40 MENINGEN Cor de Jonge brieven Sarah Gallipoli Waterloo Stelling Stelling (2) Stadhuis Veere Overstapper Energielabel Euthanasie Gouden Lampje Jaarwisseling Pas op Zoutelande 'Haar naam was Sarah' van Tatia- na de Rosnay is volgens leden en bezoekers van Dizzie het populair ste boek (zie de krant van 29 de cember). Dit is geen teken van be lezenheid of goede smaak. Sarah heeft namelijk nooit bestaan. Dus is het goedkope sentimentaliteit geplaatst in de gruwelijkste massa moord ooit. Daar een roman over schrijven, getuigt van een gebrek kige inschatting van het immense leed dat de slachtoffers in de kam pen werd aangedaan. Deze banali sering van de verschrikkingen van toen is blijkbaar alleen ge schreven voor eigen eer en gewin. Wie wil weten wat er echt is ge beurd, leze het boek van Miklós Nyiszli: Assistent van Mengele. Wim Hofman schrijft in zijn ru briek van 27 december over de ge vechten bij Gallipoli en de ge- denktekst van Kemal Atatürk (de grondlegger van het moderne Tür- kije). Die tekst op het monument is mooi en verzoenend. Misschien is dit iets om over na te denken voor de lieden die menen dat hun geloof uit de loop van een geweer verkondigd moet worden. Tweehonderd jaar geleden werd Napoleon verslagen. De krant van 5 januari meldt daarover onder meer dat Willem I in Waterloo een monument oprichtte. Dat is niet juist. Het monument lig niet in Waterloo, maar in het nabijge legen Eigenbrakel. De veldslag woedde destijds in de plaatsen Ei genbrakel, Lasne en Genappe. Meestal moet ik glimlachen over de reacties op de stelling op de voorpagina. Vooral vanwege de vaak triviale inhoud. Maar dins dag was het even schrikken over de uitslag op de stelling 'Handen af van moskeeën'. Bijna vijfig pro cent is het er niet mee eens. Het lijkt Duitsland wel ten tijde van de Kristallnacht. Ik had het kun nen weten. Veertien jaar geleden verhuisde ik uit de Randstad naar Middelburg. Het eerste etiket dat mij werd opgeplakt was 'butenlan- der'. Welkom in Zeeland. Van de mensen die reageren op de stelling 'Handen af van mos keeën' in de PZC van 6 januari is 48 procent negatief. Dat is even schrikken. Wil bijna de helft van de bevolking geweld? Waar blijft de vrijheid van godsdienst? En daarbij de vrijheid van meningsui ting? Heeft geweld tegen anders denkenden ooit iets opgelost? Wie haat zaait zal nooit vrede oogsten. Aan ons allen de keuze. De gemeente Veere heeft de ge woonte alle gebouwen af te sto ten of te exploiteren (zie de krant van 29 december). Nu is het stad huis aan de beurt. Als de gemeen te 40.000 euro per jaar bijdraagt willen Delta Cultureel en de Roos evelt Academy het gebouw wel uitnutten. Dit heeft niets meer te maken met een qua kosten neutra le exploitatie. Het kan anders. Door het alleen voor exposities en rondleidingen open te stellen, hoeft men niet rigoureus te ver bouwen, en zijn de kosten laag. Het stadhuis is van en voor de be volking. Het zou normaal zijn als men er tegen een redelijk bedrag een huwelijk kan sluiten, zonder afhankelijk te zijn van Delta Cul tureel of de Roosevelt Academy. De krant van 3 januari meldt de overstap van het Vlissingse ge meenteraadslid Pim Kraan van de LPV naar de POV. De POV wordt omgebouwd tot brede lokale volkspartij met in ieder geval twee speerpunten. Ten eerste het verbeteren van de leef-, woon- en werkomgeving. Dat lijkt mij een open deur. Jammer dat Vlissingen altijd moet concurreren met buur gemeenten die ook prachtige bouwgrond in de aanbieding heb ben. Ten tweede moet de ambtelij ke organisatie danig veranderen. Helaas voor de POV is alleen het college daartoe bevoegd. Kraan is de motor achter het meldpunt over 'bedrijfsonvriendelijke amb tenaren'. De resultaten zijn tot nu toe nooit openbaar gemaakt. Of is die proefballon geknald? Laten partijen in de gemeenteraad voor al doen wat zij moeten doen: ka ders stellen, controleren, een slui tende begroting vaststellen en spreekbuis zijn voor burgers. Dat is al moeilijk genoeg. Burgers bewust maken van de energiezuinigheid van hun wo ning is natuurlijk een nobel stre ven. (Zie de krant van 3 januari). Maar het energielabel van minis ter Stef Blok is niet de juiste wij ze om dit te realiseren. Eerst krijgt de woning een label opge plakt. De overheid gaat er blijk baar van uit dat de eigenaar ver volgens wel actie zal ondernemen om de energiezuinigheid te verbe teren. Helaas kan niet iedereen dat betalen. Verder zal dit label mogelijk belemmerend werken op de verkoop van woningen. Een eenmalige financiële prikkel lijkt mij beter. Dat kost wel geld, maar ik denk dat we niet willen weten wat de invoering van dit label al heeft gekost en nog gaat kosten. Artsen vragen terecht aandacht voor de druk die soms op hen wordt uitgeoefend om euthanasie te plegen. (Zie de krant van 6 ja nuari). In dit verband vestig ik graag de aandacht op de zorgin stellingen. Die oefenen soms druk uit op familie van de bewo ners om euthanasie te laten ple gen. 'Men' wenst dan dat de fami lie een traject in gang zet waarbij het leven van de patiënt die zelf niet kan beslissen, wordt beëin digd. Dit omdat men in het tehuis het lijden van de betrokkene blijk baar niet kan aanzien. Dit gebeurt soms ook als de de patiënt in kwestie zich nooit of te nimmer heeft geuit over euthanasie. Dit is zeer slecht. Maar het gebeurt. Ook in Zeeland. Gezien alle vraagtekens bij en ge ruchten rond de realisatie van het hotel en de recreatiewoningen in het project Waterdunen, lijkt het voorbarig om bij de toekenning van het Gouden Lampje aan de Gemeente Sluis Waterdunen na drukkelijk te benoemen. (Zie de krant van 7 januari). Als de provin cie en de betrokken recreatie-on dernemer nu eens klip en klaar zouden verklaren dat zowel het hotel en als de recreatiewoningen gerealiseerd worden, dan weten we waar we aan toe zijn en moe ten we niet bang zijn dat Water dunen een tweede EurRegioTui- nen wordt. Een avond en nacht 'plezier' per jaar die samen miljarden kosten: doden, gewonden, branden, scha de, ellende. Ik ben het niet vaak eens met columnist Maan Leo, maar nu heeft ze bij mij een ge voelige snaar geraakt (zie de krant van 2 januari). We verbieden in dit land zoveel, maar vuurwerk af steken is kennelijk een recht, le gaal en liefst illegaal. Koste wat kost. Ik begrijp er niets meer van. Zoutelande is een uniek kerkring- dorp, uiterst sfeervol met een fijn mazige ruimelijke structuur. Projektontwikkelaars menen nu dat Zoutelande mee moet in de vaart der volkeren (zie de krant van 3 januari). Zij hebben bedacht dat de bestaande bebouwing rond de karakteristieke kerk en het Hof je van Janse weg moet voor bui tenproportioneel grote gebouwen met appartementen en winkels. Deze panden zullen letterlijk en figuurlijk hun schaduw werpen op de bestaande bebouwing. De inwoners van Zoutelande moeten eens diep nadenken voor ze 'ja' zeggen tegen deze plannen, plannen, wan t het dorp wordt be schadigd. In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 A. Martine van der Meule De Meijstraat 32, Serooskerke C. van Ijk Maasstraat 16, Oost-Souburg Cuy Vaessen Bernhardstraat 33, Schoondijke C.Wiersma Kievithof 31, Middelburg Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke J.Buijs Prelaatweg 5, Aagtekerke Freek Kuijper Gandhistraat 8, Middelburg Alexander Datthijn Prof. Zeemanstraat 17, Terneuzen Jan Zwemer Bisschopstraat 4, Serooskerke Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Rob Strating Koningin Wilhelminastraat 4, Kloetinge R.A. Nakman Stadsschuur 50, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40