Meestal loopt het goed af Dagelijks wordt in Nederland rottende en verroeste oorlogsmunitie gevonden. Soms zelfs door spelende kinderen. „Het valt met geen mogelijkheid te zeggen wanneer alles is opgeruimd." 12 SPECTRUM actueel Kijk eens wat ik heb gevonden!" Trots loopt het jochie naar zijn begeleider van de buiten schoolse opvang. De man schrikt zich een ongeluk, want deze vierjari ge heeft een handgranaat in zijn han den die hij tijdens het spelen heeft op gedoken. Het is een granaat uit de Tweede Wereldoorlog. „Bij handgranaten uit die tijd is het heel goed denkbaar dat ze zo zijn doorgeroest dat ze bij een tik of schop al ontploffen", weet Ton Hartink, ge rechtelijk deskundige op het gebied van wapens en munitie. „Je weet nooit in wat voor staat die dingen zijn. Er is een jongen geweest die zo'n granaat had gevonden en dat ding van binnen wilde bekijken. Hij heeft 'm in een bankschroef gezet en wilde met een ijzerzaag aan de gang gaan. Het enige dat is teruggevonden, is een stukje van die zaag." Op de buitenschoolse opvang Struin in Nijmegen zijn ze er nog een beetje beduusd van. De opvang is opgezet voor activiteiten in de natuur en de kinderen spelen er ook. Alleen bij heel bar weer worden de maaltijden binnen genuttigd. „We hebben een protocol dat kinde ren geen troep mogen meenemen, maar dat jongetje beschouwde zijn vondst niet als troep", vertelt Matthijs de Gruijter, met zijn vrouw Frauke ei- Lege hulzen kunnen geen kwaad. Al het andere is linke soep genaar van Struin. De granaat lag in natuurgebied Heu- mensoord aan de zuidelijke rand van Nijmegen. In deze omgeving wordt met enige regelmaat munitie uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Bij voorbeeld op een klein vliegveldje voor zweefvliegers dat tijdens de oor log werd gebruikt door een groep Duitse Messerschmidts, die onder meer van daaruit Engelse en Ameri kaanse bommenwerpers bestookten die op het Ruhrgebied vlogen. Een medewerker van Struin nam de granaat van de jongen over, borg die op een veilige plek op en lichtte de po litie in. Die schakelde vervolgens de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) van Defensie in. De EOD was die dag al aan het werk in de omge ving. Er worden met enige regelmaat granaten en munitie uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Dat gaat voor meer delen van Neder land op: bijna zeventig jaar na de be vrijding worden nog vrijwel dagelijks in rivieren en bouwgronden niet ont plofte bommen (blindgangers), grana ten, mijnen, patronen en hulzen van zowel Duitse, Engelse als Amerikaan se makelij aangetroffen. Vooral op plekken waar hevig is ge vochten, zoals in Gelderland, op Wal cheren, in Venlo en op het voormalige vliegveld Valkenburg bij Den Haag. Maar behalve in deze risicogebieden ligt de munitie ook op onverwachte plekken, omdat de Duitsers na de capi tulatie weliswaar moesten ontwape nen, maar menige militair zijn wa pens, patronen en granaten uit frustra tie in een rivier smeet. Engelse en Amerikaanse bommenwerpers moch ten hun lading niet mee terugnemen en hebben daarom heel wat bommen afgegooid boven water of grote stuk ken land. Die explosieven zijn niet al tijd afgegaan. Als op zo'n plek een woonwijk komt, stuit een kraan nog weieens eens op een granaat of blindganger. De betrok ken gemeente laat dan een grondon derzoek doen, waarbij het gebied in kaart wordt gebracht met metaaldetec toren, multisensoren en quads die met gps worden ondersteund. Dat ge beurt doorgaans niet door de EOD, maar door bedrijven waarmee de EOD samenwerkt. „Als er iets wordt gevonden, gaan wij kijken of het munitie is", zegt kapi tein Fred de Vries van de EOD. „Dat is niet altijd het geval. Het kan ook een oud wiel of een oude wasmachi ne zijn. We hebben zelfs weieens een autowrak op vijf meter diepte aange troffen." De bijna twee miljoen landmijnen in meer dan 5500 mijnenvelden langs de kust zijn wel allemaal opgeruimd. De Duitsers waren zo gründlich dat ze enorme dossiers hadden aangelegd met kaarten waarop elke mijn met een kruisje was aangegeven. Daardoor was het mogelijk om tot op de centi meter nauwkeurig na te gaan waar ze lagen. Kort na de oorlog zijn al die mij nen door krijgsgevangen opgeruimd, waarbij honderden militairen gewond raakten. Ook de zeemijnen zijn inmid dels allemaal opgeruimd door de mari ne. Hartink: „Daar hebben mijn vader en opa nog aan meegewerkt." Jaarlijks krijgt de EOD ongeveer 2500 meldingen over gevonden granaten Papa, is dit nou een handgranaat? door Dick Hofland Het depot van de Explosieven Opruimingsdienst ligt vol ontmantelde explosieven. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64