Wedstrijd dichter bij 4 mei SPECTRUM 5 paard voor de wagen spannen." Sinds ze Dichter des Vaderlands is heeft ze al vele gedenkwaardige ge beurtenissen van poëzie kunnen voor zien. De ramp met de MH17, uiter aard. Maar ook de dood van dichter Gerrit Kouwenaar: „Daardoor stond ik in vuur en vlam." Naar aanleiding van de 4 en 5 meiher denkingen schreef ze vorig jaar het ge dicht 'vier mei': We zeiden we werden gescheiden in die rentuinen en bioscopen, in slagerijen. Je zei na het transport hoorde ik mijn ge schreven naam in getallen spellen. Je zei je fluisterde een regel 'het onnoem bare, dat mij niet kan ontvellen'. We zeiden we hadden geloven, één onge loof vooraf, één ongeloof tijdens. We zeiden naakt als de dieren werden we in het bos onze graven ingesneden. Je zei eerst scheurde mijn ene, toen reikte mijn andere oor tot achter het weten. Anne: „Poëzie moet de vanzelfspre kendheid te lijf gaan. Op de site van het Nationaal Comité verbaast een jongen uit Sierra Leone zich over hoe vanzelfsprekend wij onze welvaart vinden. Ik wijs kinderen daar op en maak ze bang - bij wijze van spreken - als ik zeg: het schip waarop wij zit ten kan zo slagzij maken." Het is voor jongeren belangrijk om mee te doen aan de poëziewedstrijd: „Met hun gedicht kunnen ze zich in iemand anders verplaatsen. Dat is een goede manier om het hedonisme te bestrijden - genot is niet het hoogste goed. Bij de beoordeling van gedich ten houden we rekening met respect. Dat is lastig. Ik zeg het maar zo: als ju ry creëren we een respectvolle stem ming om naar de gedichten kijken." Naar aanleiding van de nationale rouwdag op 24 juli 2014 schreef Anne: Volgens de Poolse dichter Rózewicz be gint oneindigheid na het gedicht. Een ander schreef dat in den beginne het woord en aan het einde het lichaam was. In de libelle, die een minuut geleden land de op mijn hand het onverschrokken bewijs van teer en ademend licht. Dichter bij 4 mei is een poëziewedstrijd voor jongeren tussen de 14 en 19 jaar rond het thema herdenken. Elk jaar wordt de wedstrijd in een andere provincie gehouden. Dit jaar is dat de provincie Zeeland. Op 19 maart 2015 vindt de finale plaats in Middelburg. De winnaar mag zijn of haar gedicht voordragen tijdens de Nationale Herdenking op de Dam. De drie andere winnaars mogen hun gedicht voordragen tijdens de herdenkingen in de voorma lige kampen Amersfoort, Vught en Westerbork. De wedstrijd wordt geor ganiseerd door het Nationaal Comité 4 en 5 mei en het Poëziepaleis. Hoe kun je meedoen? Scholieren kunnen meedoen door deel te nemen aan workshops die in ja nuari op middelbare scholen in Zee land worden aangeboden. Een dichter gaat met de leerlingen aan de slag en aan het einde van de les hebben de leerlingen zelf een gedicht geschreven. Ben je tussen de 14 en 19 jaar, kom je uit de provincie Zee land en doet jouw school niet mee? Dan kun je je gedicht over herden ken insturen voor 1 februari 2015 naar 4 mei@poeziepaleis.nl. Tips nodig? Wil je meer weten? Ga dan naar www.4en5mei.nl en bekijk daar de di gitale les over 'Dichter bij 4 mei'. Hierin vind je ook tips tricks die jou kunnen helpen met het schrijven van een gedicht over herdenken. Info: www.4en5mei.nl en www.poeziepaleis.nl 4 en 5 mei ZATERDAG 10 JANUARI 2015 j e dichter bij 4 mei Anne Vegter, Dich ter des Vaderlands en voorzitter van de jury van de poë ziewedstrijd Dich ter bij 4 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57