SPECTRUM 15 standplaats Italië Eelco van der Linden Wees maar blij dat jullie niet met dat gevoel van onveilig heid en al die angsten moe ten opgroeien." Ik werp mijn vriend Claudio tegen dat ik mijn jeugd heb doorgebracht op land onder de zee spiegel. Net als alle Italianen krijgt ook Claudio hier kippenvel van, maar hij pareert: „Oké, maar je was niet bang. Je weet dat er was nagedacht om het ge vaar in te dammen." Het gesprek ontstond onschuldig, over een bekend thema: waarom het Italië niet lukt een serieus land te worden, met politici die hun verantwoordelijk heid nemen en een staat die functioneert. Een een heid, met burgers die samen wat hebben. Geen on derdanen voor wie de staat een vijand is die je moet proberen te tillen. Ik besloot tot het offensief. En meteen maar de vier de versnelling: „Jullie zijn 6o miljoen individualis ten, denken alleen aan jezelf en aan een kleine kring vrienden die nodig zijn om te overleven." Ik schakelde over in zijn vijf: „Alles wat zich buiten de eigen voordeur bevindt, interesseert niemand, verloedering en milieuvervuiling zijn geen thema. De toekomst? Die is er alleen voor retorische, pom peuze verhandelingen. De staatskas is leeg door cor ruptie en cliëntelisme. Jullie kinderen moeten mas saal emigreren." Dit lijkt allemaal behoorlijk confron terend, maar vrijwel elke Italiaan zal het onderschrijven. Ook Claudio: „Ja we zijn een paese di merda - stront- land - maar waarom?" En toen kwam het op angst en onze kerheid. In eerste instantie veroor zaakt door de vele boze buitenlandse overheersers, inclusief de kerk die de Italianen hebben moeten dulden. „Maar we leven in 2015, dat is geen ex cuus meer", riep ik. Claudio bleef op de angst hameren. „Dat buiten de vijand heerst en je je moet organiseren om te overle ven, zit er ingebakken, een kwestie van DNA", hield hij aan. Hij voerde de Italiaanse mamma op, de per manente crisismanager maar ook hoofdschuldige van het angstsyndroom. „Die ziet overal vijanden en adviseert: kijk uit met wat je doet of eet, ver trouw niemand, kies juiste vrienden, enzovoort." Het idee van angst als oorzaak van een mislukte sa menleving en failliete staat vond ik fascinerend, ook al zegt de noordeling in me dat je er nu ook wel een beetje overheen had kunnen zijn. Hoewel.Aan het einde van het oude jaar ging het nieuws over de aanhoudende crisis en de euro die de Italianen steeds meer verarmt maar tegelijk een nieuwe Duitse hegemonie voedt. 'Bedrijven sluiten, de werkloosheid galoppeert voort', klonk het dage lijks. Maar ook was er 'corruptie die nooit eerder zo floreerde' en een nieuwe maffia die in Rome over al les beslist. Immigranten hadden Italië het hele jaar overspoeld (160.000), maar nu was er een nieuwe variant: 'Volgepakte stuurloze schepen die als men selijke bommen op onze kusten afkomen'. Onder tussen gierde de ijswind, schudde de aarde in Tosca ne, spuwde de Etna vuur en waren er nog nooit zo veel overstromingen en aardverschuivingen. Je zou er bang van worden. tie en bevindt zich voor de zekerheid ver genoeg bij de weg vandaan om voor passerende autoriteiten ongezien te blijven. Op een half uur lopen heeft Aung Tha een groentetuin in de jungle aangelegd. Vissen vangt hij met uitzicht op Birma in de Moei Ri vier. „We hebben een eenvoudig le ven", zegt de vader van vijf kinderen. „We zijn met weinig tevreden en val len niemand lastig." Toch vreest Aung Tha steeds vaker dat de Thaise autoriteiten hem terug zullen sturen. Thailands premier Prayuth Chan-ocha verklaarde name lijk vorige zomer met de Birmese rege ring te hebben afgesproken dat de meer dan 100.000 vluchtelingen in 2015 worden gerepatrieerd. Toen in ok tober in Karen Staat opnieuw werd ge vochten, vluchtten naar schatting tweehonderd mensen naar Thailand. Een dag later zette de politie hen op boten terug naar Birma. In het vluchtelingenkamp Mae La heerst volgens kenners veel angst voor een gedwongen vertrek. Het kamp bevindt zich 60 kilometer bij de stad Mae Sot vandaan en is met 50.000 inwoners Thailands grootste vluchtelingenkamp. Bij de ingang staan met geweren bewapende solda ten, bij een controlepost wordt het passerende verkeer scherp in de gaten gehouden. Ruim 90 procent van de vluchtelingen in Mae La behoort tot de Karen. Hoewel zij onder meer kun nen rekenen op de hulp van VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR en het in Den Haag gevestigde Stich ting Vluchteling, is hun leven het af- etnische conflict, erkent de proble men. Volgens hem twijfelen veel Ka ren over de ware intenties van de Bir mese regering. „De vredesonderhan delingen zijn de belangrijkste in ja ren. Maar nadat het Birmese leger vijf tig jaar het land heeft geregeerd, zorgt die aanhoudende dominantie voor wantrouwen", aldus Smith. Een ander probleem is volgens de expert dat de Karen onderling politiek verdeeld zijn en dat er nog geen onderhandelingen plaatsvinden om Karen Staat een vorm van zelfbestuur te geven, terwijl juist dat voor de Karen een essentiële eis is.Voor een massale terugkeer ach ten experts het dan ook nog veel te vroeg. Onder meer VN-vluchtelingenorgani satie UNHCR en Human Rights Watch spraken zich onlangs fel uit te gen het Thaise plan om in 2015 de vluchtelingenkampen te sluiten. „Als de overheid garandeert dat er een ein de komt aan militaire offensieven, zijn er zonder twijfel een paar locaties waar vluchtelingen naar terug kun nen keren", zegt Martin Smith. „Maar in veel gebieden zijn nog grote vraag tekens over landrechten, economische rechten en humanitaire hulp. Zonder een duurzame wapenstilstand en dui delijke politieke afspraken zijn die ge bieden te gevaarlijk en te instabiel. Zelfs al zou de Birmese overheid de vluchtelingen uitnodigen terug te ke ren, dan nog zouden veel van hen niet willen." gelopen jaar flink moeilijker gewor den, zeggen verschillende organisa ties. Zo neemt de hulp in het kamp af, worden voedselrantsoenen kleiner en staan de Thaise autoriteiten niet lan ger toe dat vluchtelingen overdag het kamp uit gaan, bijvoorbeeld om eten te zoeken. „Het wordt zo steeds moei lijker om in het kamp te overleven", aldus Ariana Zarleen, medeoprichter van de organisatie Burma Link. „Bo vendien gaan er in het kamp veel ge ruchten rond, zodat de mensen steeds banger zijn te worden teruggestuurd." Dat veel vluchtelingen niet terug wil len, heeft alles te maken met de situa tie in Karen Staat. De oorlog die tus sen 1949 en 2012 in het gebied woed de, kostte aan duizenden mensen het leven. Mensenrechtenorganisaties zeg gen dat Birmese soldaten schuldig zijn aan martelingen, verkrachtingen en buitenrechtelijke executies. Hoe wel Birma democratische hervormin gen doorvoert en vredesonderhande lingen gaande zijn, komen nog steeds berichten over nieuwe gevechten uit het gebied. Een in 2012 getekende wa penstilstand heeft er nog niet toe ge leid dat troepen zijn teruggetrokken. Martin Smith, een expert in Birma's Het wordt steeds moeilijker om in kamp Mae La te overleven ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Impressie van vluchtelingenkamp Mae La in Thailand. Negentig procent van de 50.000 bewoners van het kamp bestaat uit Karen afkomstig uit buurland Birma, foto HH Ariana Zarleen, organisatie Burma Link reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67