Een geweldige prater en een geweldige voorzitter SPORT 45 vuil werk op op het middenveld. „Als er een tegenstander vervelend deed en aangepakt moest worden, dan kwa men de spelers altijd naar mij. Ik regel de het dan wel. Ja, ik heb aardig wat waarschuwingen gehad, maar ben er nooit uitgestuurd." Dat heeft hij misschien wel aan Sal Si monse te danken. Die probeerde hem altijd af te remmen. „Ik heb hem vaak gewaarschuwd", zegt Simonse. „Pas op Jan, Als je geschorst wordt, dan krijg je van mij het dubbele erbij. Lin- denberg zei dat ook altijd. Je mocht van mij fel en hard voetballen. Maar nooit gemeen. Dan kwam ik in actie." Simonse vormde een geweldig duo met Piet Lindenberg. Na de voorbe spreking van de trainer in de kantine kwam ook altijd Simonse aan het woord. Hij hield een peptalk. „Alles uit zijn hoofd", herinnert Arie Del- motte zich. De verdediger vertrok na het Middelburg-succes naar NAC en voetbalde daar vier jaar in de eredivi sie. Dat had zijn trainer Piet Linden- berg trouwens ook gedaan, maar dan veel eerder en met RBC. Lang bleef Delmotte in Brabant wonen, maar vier jaar geleden, nadat zijn vrouw was overleden, ging hij terug naar zijn roots. „En iedereen nam Sal serieus hè", be nadrukt Delmotte. „Het waren verha len waar we wat aan hadden. Het mo tiveerde ons. Geweldig toch, zo'n sa menwerking. De meeste trainers zou den denken dat de voorzitter zijn ge zag zou ondermijnen, maar zo werkte dat hier niet. Ik heb het later nooit meer meegemaakt, terwijl ik toch lan ge tijd trainer ben geweest." Simonse hoort het aan. „Ja, maar ik heb ook fouten gemaakt hoor. Ik was altijd bij het eerste en daardoor heb ik te weinig aandacht besteed aan de rest van de club. Dat ben ik later pas gaan beseffen. Maar toch.... Geweldig hè, die tijd", mijmert hij. „Het was zo mooi. Je zou er zo naar terug willen." Bostelaar en Delmotte knikken. Si monse kan het niet zien, hij ziet bijna niets meer, maar hij weet hoe zijn ge sprekspartners erover denken. Jan Bostelaar geeft Simonse een bemoedi gend klapje op z'n schouder en steekt liefdevol een stukje bolus in diens mond. „Weet je nog die wedstrijd tegen TOP?", vraagt Bostelaar dan. „Bij rust stonden we met 3-1 achter." „Ja, en we wonnen met 4-3", vult Simonse zon der nadenken aan. „En weet je wie er drie doelpunten maakte?", vraagt Arie Delmotte aan z'n voorzitter. „Natuur lijk wel. Dat was jij!", reageert die met een. De rechtsback die drie doelpunten maakt. Dat kon vroeger dus ook nog. „Piet Lindenberg was zijn tijd ver vooruit", verklaart Simonse „Hij was die wedstrijd woest in de rust", weet ik nog. „En hij stuurde Arie naar vo ren. Een verdediger die moest helpen bij de aanval, dat zag je bijna nooit. Maar voor Piet was het de normaalste zaak van de wereld. Hij liet Middel burg heel modern voetballen. Als hij in deze tijd trainer was geweest, dan zou hij heel veel geld verdienen." Al na de eerste landstitel gingen stem men op dat Middelburg door zou moe ten stomen naar het betaalde voetbal. Maar daar kwam niets van in. Sal Si monse was er faliekant op tegen. „Je moet je verstand laten werken", zegt hij terwijl hij met zijn wijsvinger te gen de zijkant van zijn hoofd tikt. „We hadden de mogelijkheden niet. We voldeden aan geen enkele voor waarde om het tot een succes te ma ken. En de spelers wilden zelf ook niet. Er was geen geld. Iedereen kreeg bij uitwedstrijden een lunchpakket. Dat was alles. Nou ja, soms kregen ze een stropdas", lacht Simonse. Ook de PZC komt aan bod deze vrij dagmorgen. Vaste Middelburg-verslag gever was Joop van den Berg, een Vlis- singer van wie iedere Middelburger dacht dat hij supporter van Vlissingen was. „Hij was altijd een beetje op zijn hoede, altijd bang dat er iets met hem gebeurde", herinnert Bostelaar zich. „En dat was niet onterecht. Toen we een keer kampioen werden, heb ik dansend met hem onder de douche gestaan. Ik heb hem er gewoon onder geduwd." Een lachsalvo klinkt door de recreatiezaal. Enkele bejaarden schrikken op en kijken verwijtend naar het tafeltje bij het raam. Veel gelachen zal er niet meer wor den. Het is etenstijd. Het bezoek moet afscheid nemen. „Wie spelen er van avond?", vraagt Simonse nog even. „Uh, Heracles tegen Dordrecht geloof ik", zegt Bostelaar. „Tv kijken of de krant lezen gaat niet meer. De radio is z'n beste vriend", meldt de midden velder van weleer. „Ach ja, zo sloffen we een beetje het leven door", voegt Simonse er aan toe. „Ik geniet er nog steeds van hoor. En dit soort bezoek jes doen me heel erg goed. We heb ben het bijna altijd over vroeger, over de tijd dat we drie keer kampioen van Nederland werden. Een prachtige tijd. Wat hebben we het toen goed gehad. Komt nooit meer terug. Jammer. Heel erg jammer." Koen de Vries De visite aan Sal Simonse kwam voor Piet Lindenberg op een slecht moment. De 87-jarige ex-trainer van Middelburg was net weer thuis na een ziekenhuis opname. Hij was niet fit genoeg. Z'n hart wil niet meer zo goed en daar kreeg hij nog eens een tia'tje over heen. Twee weken later is Lindenberg een stuk fitter. „Jammer dat ik er niet bij was", zegt hij vanuit zijn luie stoel in zijn huis aan de Singel in Vlissin gen. Piet Lindenberg en ook zijn vrouw Corrie (86) hebben warme herinnerin gen aan Simonse. „Een geweldige pra ter en een geweldige voorzitter", vindt Lindenberg nog steeds. „We werden in de jaren zestig drie keer landskampioen en het is nu 2015. Het is allemaal lang geleden en ik ben er veel van vergeten. Maar dat zal me al tijd bijblijven." Dat Simonse voor elke wedstrijd een pep-talk hield, kan Lindenberg beves tigen. Hij had er geen enkele moeite mee want het ging nooit over voetbal- technische zaken. Maar of het hielp? „Nou, ik neem aan van wel. Maar ik zou het niet meer met zekerheid dur ven zeggen." Tussen de familie Simonse en de fami lie Linderberg groeide in de jaren zes tig een warme band. Die werd zo sterk, dat ze jarenlang met elkaar op vakantie gingen. Als de mannen op de club waren, gingen de vrouwen vakan tieplannen maken. Ze bepaalden de bestemming en de route en bespra ken de hotels die ze zouden aandoen. Piet Lindenberg hoefde zich alleen over het besturen van de auto te be kommeren, Sal Simonse hoefde alleen maar in te stappen. Arie Delmotte was een van de beste spelers die Lindenberg ooit onder z'n hoede had. De succestrainer weet nog alles van zijn spelers van toen. „Arie was een mager mannetje, maar ver schrikkelijk sterk. Een speler met een enorm voetballend vermogen. Soms speelde ik tijdens partijtjes mee en dan verbaasde ik me altijd weer over de kracht van die jongen." De allerbeste was echter Wim Groene- wegen. „Fysiek was hij niet zo sterk, maar verder had Wim alles wat een voetballer nodig had." En hoe zat het met die doerak, met Jan Bostelaar? „Een jongen met een enorm goede trap, zuiver én hard. De vrijetrappen op het middenveld wa ren voor hem. Maar hij kon ook wel eens te ver gaan. Jan was niet altijd vriendelijk voor zijn tegenstander. Soms waarschuwde ik hem. 'Pas op hoor. Als je een schorsing krijgt, dan verdubbel ik hem.' Dat hoefde geluk kig nooit te gebeuren." ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Het bezoek van Sal Simonse: Arie Delmotte (midden) en Jan Bostelaar (rechts), foto Ruben Oreel Piet Lindenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45