28 REIZEN Het Tsjechische Pilsen en het Waalse Monszijn culturele hoofdstad van Europa. Pils ontmoet Vincent van Gogh. De schilder hield van absint, maar of ook pils zijn goedkeuring kon wegdragen... De Tsjechische stad Pilsen is de oerbron van het lichtgele lagerbier van lage gis ting dat bij ons bekendstaat als pils: al daar Pilsner Urquell genoemd. De een noemde hem een engel, de ander een vreemde snoeshaan. Vincent van Gogh was 25, toen hij van 1878 tot 1880 als hulppredikant in de Bori- nage, de Waalse mijnstreek, verbleef. Hier maakte hij voor het eerst serieu ze houtskoolschetsen. In Mons is een tentoonstelling aan hem gewijd. Tijdens de rondleiding door het Pivovarské Mu- zeum (Biermuseum) in Pilsen komt het hoge woord er al snel uit. Vóór het jaar 1842 was bier in grote delen van Europa vaak nauwelijks te drinken. Ook in een stad als Pilsen. Hier had Koning Wenceslaus de Tweede al in 1295 aan 260 burgers van de stad het recht ver leend in eigen huis bier te brouwen. Maar de kwaliteit ervan was op z'n best wisselvallig te noemen. De schepenen van Pilsen besloten daarom het lokale bier - destijds nog donker, zwaar, troebel en zoet - op kwaliteit te gaan controleren. Deze keuring voltrok zich altijd in de ver koopruimte (het 'maathuis') van het huis waar het desbetreffende bier werd gebrouwen. Daar werd een ei kenhouten bank geplaatst waar een kroes te keuren bier over werd uitge gooid. Wanneer het bier niet langer van de bank afdroop, gingen de magis traten er in leren kniebroeken een uur lang op zitten. Als bij het opstaan hun Lederhosen niet aan de bank ble ven plakken, werd het bier voor con sumptie afgekeurd. Bleven die echter wel plakken, dan mocht het in de ver koop: zum Wohl! Dit werd allemaal anders op 5 okto ber 1842. Onder leiding van de Duitse Braumeister Josef Groll introduceerde de pas opgerichte Burgerlijke Bier brouwerij in Pilsen voor het eerst la gerbier van lage gisting. Het nieuwe bier had een heldere, lichtgele kleur en een enigszins bittere smaak. Het werd op de markt gebracht als Plzns- ky Prazdroj (Pilsner Urquell). De rest is geschiedenis: dit bier ontwikkelde zich als dé standaard voor alle pils, pil sen of pilsner bier (onder meer Hein- eken en Carlsberg), een segment dat thans wereldwijd goed is voor 70 pro cent van alle gebrouwen bieren. Onder het Biermuseum, dat oor spronkelijk een van de huizen is waar de eigenaren vroeger het recht had den bier te brouwen, liggen twee ver diepingen aan kelders die in de zand steen onderlaag zijn uitgehakt. Deze kelders dienden voor de bouw van gis- tingskuipen en lagerfusten en de op slag van ijs. Ze staan nog altijd in ver binding met een uitgebreid onder gronds gangenstelsel dat zich over een lengte van 20 kilometer onder Pil sen uitstrekt. Vroeger werd dit laby rint ook gebruikt voor de opslag van voedsel en als toevluchtsoord tijdens belegeringen. Een rondleiding door dit ondergrondse doolhof is niet ge schikt voor mensen met aanleg voor claustrofobie. „Wilt u zo dicht moge lijk bij mij blijven", maant onze gids ons tijdens de tocht door dit labyrint. „Anders moet ik straks op zoek naar achterblijvers. En morgen wilt u toch allemaal op tijd uw vliegtuig halen!" Het zandsteen onder Pilsen is te vens de reden dat Pilsner Urquell zo Nou, het schiet niet op. Als dit over een paar maanden klaar moet zijn, dan moet er nog wel wat gebeuren", moppert Filip Depuydt, als hij door de bouwval aan de Rue Wilson in PetitWasmes klautert. Geen werklie den of bouwmateriaal. Toch moet hier begin 2025 een klein Van Goghmuseumpje verrijzen. In de na bijgelegen Salon du Bébé - nu twee woonhuizen - gaf Van Gogh Bijbelle zingen. Meer bergafwaarts, op een ro tonde, staat zijn borstbeeld, althans een kopie. In Colfontaine herbergt het stadhuis het origineel. Vincent van Gogh woonde op de Rue Wilson in bij de plaatselijke bak kersfamilie Denis. Een jaar eerder was hij door de zendelingenschool in La ken als hulppredikant naar de Borina ge gestuurd. Depuydt, al vele jaren be hept met het Van Goghvirus, verhaalt over de twee jaar die Van Gogh daar doorbracht alsof'ie er zelfbij was. „Van Gogh kreeg een proefcontract voor zes maanden, werkte als een Pilsen TSJECHIE Biertje in Pilsen door John May Brussel T BORINAGE Mons Flénu#* BELGIË Foto boven: Cokesfabriek in de Borinage van Van Gogh, geschilderd in Flénu. foto Van Gogh Museum/Vincent van Gogh Stichting. Rechts: Vervallen mijn Marcasse met muurschildering die de mijnafdaling van Van Gogh weergeeft. Rechtsonder: Voormalige mijn Grand-Hornu in Boussu. foto's Gerard Chel door Gerard Chel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 80