SPECTRUM 7 hoe complex het is. Kinderen reage ren heel verschillend, soms zelfs te gengesteld. Maar in onderzoeksresulta ten zie je alleen de gemiddelden te rug. „Ik ben gematigd positief. Maar in de krantenkoppen moet altijd iets schreeuwends staan, heb ik gemerkt. Goed nieuws is geen nieuws." Dus dan gaat het over cyberpesten, ga- meverslaving en internetporno. „Je leest in de kranten altijd dat het de spuigaten uitloopt. Maar door gamen krijgen kinderen ook beter ruimtelijk inzicht, hun oog-handcoördinatie ver betert, hun probleemoplossend ver mogen wordt aangesproken. En ook sociale media hebben, naast de downs, veel positieve effecten. Bij de meeste kinderen - ik zeg nadrukkelijk de meeste - leidt het tot grotere socia le verbondenheid." Valkenburg werd geboren in Delft, als een van drie zus jes. Haar moeder is Italiaanse; ze is ka tholiek opgevoed. Haar vader overleed toen ze vier was, anders had ze mis schien meer broertjes of zusjes gehad. „Ik ben opgegroeid met vier vrouwen, we hebben een enorm hechte band, delen echt lief en leed met elkaar. En dat doen we met onze achtergrond vrij extravert." Opa was de allereerste Italiaan in Delft. Al voor de Tweede Wereldoor log en dus ook ver voor de immigratie golf van Zuid-Europeanen in de jaren zestig, kwam hij uit de bergen van Noord-Italië naar Nederland. Italia nen deden of in ijs of in terrazzo, haar grootvader in het laatste. „Mensen dachten dat mijn opa en oma wor men aten. Spaghetti was hier toen niet bekend, knoflook niet, paprika's niet. En we werden ook echt wel op een andere manier opgevoed. Er was zo nu en dan wijn, ook voor ons. Er was vrolijkheid, feest om eten heen, het was minder benepen dan bij veel Nederlandse gezinnen in die tijd." Stewardess wilde ze worden, zoals zo veel meisjes. Maar dat kon helemaal niet, ze werd te lang. „Ik kom niet uit een milieu waar het voor meisjes ge woon was om te gaan studeren. En er waren ook weinig aanwijzingen dat ik naar de universiteit zou moeten. Ik spijbelde veel, had allemaal projecten buiten school. Dan wilde ik alles we ten van aquariumvissen, of alles van de honingbij. Ik heb ook een periode alleen maar willen bridgen." Ze werd verpleegkundige, daarna se cretaresse en receptioniste, maar in geen van die banen was ze gelukkig. Daarom besloot ze alsnog een hbo-op- leiding te volgen. Daarna draaide alles om. Ze was dertig, had een lesboekje geschreven voor verpleegkundigen. „De uitgever zei: 'Patti, jij moet naar de universiteit'." En dat deed ze, om in twee jaar cum laude af te studeren en in vier jaar cum laude te promove ren op de invloed van televisie op de fantasie van kinderen. „Ik kreeg prij zen en prestigieuze subsidies, de ene na de andere." Destijds was er nog bijna geen onder zoek gedaan naar kinderen en media; er was aanvankelijk geen interesse voor op de universiteit. Maar zij was gefascineerd en vond altijd wel een paar studenten die 's avonds mee wil den doen aan haar onderzoeken. „Ik paste nergens bij, ging mijn eigen weg. En nog steeds. Ik pas niet in één discipline, ik haal het overal vandaan. Dat is ook de reden voor mijn succes." Plus haar enorme drive, ze laat zich ook niet van die eigen weg afleiden. „Er zijn heel veel verleidingen. Uitno digingen, internationale congressen. Ik ben ook een paar keer gevraagd voorzitter te worden van de interna tionale beroepsorganisatie. Een heel eervolle baan. Maar ik moest nee zeg gen, ik wil dit doen." Op rr mei 2ori kreeg ze een telefoon tje van de voorzitter van de Neder landse Organisatie voor Wetenschap pelijk onderzoek, dat haar de Spino- zapremie was toegekend. „Ik wist niet wat me overkwam, viel helemaal stil. Hij zei: 'Het is goed nieuws, hoor'." De prijs betekende ook 2,5 miljoen eu ro, naar eigen inzicht in te zetten. Van de ene dag op de andere veranderde dat haar universitaire leven: academi sche vrijheid tot haar pensioen, de hoogste beloning in de academische wereld. Nu heeft ze de opperste luxe zelf te bepalen wat ze wil onderzoe ken, wat ze belangrijk vindt. „Ik heb tot mijn dertigste werk gedaan dat vaak geestdodend was, waar je op je kop kreeg, als je vijf minuten te laat was. Ik denk dat weinig mensen zo van hun werk genieten als ik." ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Patti Valkenburg: „Ik spijbelde veel, had allemaal projecten buiten school. Dan wil de ik alles weten van aquariumvissen, of alles van de honingbij." foto Hollandse Hoogte reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59