i REIZEN 23 Wat een mooi contrast: op een trendy Italiaanse scooter door het traditionele Twentse land rijden. Ontspannen tuffen langs het mooiste wat Noord- oost-Twente te bieden heeft. WAAR EN WAT groeid tot een goedlopend bedrijf, met bezoekers vanuit heel Nederland. Tijd om zelf op pad te gaan, waarbij we uit de stal vol Italiaanse scooters kiezen voor een heuse Vespa. In Italië is de scooter een veelgebruikt en tren dy vervoersmiddel, dus met een lekke re scootertocht brengen we een stukje modieus Italië naar het nuchtere Tuk- kerland. Er moet nog wel eerst een keuze worden gemaakt uit de diverse trajecten. Die beperken zich niet al leen tot Noordoost-Twente. Zo gaat er ook een tour naar stedelijke gebieden, waaronder de na de vuurwerkramp fraai herbouwde wijk Roombeek in Enschede. Ook een tocht over de grens naar Bad Bentheim, met zijn mooie burcht, behoort tot de moge lijkheden. Wij kiezen voor een rondje in de di recte omgeving: Denekamp-Ootmar- sum-Lutterzand. Onderweg krijgen we een spoedcursus Noordoost-Twen te van tourgids Wittgen die met meer dan gepaste trots zijn regio laat zien. Zo bezoeken we de in de dertiende eeuw uit Bentheimer zandsteen opge trokken en aan de heilige Nicolaas ge wijde kerk in Denekamp, momumen- taal gestationeerd in het centrum van het dorp. Ook horen we over oude tra dities die erg populair zijn in Dene kamp, zoals klootschieten, midwinter hoornblazen en de traditionele paas- gebruiken met eiergaddern (op Palm zondag), paasstaakslepen en het paas vuur (eerste paasdag). In Ootmarsum bewonderen we het historische cen trum en het fraaie openluchtmu seum. We leren dat Ootmarsum ook wel Siepelstad wordt genoemd. De sie- pel (ui) wordt in overdrachtelijke zin ook als toeristische trekpleister ge bruikt, waarbij de siepelmarkt een be Dit is misschien wel het mooiste plekje van Twen te. En wellicht wel van Neder land", stelt Maar ten Wittgen op een onbewaakt ogenblik. Net als zijn zakenpartner Robert-Jan Dissel is hij, als geboren Denekamper, natuurlijk wel een beetje bevooroordeeld. Enig chauvinisme is beiden niet vreemd. Maar eerlijkheidshalve moeten we hen wel een beetje gelijk geven. Locatie is Noordoost-Twente, even buiten Denekamp, waar we met bei de jonge ondernemers hebben afge sproken bij de watermolen op land goed Singraven, schitterend gelegen langs de Dinkel. Dit opvallend goed bewaard gebleven stuk verleden wordt al in het jaar 1380 in de boeken vermeld. Tegenwoordig staan op het landgoed nog steeds een paar monu mentale gebouwen, zoals het statige Huis Singraven, het achterliggende Koetshuis en natuurlijk de eeuwenou de watermolen. Dat is de enige nog werkende, door water aangedreven houtzaagmolen in Nederland. Een idyllisch stukje Twente, waar op de achtergrond het gedonder van de Din kel te horen is die zich door een half- openstaand sluisje perst. „Met zijn veelzijdige landschap heeft Singraven verrassend veel te bie den, zoals fiets- of wandeltochten. We wilden deze activiteiten koppelen aan het verkennen van de wijde omge ving en we konden ons geen betere lo catie bedenken om met onze tours te beginnen", maakt Wittgen duidelijk. Ze begonnen met de verhuur van so lexen, maar hebben inmiddels ook scooters, tandems, elektrische fietsen en kano's in het assortiment. Wat be gon als een hobby is inmiddels uitge- grip is en bezoekers uit wijde omge ving trekt. Als afsluiting van onze tour mag een bezoek aan het Lutterzand niet ontbreken. Dit gebied is ontstaan in de laatste twee ijstijden, waarbij grote hoeveelheden dekzand over de stuw wal bij Oldenzaal zijn geblazen tij dens woeste poolstormen. In de luw te van deze stuwwal is het zand neer gedaald, waardoor er grote vlakten met fijn zand en sedimenten ontston den. De Dinkel die door het Lutter zand kronkelt, knaagt zich met het stromende water een weg door deze zachte zandgronden, waardoor er ho ge oeverwanden zijn ontstaan. Behalve dat deze oeverwanden im posant en on-Nederlands aandoen, heb je hier een prachtige inkijk in het ontstaan van de Twentse bodem. Het is bovendien een ideaal leefgebied voor onder andere oeverzwaluw en ijs vogel. „Elke keer als ik hier weer kom, moet ik mezelf in mijn arm knijpen - dat dit geen droom is, maar werkelijk heid. Wij Tukkers vinden dit natuur schoon al gewoon, maar het enthou siasme van bezoekers van buiten de regio maakt elke keer weer duidelijk dat we hier echt een uniek stukje Ne derland hebben", aldus Wittgen. „En je moet maar eens terugkomen om brommers te kiek'n", besluit hij met een bekend Twents gezegde. Bete kenis: twee geliefden trekken zich even terug om te zoenen. „Deze uit drukking kon natuurlijk niet ontbre ken als aanprijzing van een arrange ment. Dan ga je op de solex in de wel bekende lange leren jassen en krijg je koffie en gebak onderweg." ZATERDAG 10 JANUARI 2015 ^padoor Twente Watermolen op landgoed Singraven. foto Frans Lemmens TwenteScooter vertrekt vanaf de watermolen bij landgoed Singraven in De nekamp, gemeente Dinkel- land. Het is mogelijk om in dividueel te toeren (met of zonder gids) of een ar rangement te boeken. Er zijn circa acht verschillen de routes beschikbaar. Houd er wel rekening mee dat de bestuurder van een scooter of solex een auto rijbewijs nodig heeft. Het seizoen loopt grof weg van maart tot en met november. In de winter maanden zijn de tours al leen op afspraak te boe ken. Voor meer informatie en reserveringen, zie www.twentescooter.nl. Be halve scooterverhuur is het ook mogelijk op pad te gaan met een solex (www.solex-huur.nl), tan dem, elektrische fiets (www.twentefiets.nl) en door Jaap van Splunter Wie op een hip pe scooter het fraaie Twentse land wil ontdek ken, klopt aan bij Maarten Wittgen. foto Jaap van Splunter kano (www.twenteka- no.nl). Wilt u de houtzaagmolen in werking zien? Vrijwillige molenaars van de molen stichting Lattrop-Tilligte houden elke zaterdagmid dag van april tot en met oktober van 13.30 tot 17.00 uur rondleidingen door de molen. Voor meer informatie over Landgoed Singraven: www.singraven.nl. Voor al les over Twente: www.be- leeftwente.nl. Denekamp Ootmarsum Lutterzand* Oldenzaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75