ZEELAND 39 Ellen Zijlstra moet verder zonder haar man en dochtertje. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Er zijn mensen die Ellen Zijlstra (41) uit Breskens mijden. Die snel een gangpad in de super markt induiken of op een ande re manier net doen alsof ze haar niet zien. Ze snapt het wel dat mensen het moeilijk vinden om met haar om te gaan. Want wat moet je zeggen tegen een vrouw die in amper drieënhalf jaar haar man en dochtertje is verloren? „Je kunt zoiets niet begrijpen, als je het niet hebt meegemaakt. Gelukkig maar, want dit wens je niemand toe. Mensen zijn bang om iets verkeerds te zeggen. Dat geeft niet, ik vind dat prima. Als iedereen het ook maar goed vindt dat ik op mijn manier omga met het verlies van Serge en Manon", vertelt ze. Samen met haar zoon Luuk (10) is ze on langs verhuisd. In een nieuw huis in Bres kens wil ze met Luuk een nieuwe start ma ken. Aan het oude adres kleefden te veel na re herinneringen. Tot 2010 was er niets aan de hand. Het gezinnetje Zijlstra draaide zo als vele andere families. Serge was, na een aantal jaren als internationaal vrachtwa genchauffeur, aan de slag gegaan bij Mam moet in Westdorpe. Luuk ging al naar school en de kleinste telg, Manon, hanteer de zoals elke andere peuter het principe 'ik ben twee en ik zeg nee'. „Maar op vakantie in Turkije ging het mis. Serge had al een tijdje last van zijn rug. Hij kreeg fysiothera pie, maar dat hielp niet. In Turkije werd de pijn echt heel erg. Eenmaal thuis zijn we in het ziekenhuis beland. Daar kregen we uiteindelijk te horen dat hij alvleesklierkan ker had, die al flink was uitgezaaid. Ze ga ven hem nog een paar maanden. Het bleek nog tien weken te zijn, waarin hij heel veel pijn heeft gehad." De grote, sterke en behulpzame Serge ging vrij rustig met de diagnose om. Of mis schien beter; hij kon het amper geloven. „Hij had toen echt nog zoiets van 'ik ben toch niet ziek', terwijl eigenlijk de pijn in zijn rug zijn doen en laten al tijden domi neerde. Hij wilde in die laatste weken ook zo weinig mogelijk mensen zien. Niemand hoefde hem zo te zien aftakelen. Ja Serge wilde er altijd graag netjes uitzien, hij was best trots." Dat was hij ook op zijn kinderen, Luuk en Manon. Waar Luuk het overlijden van zijn vader al heel bewust meekreeg, was het aan Manon een stuk moeilijker uit te leg gen dat papa er niet meer was. Manon was een echt papa's-kindje, maar later werd pa pa toch vooral die man van de foto's en de verhalen. Papa was de man die er niet was, papa was zo'n man van wie alle klasgenoot jes er wel eentje hadden. In kinderspel Tja, dan weet je echt niet meer waar je het zoeken moet. Maar gek genoeg schakelde ik, net als bij Serge, ook meteen over op heel praktische zaken. Hoe nu verder? Ze vroegen of ik de foto's wilde zien. Die heb ik meteen bekeken. Net als bij Serge. Zodat ik met eigen ogen zag dat het écht zo was. Ik kon kiezen voor vijftien intensieve be stralingen, telkens onder narcose. Op dat soort cruciale momenten denk ik meteen aan Serge. Hoe zou hij het hebben gedaan, handel ik wel in zijn geest? Ja, ik denk het wel. Hij zou ook de adviezen van de artsen opvolgen. Ik ben ook blij dat ik elke keer met haar om kwart over zes 's ochtends in de taxi naar Gent ben gestapt. Het heeft ons nog een mooie zomer opgeleverd." Manon was er helemaal niet mee bezig dat ze dood zou gaan. Ze genoot van een dag als prinses en de bijbehorende rit in een ro ze limousine naar Plopsaland (mogelijk ge maakt door stichting Make a Wish), een paar dagen in een boshuisje in de Efteling, een uitstapje naar de Beekse Bergen en een weekje in een vakantiehuis van de Stich ting Gijsje Eigenwijsje. Manon ging ogen schijnlijk gewoon door met haar leven en genoot van de extra aandacht die ze op eens kreeg. „Een ding wist Manon wel: ze wilde noooooooooit doodgaan. Want ze had heel goed in de gaten dat de dood iets definitiefs was. Ze wilde het niet, omdat ze mij dan nooit meer zou zien. Dat ze papa dan misschien weer zou zien, dat was nog net even te moeilijk om te begrijpen." De vrolijke Manon, die zo van de kleur ro ze, meidengroep K3 en van barbiepoppen hield en graag juffrouwtje speelde, kreeg in oktober steeds meer lichamelijke onge makken. Aan de rolstoel, waarmee ze naar school ging, had ze een pesthekel. „Ze kon op een gegeven moment alleen nog maar genieten van eten. Toen ook dat niet meer ging, was er echt geen kwaliteit van leven meer. Ze is rustig in slaap gebracht, 's Nachts werd ze nog een keertje wakker. Haar ogen zochten mij. Ik heb haar gerust gesteld, waarna ze weer verder sliep. Niet veel later stopte ze met ademen. Het ging haast net zoals bij Serge. Ze zijn allebei in alle rust overleden. Dat gunde ik ze allebei. Ze mochten gaan, ik red mij hier wel." Ellen is niet het type dat stil op de bank blijft zitten. Door bezig te zijn met van al les en nog wat, hoopt ze samen met Luuk in hun nieuwe huis het verlies van Serge en Manon een plek te geven. Ja, er zullen nog vaak tranen over haar wangen bigge len. Langzaam, heel langzaam, moeten op dit mooie nieuwe stekje alle goede herinne ringen aan haar lieve Manon en stoere Ser ge de nare dingen naar de achtergrond ver dringen. Dat kost tijd, moeite en kracht. Maar het gaat haar lukken. Op haar manier. kwam de vaderfiguur wel vaak aan de or de. „Dan vroeg ze in de poppenhoek tij dens een rollenspel aan een klasgenootje of zij wel een papa had. Op een manier zoals alleen kinderen dat met elkaar kunnen be spreken. Ze zei wel heel vaak dat ze naar pa pa wilde. Dat dit niet meer kon, was heel moeilijk uit te leggen. Soms misbruikte ze dat argument trouwens ook, als ze bij mij iets niet gedaan kreeg." Ellen maakte zich na het overlijden van Ser ge drukker om het gemoed van Luuk dan van Manon, omdat zij nog zo klein was. Totdat ze zich een periode aandiende, waar in Manon veel huilde en vaak boos was. Manon was altijd al temperamentvol, maar dit gedrag begon Ellen zorgen te baren. Toen ze voor het eerst naar school mocht, ging het een tijdje beter. „Maar in februari 2013 viel ze ineens en riep toen dat 'alles scheef werd'. En op het schoolplein gebeur de dat weer. Het werd van kwaad tot erger. Op een gegeven moment kon ze niet meer op haar rug liggen, omdat dan gevoelsma tig alles scheef stond. Een MRI moest uit sluitsel bieden, maar leg een meisje van vier dat niet op haar rug kan liggen maar eens een half uur stil onder zo'n apparaat. Daarom moesten we wachten tot de scan in Gent onder narcose kon plaatsvinden." Manon was nog niet eens goed wakker, toen de arts Ellen bij zich riep. Geen mo ment had ze er bij stilgestaan dat ze op nieuw een vreselijke boodschap voor de kiezen zou krijgen. „Ze had een hersen stamtumor en ze zou hieraan overlijden. De tumor was niet te opereren, omdat die door de cellen van de hersenstam woeker de. De hele hersenstam zou moeten wor den verwijderd, maar die is belangrijk voor vitale levensfuncties, zoals lichaamstempe ratuur, hartslag, ademhaling en bloeddruk. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Manon is nu bij papa Serge. Geboren op 21-02-1974, overleden op 08-09-2010. Manon. Geboren op 23-05-2008, overleden op 29-03-2014. door Raymond de Frel Ellen en Luuk moeten verder zonder Serge en Manon. In een nieuw huis hopen moeder en zoon een nieuwe start te maken. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39