Boegbeeld Jelle ten Rouwelaar moet terug in zijn hok bij NAC SSHlllln! 66 Neuer verdient de Gouden Bal. Ronaldo en Messi hebben een jaar pauze Uïr4.!!Hi8i; 48 SPORT Een halve eeuw na sovjetlegende Lev Yashin is er weer een doelman die de Gouden Bal kan winnen. NIJMEGEN - Nadat Lev Ivanovitsj Yashin in 1963 als eerste en enige doelman ooit de Gouden Bal had gewonnen, werd hij aangenaam verrast door een aantal Franse banketbakkers. Ze stuurden een bal van pure chocolade naar Mos kou, als hommage aan de man die het keepen tot hogere kunst had verheven. Yashin nam het cadeau met een glimlach in ontvangst, maar liet al dat lekkers onberoerd. Hij was verslingerd aan zijn siga ret, die hem hielp om zijn zenu wen voor grote wedstrijden on der controle te houden. De Russische legende werd de Zwarte Spin genoemd, omdat hij altijd van top tot teen in het zwart gekleed was en steeds weer een ondoordringbaar web voor zijn doel wist te spinnen. Hij gaf keepen een compleet nieuwe di mensie. Yashin was de eerste die met grote regelmaat zijn straf schopgebied durfde te verlaten om als elfde veldspeler mee te doen aan het spel. Manuel Neuer, zijn Duitse erfgenaam, wordt door zijn bewonderaars met een octopus vergeleken. Een doelman die acht armen lijkt te hebben en begenadigd is met fenomenale re flexen. Meer nog dan Yashin voert hij in de achterste linies de regie. De keeper van Bayern München en wereldkampioen Duitsland heerst als een vliegende keep, zo als die alleen nog op pleintjes be staat. Ruim een halve eeuw na de kro ning van Lev Yashin kan Manuel Neuer aanschuiven in de ereloge van het 's werelds grootste open luchttheater. De 28-jarige doel man uit Gelsenkirchen is genomi neerd voor de Gouden Bal 2014, die maandag in Zürich wordt uit gereikt. De concurrentie is enorm. De twee andere genomi neerden, Lionel Messi en Cristia- no Ronaldo, lijken al jaren op een andere planeet te spelen. Beide gi ganten verdeelden de afgelopen zes jaar onderling de belangrijk ste prijs in het voetbal. Het won derkind uit Argentinië won in 2009,2010,2011 en 2012. De Portu gese vedette was de beste in 2008 en 2013. Het is voor het eerst dat ze uitgedaagd worden door een doelman. Neuer is de voorman van een nieuwe generatie poortwachters in het mondiale voetbal. De Duit ser, die Edwin van der Sar als een van zijn voorbeelden noemt, be perkt de show tot het uitkappen van aanvallers. Buiten het veld haalt hij alleen de voorpagina's als hij zich een zeldzame uitspat ting permitteert. In 2011 deed hij mee aan de Duitse versie van de tv-hit 'Who wants to be a millio naire?'. De 500.000 euro die hij won schonk hij aan zijn eigen stichting voor maatschappelijk achtergestelde kinderen. De jury van de Gouden Bal-ver- kiezing - bondscoaches, aanvoer ders van nationale ploegen en journalisten - zal vooral op gevoel de winnaar moeten aanwijzen. Want het doel verdedigen (Neuer) is een geheel andere disci pline dan het doel aanvallen (Ro naldo, Messi). Van de laatste twee heeft Cristiano Ronaldo het meest indrukwekkende jaar ach ter de rug. De superster van Real Madrid scoorde in 2014 liefst 55 doelpunten in 49 wedstrijden. Met de 'Koninklijke' won hij bo vendien de Champions League. Het doelpuntenmoyenne van Lio nel Messi in 2014 was eveneens imposant, maar lager dan dat van zijn eeuwige rivaal (54 goals, 58 wedstrijden). De diamant van Bar celona fonkelde minder dan in de jaren daarvoor. De octopus van Duitsland heeft de wind mee. Joachim Löw, de succesvolle architect van Die Mannschaft, zei gisteren dat de Gouden Bal alleen maar naar Neuer kan gaan. Zelfs Diego Mara dona, zo ongeveer de bescherm heer van Lionel Messi, pleit voor de doelman. „Neuer verdient de Gouden Bal. Ronaldo en Messi hebben een jaar pauze." Lev Yashin, de grootste doelman van de twintigste eeuw, zal het niet meer beleven dat hij een op volger krijgt. De Zwarte Spin stierf in 1990, zestig jaar oud, en kele jaren nadat zijn been was ge amputeerd door de gevolgen van zijn excessieve rookgedrag. De chocolade bal van de Franse ban ketbakkers staat wonderwel nog steeds in zijn woning in Moskou, zo onthulde zijn weduwe vorig jaar. Roem is niet altijd verganke lijk, ook als je keeper bent. Maar dat weet Manuel Neuer straks wellicht ook. „Gedurende mijn loopbaan heb ik nooit een keeper als aanvoerder gehad", begint Maaskant met de uitleg van zijn opmerkelijke be slissing. „Ik wil meer leiders in het veld hebben. Om praktische redenen vind ik het beter om een veldspeler als aanvoerder te heb ben. Die kan makkelijker bij de scheidsrechter en is sneller en va ker bij spelsituaties betrokken. Jel le kan in het veld geen invloed hebben op de scheids." Dat klinkt als een plausibele verklaring. Het is echter een publiek geheim dat Ten Rouwelaar en Maaskant op menselijk vlak niet op dezelfde golflengte zitten. Ze gedogen el kaar op de werkvloer, maar daar is alles zo'n beetje mee gezegd. Dat stamt uit hun eerste gezamen lijke periode (2008-2010) bij NAC. In verschillende interviews me moreerde de doelman aan de werkethiek van de trainer. Toen Maaskant kritische noten kraakte naar aanleiding van de mislukte gesprekken tussen hem en NAC, liet Ten Rouwelaar op 12 novem ber opnieuw van zich horen. „Eerst zeg je dat je klaar staat om naar Breda te verhuizen. Dat er niets meer in de weg staat. Vervol gens gaat hij om zich heen slaan als hij te horen krijgt dat het niet doorgaat. Het klopt gewoon niet dat Robert zo doet. Dat irriteert me." Ten Rouwelaar zag Maas kant niet zitten als opvolger van Nebojsa Gudelj en sprak zich openlijk voor interim-trainer Eric Hellemons uit. „Die verhalen dat wij elkaar niet zouden liggen, heb ik vaak ge hoord. Maar gek genoeg heb ik dat nooit zo ervaren", oppert Maaskant. „Sterker nog, ik heb niet het idee dat er iets speelt tus sen ons. Ik respecteer hem enorm als een prof die altijd keihard werkt. De beslissing om voor een andere aanvoerder te kiezen, heeft niets te maken met elkaar niet mogen. De laatste maanden heb ik NAC via de media gevolgd en iedere keer kwam Jelle opdra ven. Dat vond ik te veel van het goede. Het was een verplichting, terwijl het altijd om negatieve za ken ging. Zijn presteren leed eron der. Hij heeft niet zijn beste maan den achter de rug. De rol van Jelle verandert niet. Hij blijft een lei der en een aanvoerder op en naast het veld." In 2011 kreeg Ten Rou welaar de band om de bovenarm als opvolger van de afgezwaaide Rob Penders. „Jammer dat ik geen aanvoerder meer ben. Ik zag het niet aankomen, maar de uitleg van de trainer is niet raar. Ik heb de band al die tijd met veel ener gie en trots gedragen. Het was niet nodig geweest, maar als ik hier de club mee kan dienen, heb ik daar vrede mee. Ik heb het nooit als een last ervaren. Ook niet in moeilijke tijden waarin er veel is gebeurd. Ik denk niet dat mijn rol anders wordt en vrees ook niet voor mijn basisplaats. Als we door iemand anders aan voerder te maken, meer leiders in het veld creëren, vind ik dat pri ma. We moeten het niet groter maken dan het is." Neuer lonkt naar de kroon Manuel Neuer zou de tweede keeper kunnen worden die de Gouden Bal verovert. In 1963 was Lev Yashin de eer ste en, tot nu toe, enige doelverdediger met die prijs, foto VI Images door Roel Wiche Diego Maradona jelle ten Rouwelaar (links) moet een stapje terug doen bij NAC. foto HH BREDA - De woordvoerder van NAC gaat terug in zijn hok. Jelle ten Rou welaar is zijn aanvoerdersband kwijt. Een strategische beslissing volgens trainer Robert Maaskant. Dirk Marcellis wordt de nieuwe cap tain. lil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48