66 66 Ik ben ontzet over het verlies van nog meer onschuldige mensenlevens Kabinet neemt maatregelen en roept op alert te zijn Ik wil de bevolking van Frankrijk laten weten dat de VS achter jullie staat OORLO IN HET NIEUWS 7 TOMMY WIERINGA pakken, je moet wel goed bewijs hebben. Het is niet relevant of de inlichtingendien sten of ik al overtuigd zijn van een verden king: een zaak moet standhouden bij de rechter." Waf doe je dan nu om te voorkomen dat die ex-strijders een aanslag plegen? „We zijn voortdurend bezig om zoveel mo gelijk informatie te verzamelen over wat ze in Syrië en Irak doen. Als ze terugkeren, kunnen we meteen ingrijpen. Verder hou den we de mensen in de gaten die in het verleden radicaal waren of terroristische ideeën hebben gehad. We doen alles om er voor te zorgen dat de kwaadwillenden niets doen." Maar garanties voor succes zijn er niet. „Nee. Er kan altijd iets tussendoor glippen. Er zullen altijd mensen zijn die gek zijn en extreem worden." Ook de komende tijd zal Nederland reke ning moeten houden met het probleem van radicaliserende moslimjongeren. Een maal terug uit het strijdgebied of van ach ter de pc op de zolderkamer kunnen deze jihadisten kwade bedoelingen hebben, en die wellicht plannen of zelfs uitvoeren. Vol gens Schoof worden deze radicalen gevoed door een 'giftige cocktail' van inspiratie en frustratie: inspiratie uit de oproepen van IS-leiders en uit de beelden van de strijd ter plekke. Frustratie, omdat de diensten hen dwarsbomen en omdat Nederland meedoet aan de anti-IS-coalitie. Steeds va ker vertrekken complete gezinnen om zich in het zelfverklaarde kalifaat te vestigen. Laat ze definitief'oprotten', zeggen politici als de Rotterdamse burgemeester Abouta- leb. Probleem weg. „Dat is niet de oplos sing", zegt Schoof stellig. „Als je vertrekt naar Syrië of Irak en IS steunt, dan sluit je je aan bij een terroristische organisatie. Dat mag je nooit laten gebeuren. We kunnen namelijk niet garanderen dat ze niet terug komen, daarom moet je ze niet laten gaan. Ik heb daar ook uitvoerig over gesproken met Aboutaleb. We hebben elkaar niet kun nen overtuigen." Nederlanders moeten vooral doorgaan met hun leven, vindt Schoof.„Geen dingen la ten uit angst, of zondebokken zoeken. De samenleving moet weerbaar zijn, mensen moeten nuchter blijven. Niet bij de eerste de beste idioot die met een IS-vlag zwaait denken dat het een terrorist is. Niet met een grote terreurcomplotten zien, maar al les op z'n feitelijke waarde beoordelen. Dat is lastig. Toch hoop ik dat zelfs als iets ge beurt, we samen nuchter blijven en onze samenleving blijft functioneren. Daar is uiteindelijk alles op gericht." JIHADISME a de aanslagen op de Twin Towers drukte het satiri sche studentenma gazine Propria Cures een bericht af op de voor pagina met als kop 'OORLO'. De chocoladeletters waren zo groot dat het hele woord 'oorlog' niet op de voorpagina paste en op de achterpagina verderging. Daar moet ik nog altijd om lachen. Nu zijn er opnieuw mensen die aan oorlog denken, aan te wa pen en erop af, maar welke wa pens en waar op afblijft onge wis. De aanslag op Charlie Hebdo zou zelf ook graag een oorlogs verklaring willen zijn aan het perverse Westen, maar heeft daarvoor niet het gezag en de reikwijdte. Het is guerrilla van het miserabelste soort, die ons weliswaar hevig schokt maar de orde waartegen hij zich richt, niet omverwerpt. Daarvoor is zoiets te zwak en te incidenteel. Charlie Hebdo wordt hier en daar een soft target genoemd. Ik dacht aan andere zachte doelen van moslimgeweld die de afgelo pen jaren passeerden, te begin nen met de fatwa die Salman Rushdie trof in 1989. Uitgevers en vertalers werden vermoord door beledigde moslims, Rush- die redde ternauwernood het vege lijf De Berlijnse muur zou pas later dat jaar vallen, maar de fatwa die Khomeini over de schrijver uitsprak, was een be langrijke vooruitwijzing naar de toekomstige verhoudingen in de wereld, die niet meer door oost-westverhoudingen gedomi neerd zouden worden, maar zich veeleer langs een noord- zuid-as afspeelden. Twaalf jaar later bliezen de tali- ban de reusachtige Boeddha beelden in de Bamiyanvallei op. In 2004 werd Theo van Gogh door een geradicaliseerde Amsterdamse moslim omge bracht, gevolgd door de gewelds keten rondom de Moham med-cartoons twee jaar later. We zagen ontelbare islamiti sche gewelddaden tegen de cul tuur, van de vernietiging van historische documenten in Tim- Het is een culturele haat, gericht op dragers van een verachte cultuur: boeken, beelden, satire boektoe tot en met de aanslag op de redactie van Charlie Heb do - allemaal zachte doelen, die niettemin de diepe haat en weerzin van moslims opwek ten. Het is culturele haat, die zich richt op de dragers van een ver achte cultuur. Boeken, beelden, bibliotheken, satire. Alles wat de fanatieke geloofsijveraar zelf niet bezit en niet begrijpt. Misschien is cultuur een min der zacht doel dan we vaak den ken. De bedreiging die ze vormt voor het wereldbeeld van rabia te moslims, wijst op haar bete kenis. Misschien is cultuur juist meer dan democratische en kapitalis tische instituten een diamant- hard doel - juist omdat ze zo'n belangrijk symbool en drager is van wat we essentieel en onver vreemdbaar eigen vinden. Met het wapen van de cultuur kun nen we weliswaar geen aansla gen voorkomen, maar wel de kracht van relatieve vrijheid en zelfbeschikking laten zien. Daarom is het niet alleen laf maar ook onverstandig om Mo- hammed-cartoons en Charlie Hebdo-covers te censureren, zo als sommige fotopersbureaus en kranten doen. Daarmee wordt ruimte prijsgegeven die niet meer valt terug te winnen. Ook heeft het kabinet uit voor zorg 'zichtbare en in belangrijke mate onzichtbare' maatregelen ge nomen, zei minister-president Mark Rutte gisteren op zijn weke lijkse persconferentie. Wat die maatregelen precies behelzen, wil de hij niet zeggen. Volgens premier Rutte is Neder land niet immuun voor de onrust die door de gebeurtenissen in Frankrijk is ontstaan. „Ik begrijp dat mensen angstig worden, maar het beste antwoord dat wij nu kunnen geven, is doorgaan met le ven en alert zijn." Het kabinet benadrukt dat de vei ligheidsdiensten 'alles doen wat in redelijkheid nodig is' om een aanslag in Nederland te voorko men, al is er geen garantie dat Ne derland gespaard blijft. Als het no dig is, worden ook speciale eenhe den van de krijgsmacht ingezet, benadrukte hij. Daarnaast zijn volgens Rutte ook de politie en de jeugd- en gezins zorg waakzaam. Ook burgers kun nen meehelpen, aldus de premier. „Als mensen het vermoeden heb ben dat iemand radicaliseert en naar Syrië of Irak wil, meld het de diensten." Justitie-minister Ivo Opstelten (VVD) zei gisteren dat er 180 Ne derlanders vertrokken zijn naar Irak en Syrië. 21 van hen zijn om gekomen, 35 zijn terug in Neder land. Zij worden, als zij al niet vastzitten, door de diensten, poli tie en het lokaal bestuur in de ga ten gehouden. Het budget voor de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) hoeft volgens het kabinet nog niet omhoog. Oppositiepar tijen CDA en PW dringen daar op aan. „De dienst kan doen wat ze kan en moet doen", stelt minis ter Ronald Plasterk (Binnenland se Zaken, PvdA). Als zou blijken dat er alsnog geld bij moet om de capaciteit te vergroten, dan ge beurt dat. Geplande bezuinigin gen op de AIVD werden eerder al deels teruggedraaid. Nederland gaat moslimhaat beter registreren. Dat spraken de mi nisters Lodewijk Asscher (Sociale Zaken) en Opstelten gisteren af met verschillende moslim organisaties. Zij spraken elkaar na bedreigingen aan het adres van moskeeën. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Barack Obama, president Verenigde Staten Mark Rutte, premier Er vertrokken 180 Ne derlandse jihadisten naar het strijdgebied in Syrië en Irak. Dat aantal stijgt. Eind de cember stond de teller nog op 168. 35 keerden terug. Zij worden volgens de NCTV zoveel mogelijk in de gaten gehouden of opgepakt. 21 jihadisten sneuvel den ter plekke. Ruim 120 jihadisten zijn nu nog in het strijdge bied. Er lopen strafrechtelijke onderzoeken tegen 70 verdachten. Uit Europa vertrokken 3000 jihadisten naar Syrië en Irak. N door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Er zijn geen concrete aanwijzingen dat in Nederland een aanslag dreigt als in Parijs. Deson danks roept het kabinet Nederlan ders op alert te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7