2015: 'Open up'. De stad wil zich verder openstellen voor Europa. Zie www.czechtourism.com; www.plzen2015.cz; www.pilsen.eu. Van Go engeienreis Mons (Bergen), hoofdstad van de Waalse provincie Henegou wen, ligt aan de A7 halverwe ge Utrecht-Parijs. De afstand vanuit Utrecht bedraagt zo'n 200 kilometer. Info: www.mons2015.eu en www.visitmons.be. Filip Depuydt verzorgt fiets en wandeltochten langs Van Goghplekken in de Borinage: vangoghborinage.canal- blog.com. 1 De expo over Van Gogh in Mons loopt van 25 januari tot en met 17 mei. Zie www.bam.mons.be. JPUWI Dl fCp-gVA 'fViSVENvTEJï raViii V»ovu Foto boven: Pivovarské Muzeum (Biermuseum). Foto onder: Muzikale folklore in Lederhosen in de Tsjechische bierstad Pilsen. foto's John May

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81