SPECTRUM 13 en bommen. „Maar een melding kan meerdere munitievondsten beteke nen", zegt kapitein De Vries. „Daarom gaat het om ongeveer 3300 bommen en granaten per jaar, gemiddeld toch negen per dag. We hebben er nog al tijd volop werk aan." Als iemand iets heeft gevonden, dan gaat de EOD of een civiele partij in nauwe samenwerking met de EOD de boel onderzoeken. Dan kan blijken dat het vals alarm is of dat het inder daad om munitie gaat. Als dat het ge val is, kan die door het bedrijf dat er bij is betrokken veilig worden gesteld in een container. Doorgaans eens per week haalt de EOD de boel op en ver nietigt alles. „Als de situatie lastig of te gevaarlijk is, dan blijft het spul in de grond lig gen en komen wij direct naar de plek om het tot ontploffing te brengen", zegt kapitein De Vries. Bij de EOD is in 1976 het laatste dode lijke slachtoffer gevallen bij oprui mingswerkzaamheden. In tegenstel ling tot België, waar pas nog een dode te betreuren viel. In Duitsland komt wel vaker per jaar iemand om het le ven, maar in de Bondsrepubliek ligt dan ook nog steeds een enorme mas sa aan munitie, bommen en granaten. Onder hobbyisten valt in Nederland jaarlijks toch nog altijd wel minstens één dode. De Vries: „Die mensen vin den iets, maken het leeg en verkopen het dan op beurzen of via internet. Er valt niet zo veel mee te verdienen, maar ze vinden het leuk. Maar ja, ze willen nog weieens een ontsteker afza gen en dat kunnen ze dan echt niet meer navertellen. Ons credo: afblij ven! Pak niks op, want zelfs het klein ste kogeltje kan gevaarlijk zijn. Bel al tijd de politie, want die heeft de ken nis en bevoegdheid verder actie te on dernemen. Wij rukken liever tien keer voor niets uit dan één keer te laat." De EOD gebruikt overigens geen ro bots bij het opruimen van de zoge noemde conventionele munitie. Die wordt alleen ingezet bij geïmprovi seerde explosieven zoals bompakket- jes. „Wat weinig wordt gevonden, is Russische munitie", zegt Hartink. „Terwijl er toch Russische troepen in Groningen en Drenthe zijn geweest. Misschien waren de Russen zuiniger op hun spullen." Losse, lege hulzen zijn nooit gevaar lijk en wie ze vindt, mag ze houden. „Sommige verzamelaars poetsen ze op met koperpoets en zetten ze op een rijtje voor het raam", vertelt Har- tink, die als jochie met zijn vriendjes na school in Den Helder al naar hul zen zocht. „Lege hulzen kunnen geen kwaad. Al het andere is linke soep. Je kunt over het algemeen weliswaar zien of iets een patroon, een handgranaat of een bom is, maar je bent nooit helemaal zeker van het gevaar. Zo'n ding heeft al die jaren in het water of in de grond gelegen en is dus behoorlijk ver roest, maar ook de ontsteking heeft liggen rotten. Dat laatste is ontzet tend link." Bij de buitenschoolse opvang Struin is het allemaal goed afgelopen, maar niemand kan garanderen dat een kind niet nog eens een granaat vindt of over een blindganger struikelt. De Gruijter: „Wij hebben aan de EOD ge vraagd of er ook gebieden met een ver hoogd risico zijn, maar we kregen te horen dat heel Nijmegen en omge ving bezaaid ligt met die troep. Wij hebben, met toestemming van de ouders, een fotokaart gemaakt met daarop al het gevaarlijke spul dat je kunt aantreffen. De kinderen zijn daardoor alert op gevaarlijk spul en weten, als ze iets zien liggen, dat ze het niet moeten oppakken." EOD-kapitein Fred de Vries: „Het wordt weliswaar steeds minder, maar er valt met geen mogelijkheid te zeg gen wanneer alles zal zijn opge ruimd." ZATERDAG 10 JANUARI 2015 OUUTs Twee zogeheten '250 ponders' uit de Tweede Wereldoorlog die de EOD in april 2012 onschadelijk maakte bij de Waal- sprong in Lent bij Nijmegen, archieffoto Rutger Hollander/beeldbank.rws.nl reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65