J X ft G REIZEN 21 Oude kerken, musea en modernistische architectuur. Het achterland van de Costa de Barcelona is rijk aan cultuur. Op nog geen uur rijden van het strand vind je ook het traditionele volksleven. Kuier tussen Catalanen over de groentemarkt en lunch op een terras. Glaasje cava erbij? flHi door de rijke textiehndustrieel Eusebi Een rijtje daken. Of het front van een fabriek. Als we door het achterland van Barcelona rijden, ont dekken we allerlei sporen van het Catalaans moder nisme. Hoge boogdaken, getrapte gevelornamenten. En natuur lijk de veelkleurige, gebroken tegeltjes mozaïeken. Heb je het over Catalaans modernisme, dan heb je het over Gaudi en zijn Sagrada Familia, de wereldberoemde basiliek in Barcelo na, die nu al meer dan een eeuw in de steigers staat. Een aanrader, maar oh, wat is het er toch altijd druk. Genieten van Gaudi's kunst kan ook in alle rust. Op 15 kilometer van Barcelona stoppen we in Santa Co loma de Cervelló, ook bekend als Colönia Güell. Deze kolonie werd eind negentiende eeuw gebouwd WAAR EN WAT Güell, die er zijn arbeiders huisvestte. Güell trok Gaudi aan om er een kerk neer te zetten. De architect begon in 1908. In 1914 vond de financier het mooi geweest, maar toen was alleen nog maar de crypte klaar. Toch is een bezoek aan de kleine kerk de moeite waard. Vooral ook omdat Gaudi dit project als kraamkamer ge bruikte voor zijn Sagrada Familia. Je kijkt je ogen uit op de scheve pilaren, de onregelmatige, asymmetrische pla fonds, de kleurige lichtinval door de glas-in-loodramen. En als je er toch bent, loop dan binnen in het kleine museum over Gaudi, iets verderop. Daar kun je ook een gids voor de cryp te en kolonie regelen. Onze gids weet niet alleen de werkwijze van Gaudi in zichtelijk te maken, hij spreekt ook verdienstelijk Nederlands. Hoe dat komt? „Jaren bij Philips gewerkt", ver klaart hij met Brabantse tongval. Een kilometer of 20 naar het wes ten zitten we al middenin de wijn streek van de Penedès. Overal in het gebied zijn de spitse bergtoppen van het Pare Natural de Montserrat zicht baar. Je schijnt er prachtig te kunnen wandelen, maar vandaag leggen we aan bij het wijnhuis Codorniu in het plaatsje Sant Sadurni d'Anoia. Alleen al de toegangspoort is een modernis tisch plaatje. Ook het receptiegebouw, de Bodega Grande en de wijnpershal len zijn opgetrokken in dezelfde stijl. Bevreemdend én prachtig, dit indus trieel monument tussen kilometers lange druivenvelden. Natuurlijk willen we graag proeven van de roze of witte cava, een frisse bubbelwijn. Maar niet voordat we het uitgestrekte bedrijfsterrein hebben be zichtigd. Speciaal voor bezoekers staan er treintjes klaar, die boven- en ondergronds rijden. Het deels uit de rotsen gehouwen gangenstelsel waar de cava rijpt, telt 4 etages en is 30 kilo meter lang. Een kaartje voor bezichti ging met proeverij kost vanaf tien eu ro. Wel van tevoren bellen. De wijnhoofdstad van de regio is Vilafranca del Penedès. De plaats op zo'n 40 kilometer zuidwestelijk van Barcelona heeft een mooi wandelge bied in het centrum. Op de middel eeuwse Plaza Jaume kun je de Basilica Di Santa Maria met de fraaie gotische ingang niet missen. Vanuit de klok kentoren is het uitzicht groots. Pal ertegenover ligt het Vinseum, waar je op een eenvoudige manier al le aspecten van het wijnmaken leert. Natuurlijk kun je er ook een glas proe ven en een hapje eten. Maar voor de lunch komen we terecht in Cal Ton, een koel restaurant in de Carrer del Casal. De inrichting oogt doorsnee, maar laat je daar niet door afleiden. De maaltijd is er verrassend mooi en de prijs schappelijk. Inclusief cava. Vilafranca del Penedès staat ook be kend om zijn castellers, mannen en vrouwen van verschillende leeftijden die een menselijke toren bouwen. De ze Catalaanse traditie is enorm popu lair in de regio. Vrijwel elke plaats heeft zijn eigen groep. Op festivals of volksfeesten in de zomer doen er dui zenden mensen aan mee en nog veel meer volk kijkt ernaar. Wat er zo leuk aan is? „Adrenaline!", stelt casteller Maria Vall (23) resoluut. Video's over het oprichten van zo'n toren tonen haar gelijk. Het is adembe nemend om te zien hoe mannen en vrouwen behendig de zwaartekracht tarten door via benen en ruggen om hoog te klauteren. Het record - tien mensen hoog - is in bezit van Maria Valls team uit Vilafranca del Penedès. In Sant Cugat, ten noorden van de Catalaanse hoofdstad, willen we de benedictijnenabdij uit de negende eeuw bezoeken. Maar zowel kerk als bijbehorend museum zijn gesloten. Geen nood; eerder al zijn we verwend in de kerken van La Seu d'Ègara in Ter- rassa met hun Iberische, Romeinse en vroeg-christelijke kenmerken. Bovendien is het deze zaterdagoch tend markt rond het kerkplein. Met vele soorten thee tegen constipatie of zenuwtrekken, rekken vol glanzende aardbeien en kisten vol kleurig snoep. Op de terrassen rondom hebben de Catalanen een schaduwrijk plekje uit gezocht om hun ontbijt te nuttigen. Menigeen spoelt zijn zoete broodje weg met een glas cava. Waarom heb ben we dat nou niet zelfbedacht? ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Crypte van de kerk in Colönia Güell. foto PR door Peter de Groot Barcelona ligt op 1.530 auto kilometers van Utrecht. Erheen vliegen gaat sneller: dat kan vanaf Amsterdam, Brussel, Eindhoven, Gronin gen, Maastricht, Weeze. Er zijn ook diverse mogelijkhe den voor een treinreis. Voorproefje castellers: youtube.com/watch?v=-iS- HfrmGdyo. Voor een castellersoptreden dicht bij je vakantieplaats: castellers.cat Cava? Zie: visitascodorniu.com Lekker eten: restaurantcalton.com/en. SPANJE •O CATALONIE Sant Cugat Vilafranca de! Penedès***Barcelona Santa Coloma de Cervelló Castellers van Maria Vall. foto Toni Sole

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73