44 Respect voor Frans optreden. Het is triest voor de omgekomen gegijzelden 6 IN HET NIEUWS AANSLAG PARIJS Iedereen kijkt nu naar antiterreurchef Schoof: welk gevaar lopen we hier? Hij is somber: de dreiging verdwijnt voorlopig niet. De aanslag op de redactie van Charlie Hebdo in Pa rijs domineert sinds woensdagmiddag de agenda van Dick Schoof, de Nationaal Coördina tor Terrorismebestrij ding en Veiligheid. Hij moest meteen aan de bak om uit te zoeken wat de gevolgen zijn van 'Parijs': moet het dreigingsniveau omhoog? Waar is extra beveiliging nodig? De waakzaamheid in Nederland was al groot door het oprukkende jihadisme van de afgelopen jaren. Sinds 'Parijs' is er nog een tandje bijgezet. Potentiële doelwitten zoals mediabedrijven, Franse gebouwen en moskeeën worden gemonitord en waar no dig extra beveiligd. Toch gaat het officiële dreigingsniveau niet omhoog. Schoof: „Dat gebeurt pas als we een concreet aanslag plan kennen, als we weten dat men ergens de komende dagen een aanslag wil plegen en we niet in staat zijn de daders op te pak ken." Nederlanders moeten proberen voor al 'niet paranoïde te worden', vindt de anti- terreurbaas. Tegelijkertijd is er het nuchte re besef: wat op vier uur rijden van Eindho ven kan gebeuren, 'kan ook hier voorko men'. „Daar moeten we reëel over zijn." Is dit het type aanslag waar Nederland op be rekend moet zijn? Schoof: „Al langer is de dreiging diffuus. Het gevaar kan uit verschillende hoeken ko men. Behalve met willekeurige aanslagen en aanvallen tegen de overheid wordt er ook nadrukkelijk rekening gehouden met gerichte aanslagen op personen." Schoof voorziet een langere periode van 'substantiële' dreiging. „Ik verwacht niet dat we dit jaar van dat niveau verlost raken. Jihadisme is niet zomaar weg. Zelfs als mor gen de strijd in Syrië stopt en het kalifaat de week erna zou zijn ontbonden, dan nog blijft dit een zaak van enorm lange adem. IS was al veel langer actief, Jabat al Nusra bestond al veel langer, al-Qaeda is niet weg. Wat dat betreft, ben ik somber ge stemd. Het zou me een lief ding waard zijn om af te schalen, want dat zou betekenen dat we het jihadisme in zijn extreme ont wikkeling een halt hebben toegeroepen." Dat lukt voorlopig niet. Hoe groot is de groep potentiële gevaarlijke radicalen hier? „Er zijn duizenden sympathisanten van het jihadisme, is onze inschatting. En hon derden handlangers die makkelijk 'ontsto ken' kunnen worden. In potentie is dit de groep waaruit individuen kunnen opstaan die iets kunnen uithalen. Begrijp me goed: dat betekent niet dat die mensen nu al klaarstaan om een aanslag te plegen. Ze kunnen vatbaar zijn voor dergelijke acties." Preventief oppakken die lieden, klinkt in het land. Zeker terugkeerders. „Je kunt niet iedereen 24 uur per dag, 7 da gen in de week volgen. Dat moet je ook niet willen. Terrorisme moet binnen de grenzen van de rechtsstaat bestreden wor den. Als je die grenzen overgaat, doe je pre cies wat terroristen willen: dan creëer je een angstsamenleving, ga je richting een to talitaire staat." Maar aanslagen worden wel gepleegd door ex-Syriëgangers. „Iedere terugkerende jihadist is in principe verdacht. Maar je kunt hen niet gelijk op- Bert Koenders, minister Buitenlandse Zaken 'Jihadisme is niet zomaar verdwenen' door Niels Klaassen en Niki van der Naald Dick Schoof foto Phil Nijhuis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6