Me bin aol an't 'figuur-zaehen. STREEKTAAL CULTUUR 41 Pure romantiek bij concerten in Vlissingen Vier avonden cursus Learn 2 Sing in Rilland Dat Film by the Sea de band tussen film en literatuur koestert, is bekend. Daaraan wordt nu (film)muziek gekoppeld. In het jaar dat Vlissingen viert dat het 700 jaar geleden stads rechten kreeg, wil Film by the Sea (FbtS) iets speciaals doen, zegt festivaldirecteur Leo Hanne- wijk. Het moet een cadeau zijn, 'waar de vonken vanaf springen'. „We kunnen wel Jett Rebel met FbtS uitnodigen, maar dat is te ge makkelijk", vindt Hannewijk. Voor het Zeeuws getinte present je heeft Hannewijk componist Loek Dikker uitgenodigd om com pilaties te maken van de filmmu ziek van De vierde man (Gerard Reve) en Twee vorstinnen en een vorst (G.A. van Oorschot, pseudo niem R.J. Peskens). Dikker schreef in de jaren tachtig de muziek voor beide films die een Zeeuwse kern hebben. „En Loek en ik hebben deze week met een afvaardiging van het Zeeuwse orkest gesproken, omdat ik wil dat het orkest de muziek live uit voert. Iedereen die ervan hoort, is er enthousiast over." In Twee vorstinnen en een vorst draait het om een jongetje dat op groeit in een arm Vlissings gezin. Ook fragmenten uit de andere bestseller van Van Oorschot, Mijn tante Coleta, zijn voor de film ge bruikt. Hannewijk: „We maken een compilatie van de filmmu ziek en kiezen er beelden bij die mogelijk uit de film komen en aangevuld worden uit het archief van Vlissingen. Hoe we dat pre cies gaan doen, gaan we nu onder zoeken." De vierde man speelt zich voor een groot deel af in Vlissingen met een hoofdrol voor de jeugdi ge weduwe Christine. Loek Dikker zal ook de muziek schrijven voor de compilaties. Hij is een musicus, die zijn eerste spo ren in de jazzmuziek verdiende. Hij schreef daarna muziek voor film, toneel, ballet, musicals en symfonieorkesten. Hij woonde drie jaar in Hollywood en enkele jaren in Berlijn. Voor meer dan zestig films schreef hij de muziek. Hij is nu de stuwende kracht ach ter het muziekinstituut Mimm. „Ik heb nog Zeeuwse banden. Nu woon ik in Amsterdam maar van 1974 tot 1985 heb ik in West-Sou burg gewoond." De makers van filmmuziek leve ren vaak op de achtergrond een prestatie. De acteurs trekken de aandacht en de regisseur doet het woord. „Ik vind het een eervol streven dat Leo probeert de com ponist zichtbaar te maken met dit initiatief. Iedereen weet wel dat bloed in tomatenketchup veran dert zodra de muziek wordt uitge zet, maar toch is het niet altijd voor iedereen even duidelijk wat muziek doet met een beeld." Muziek moet, wat Loek Dikker be treft, de ondersteuning van beel den zijn. „Muziek is een taal die de verbeelding stimuleert", zegt Hannewijk. „Mogelijk dat we dit jaar tijdens FbtS ook extra aan dacht besteden aan filmmuziek in het algemeen. De volledige films De vierde man en Twee vorstin nen en een vorst worden ook ge draaid en misschien worden de bezoekers na een bijeenkomst over filmmuziek meer getriggerd door de muziek." Het Zeeuws Orkest zou voor dit project moeten optreden in de nieuwe zaal van Cinecity in Vlis singen. „Alles wijst erop dat de zaal open kan als FbtS op 11 sep tember begint. In maart kan be gonnen worden met de bouw." Het is een kostbaar project, waar voor geld nodig is. „De gemeente houdt volgende week woensdag een speciale crowdfundingsbijeen- komst voor activiteiten voor het 700-jarige bestaan van de stad Vlissingen. Wij willen bedrijven polsen om deel te nemen aan ons kostbare filmmuziekproject. We moeten het natuurlijk wel gefi nancierd krijgen." VLISSINGEN - Met Schubert, Schu mann en Richard Strauss op het programma, serveren Nel van den Broeke en Natalia Pavlova zondag in de reeks ConcertenVlissingen pure romantiek. Nel van den Broeke-Lensen is een bekende mezzosopraan in Zee land en lid van verschillende ko ren zoals Vocaal Ensemble Musi- ca Cordis en Evensingers, maar treedt ook regelmatig solistisch op bij kamerkoren zoals Bachkoor BWV, Zeeuws-Vlaams Kamer koor en Vrouwenkoor Quodlibet. Zij volgt les bij Rob van der Meu- le. Haar solo-repertoire is breed, van barok tot en met romantiek. Het liedrepertoire brengt zij regel matig met de Russisch/Nederlandse pianiste Natalia Pavlova. Deze pianiste is medeoprichter van de serie Con certenVlissingen. Zij speelt in de ze reeks samen met pianist Rien Balkenende en begeleidt andere musici. RILLAND - Onder de koepel van het Koor lichte muziek A58 wordt vanaf maandag 26 januari een cur sus 'Learn 2 Sing' gegeven in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Het thema is 'Beter leren zingen in vier avonden' en de cur sus bestaat dan ook uit vier achter eenvolgende maandagavonden. De cursus is voor iedereen toegan kelijk. De lessen worden verzorgd door Rob van der Meule, zangpe dagoog en artistiek leider van Koor Lichte Muziek A58. Hij is ge autoriseerd docent van de zogehe ten Complete Vocal Technique (CVT). De kosten bedragen 40 eu ro voor de gehele cursus, inclusief de muziek. Vee mensen zulle het mee mien eêns we- ze; december is de ge- vaerlijkste maend van het jaer. Het is de feêstmaend, wirin me te vee en te zoete ete en te weinig bewe- ge omda me mee aol die feêstdaehen en kouwe, korte dae- hen lekker in uus zitte of ange op een bank. En dat moete me noe, in januari, bekope! Wan iedereên weet het wè; het sluupt er zömè an en je kriegt het er naebie nie mi af! Deonweerstaenbaere antrekkings- kracht van een open gemaekt pak peperneuten, de stikjes ban- ketstaeve die over bin, de toch mè gekochte bolle marsepein, de kerststolle, die op moet, wan weg- gooie is zonde en de oliebollen, die toch bie 'oud en nieuw' ore. Aol dikmaekers, die bie velen ie der jaer wi op 't menu stae, omda ze zö lekker bin! En as 't gewone leven dan wi be gint, zöas van de weke, dan oordt de weegschaele mè even nie ge- bruukt wan me vreze de uutslag! 't Is ieder jaer wi een gevecht te gen de kilo's vö de meêsten van ons. Ik rekene me dudelijk ook tot deze groep, mede omda'k beseffe da de bovengenoemde 'tussen- deurtjes' vö mien ook nie veilig bin. Ik kan d'r zelfs een angebroke doosje sucelaodetjes an toevoe- ge.Mee deze kennis ebb'ik toch mè beslöte om de kouwe winter- maenden de sportschole op te zoe ken, ten einde toch ies te doen te gen het gevoel, da je kleren te strek en je buuk in de wehe he zit te. Me wete aol, dat, bie 't klim men van de jaeren, aoles an je lief Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal zakt (behalve je tandvlees). Mè het angen an, het spelen mee en het drukken tegen gewichten, zou toch vö een, ik geef het toe, geringe correctie ten goede moete zurge. Wekelijks bin 'k dan ook een goed ure bezig om m'n lief te pienigen, kilometers te trappen zonder van z'n plekke te kommen en op een loopband op de vö mien geschikte snelheid, een wan- delinge te maeken. Ik bin nie d'n énigen die di, in Koukerke, dienkt nuttig bezig te wezen. Je ei na tuurlijk mensen, die, op dok tersadvies, bezig bin en mee iede re vordering bie 't bewegen blie bin. Mè di bin d'r meer die kom- me omda ze toch hraog wat wère- ke an d'r 'figuurcorrectie', man nen zowel as vrouwen. Je kan ze, grofweg, in twi groepen verdêle; de mensen die nèt een bitje te vee van 'van aoles'an d'r lief ebbe en degenen, die van datzelfde 'ao les' nèt een bitje te weinig ebbe. Di bin personen, wivan ik de ge dachte ebbe, da ze vroeger as kind bie de gym mee twi man in een veugelnistje gewurmd bin an de ringen. Die bin bezig, mè ruste en praote zeker zö hraog.Die ver- gete de 'koffie' nae afloop ook nie! En di bin mensen, die ieder gram metje vet in spiermassa om wille zette. Schriele figuren (vroeger noemde m'n opa die 'luchtwup- pers'), die op zoek bin nè een li- chaem as een 'kleerkaste' of stre- ve nè de 'ideale maeten' vö de vrouwe. Kortom; ze bin aol bezig mee 'figuur-zaehen....' Begeleid deu vriendelijke begelei ders (-sters), die anmoedige of cor- rigere, komme me aol de winter deu. Totdat me wi buten kunne af- valle...! En onderwiele dienke me: 'Gelukkig bin de mensen, die hin kilo ankomme, oevee of ze ook ete. Vö ulder bin de restjes van onze 'decemberzonden'. Soms kiek ik wè es even stiekem in de spiegel, mè ik moe nog 't nodige 'figuurzaegwerk' doe...! Het is voorlopig nog hin kleerkas te.Krieg je ook zin om wat te he doen, ik zou zeie: 'DOEN'. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Filmmuziek als cadeau voor jarig Vlissingen door Edith Ramakers Zondag 11 januari, aanvang 11.30 uur in het Speelhuus van Ter Reede in Vlis singen. www.concertenvlissingen.nl Aanmelden of info: tel. 06-40967945 of secretariaat@koora58.nl Scène uit De vierde man met Renée Soutendijk en Jeroen Krabbé in 1984. Compilaties van de filmmuziek én van Twee vorstinnen en een vorst worden gemaakt, waarna het Zeeuws Orkest het stuk live uitvoert, foto HH door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41