'Wil je leven, ga er dan vandoor' Op huwelijksreis in wespennest 66 Moslims die van ons land en onze waarden houden, moeten ook beschermd worden IN HET NIEUWS 5 Derde gijzelingsactie Rutte en Opstelten bij mars in Parijs In de stad Montpel- lier in het zuiden van Frankrijk vond gister avond een derde gijze ling plaats. Twee mensen zouden wor den vastgehouden. Volgens verschillen de Franse media zou het gaan om een uit de hand gelopen overval op een juwe lier. Er zou geen ver band zijn met de gij zelingsdrama's in Pa rijs en Dammartin -en-Goële, eerder op de dag. Premier Mark Rutte loopt morgen mee in de stille tocht in Pa rijs. President Hollan- de van Frankrijk heeft meerdere we reldleiders hier voor uitgeno digd. Ook de Britse premier Came ron, bondskanselier Merkel en de Spaanse premier Rajoy zijn aanwezig. Minister Op stelten van Veiligheid sluit zich aan na een conferentie over ter reurbestrijding. De tocht vertrekt om 15.00 uur van de Place de la République en eindigt op de Place de la Nation. De politici onderstre pen er het belang van vrijheid, democratie en recht. Toen eenmaal bleek dat in zijn au to geen terroristen verstopt waren, maar slechts hijzelf en zijn net van school gehaalde dochter, kon hij verder. Hij kreeg een advies mee: „Als jullie willen blijven le ven, dan moeten jullie je uit de voeten maken. Hier is het levensge vaarlijk." Dorpjes als Crépy-en-Valois en Villers-Cotterets ten noordoosten van Parijs - te midden van een en kel bos maar vooral enorme bie ten-, en graanakkers - waren van donderdagmiddag tot gisteroch tend het decor van een giganti sche politieoperatie. Toch wisten de broers Kouachi gisterochtend vroeg met een gestolen auto aan de politiemacht te ontkomen. Daarmee reden ze over de Route Nationale 2 richting Parijs. Ter hoogte van de luchthaven Roissy stuitten ze op een politieafzetting en weken uit naar Dammar- tin-en-Goële. „Dit is zo'n streek waar nooit iets gebeurt", vertelt l'Ardennois lutte le uren na de politie-invasie. „Dat is ook precies de reden waarom we hier twintig jaar geleden zijn gaan wonen", aldus de onderwijze res. Crépy telt 20.000 inwoners. Het platteland in Picardië werd donderdagavond door duizenden tot de tanden bewapende gendar mes en politiemensen uitgekamd. Bos voor bos, straat voor straat, huis voor huis. „Er staat vlakbij ons al jaren een kleine boerderij leeg. De politie heeft de deur gefor ceerd en de boerderij bestormd. Dat hebben ze bij alle leegstaande schuren en huizen gedaan." Toen de nacht eenmaal was geval len, trokken de elitetroepen zich terug. De buurt bleef onder scher pe controle van de politie staan. Politiehelikopters met zoeklichten vlogen de hele nacht over de streek. „Ons werd gezegd om binnen te blijven en de luiken op slot te doen. Als er werd aangebeld of er iets verdachts gebeurde, moesten we op de grond gaan liggen en de politie alarmeren." Gistermorgen keerde de rust terug. „Het leek hier de afgelopen uren meer op een oorlogszone dan op het kalme dorp dat Crépy normaal gesproken is", aldus l'Ardennois. Eigenlijk willen Sander Hilkens (33) en zijn vrouw Eva (29) eerder deze week vanuit de Dordogne naar Parijs rijden, om er een aan denken aan hun ten einde lopen de huwelijksreis te kopen. Maar daar zien ze vanaf vanwege het bloedbad dat in de Franse hoofd stad is aangericht. Té onveilig. Een aanbod van hun huisbaas om een paar dagen langer in de Zuid-Franse streek te blijven, slaat het echtpaar af. De Amster dammers gaan donderdag met hun zes maanden oude zoontje Fynn nog even langs bij familie in Dammartin-en-Goële, een slape rig dorpje onder de rook van Pa rijs. Daar kan toch écht niets ge beuren. „Jezus, je verzint niet dat je een wespennest inrijdt", vertelde Hil kens gisteren telefonisch. Dat heeft hij 's ochtends aanvankelijk nog niet in de gaten als hij buiten gaat kijken wat al dat helikopter- geronk te betekenen heeft. „Zag ik allerlei commando's rond lopen. Ik dacht eerst nog dat we in een actiefilm waren beland, mijn Frans is niet zo goed", zegt de man uit Hoofddorp. In werkelijkheid is het gezin be land in een gijzelingsdrama dat zich op nog geen halve kilometer van hun logeeradres afspeelt. „De schrik sloeg ons om het hart. We gingen snel naar binnen en deden deuren en ramen dicht. Die terroristen zouden langs kun nen komen. Pas toen we hoorden dat ze belegerd werden in een drukkerij en niet weg konden, wa ren we enigszins gerustgesteld. In de auto hadden we het er on derweg nog over gehad hoe stoer wij zouden zijn als we die twee broers tegen zouden komen. Van die bravoure bleef niets over." Temeer niet omdat tijdens de gij zeling een vijfjarig achternichtje met nog tweehonderd andere leer lingen vastzat in een school vlak bij de drukkerij. De kinderen mochten niet weg omdat de poli tie dat te gevaarlijk achtte. Pas als rond 17 uur een bloedig einde aan de gijzeling komt, mogen ze naar huis. Het gezin Hilkens verlangt dan naar een terugkeer naar Amster dam. „Dat aandenken aan onze huwelijksreis wordt een aankoop via internet." ZATERDAG 10 JANUARI 2015 door Wilko Voordouw Marine Ie Pen, Front National CRÉPY-EN-VALOIS - Ze is er nog al tijd van onder de indruk, Clotilde l'Ardennois (50). Haar echtgenoot Eric werd donderdagmiddag laat door elitetroepen van de GIGN van de provinciale weg gedrukt. „Het leek hier wel oorlog." SITTARD - Een net getrouwd Neder lands stel zag af van een bezoek aan Parijs vanwege de aanslag. In plaats daarvan trokken ze naar het slaperige dorpje Dammartin-en- Goële, waar ze ineens belandden 'in een actiefilm'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5