4 IN HET NIEUWS Paniek om vals alarm bij Trocadéro AANSLAG PARIJS Door de rol van politieke paria te spelen en haar toon te matigen, profiteert de leider van het extreem-rechtse Front National. foto's op internet waarop agenten met getrokken pistool de metrotrappen aflo pen. Het bleek vals alarm, meldden verschillen de media korte tijd la ter. Er was sprake van een incident in het metrostation onder het plein, dat toegang biedt tot trappen met een fraai uitzicht op de Eiffeltoren. De po litie rukte massaal uit, maar er bleek niets aan de hand. Het Place du Troca déro in Parijs is gister middag korte tijd ont ruimd, omdat er ge schoten zou zijn. Ook werd metrobestuur ders gelast om niet op het station te stop pen. Toeristen zetten PARIJS - Toen Marine le Pen gisteren aan het eind van de ochtend het Elyséepaleis verliet, na haar onderhoud met president Francois Hol- lande, speelde ze twee rollen. Enerzijds was ze de leider van een harde, extreem-rechtse par tij, die de president lafheid verwijt omdat hij op geen enkele manier 'onze gezamenlijke vij and, de moslimextremisten' wilde aanwijzen. „Als je oorlog voert, is het handig dat je je vij and benoemt", zei ze. „En Hollande weigert dat." Daarnaast speelde ze op perfecte wijze de rol van de verantwoordelijke politieke leider, die volgens eigen zeggen uitgesloten is van deelna me aan de demonstratie van nationale een heid, morgen in Parijs. „Ik ga niet daar waar men mij liever niet heeft", zo zei ze. Ze gaf toe dat president Hollande haar had verzekerd dat haar veiligheid zou worden gegarandeerd, mocht ze morgen toch aan de mars mee wil len doen. Het is een publiek geheim dat de socialisten en conservatieve UMP Le Pen liever kwijt dan rijk zijn bij de demonstratie, ook al zeggen alle politieke leiders dat ze van harte welkom is. Premier Valls: „Hoe kan je van nationale een heid spreken als je een partij buitensluit?" De traditionele partijen vrezen dat ex treem-rechts zich openlijk anti-islamitisch gaat opstellen. Ook al zegt Marine le Pen dat daar geen sprake van kan zijn. „Moslimmede burgers die van ons land en de hier heersende waarden houden, moeten net zo beschermd worden tegen extremisten als alle andere bur gers." De rol van paria past de familie Le Pen als een maatpak. Vader Jean-Marie speelde die rol met verve. Maar er is een groot verschil tussen de patriarch en zijn dochter. Marine wil met de partij opstomen naar de macht. Skinheads en antisemieten zijn naar de achtergrond verban nen en het Front National zoekt de weg naar parlementaire invloed. In die overgang, van harde oppositie naar de macht, ligt een complicatie. Als ze nu mee gaat lopen in de mars van nationale eenheid, dan schaart ze zich onder de traditionele partijen, die ze juist om het hardst bestrijdt. Binnen het FN worden de grote partijen UMP en PS sma lend op een hoop gegooid als 'UMPS'. De tradi tionele aanhang van het Front National zou dan kunnen besluiten om de partij de rug toe te keren, of op z'n minst afstand te nemen. Nu Le Pen zich als paria opstelt, spaart ze de kool en de geit. De rol van eenling die van de zijkant kritiek levert op de rest van het politieke spectrum heeft de partij geen windeieren gelegd. Het niet meelopen met de mars van mor gen is een middel om opnieuw stem men te winnen. En dat is in het huidige Frankrijk gemak kelijk. Hollande is impopulairder dan ooit, de manoeuvres binnen rechts worden door de meeste Fransen ook weggehoond. Door langs de zijkant te blijven, telt Marine le Pen alvast de stemmen die ze in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen van 2017 gaat halen. De rondweg bij Porte de Vincennes is leeg, nadat de politie deze heeft afgesloten vanwege het gijzelingsdrama in Parijs. den: Gendarmes begeleiden leerlingen van een school in het dorpje Dam- martin-en-Goële naar een bus, waarmee ze in veiligheid zullen worden gebracht, hechts: Politiemensen verlaten een drukkerij in Dammartin-en-Goële nadat ze deze hebben bestormd. Marine garen bij le Pen spint terreurdaad door Wilko Voordouw O onze website/buitenland Volg het laatste nieuws over Frankrijk op onze website

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4