'Hier is gekozen voor een meersporenaanpak' 299 inzendingen naam weg Scheldekwartier WALCHEREN 33 Vijf leden van Dauwendaelegroep worden verdacht van het vormen van een criminele organisatie MIDDELBURG - Vijf leden van de Dauwendaelegroep verschijnen aanstaande maandag voor de rechtbank. Ze worden onder meer verdacht van het plegen van inbraken en/of het helen van ge stolen spullen. Ze werden begin vorig jaar opgepakt samen met twee anderen (minderjarigen) na een groot onderzoek door de poli tie omdat er in de Middelburgse wijk Dauwendaele opvallend veel werd ingebroken. Het zogenoem de woninginbrakenteam van de politie, aangevuld met andere re chercheurs, slaagde erin die zeven in beeld te krijgen waarna ze in ja nuari werden opgepakt. De zeven waren niet alleen actief in Dauwendaele en wonen ook niet allemaal in die Middelburgse wijk. Maar intern werden de ver schillende verdachten door de po litie wel met die groepsnaam aan geduid. Ook anderen horen of hoorden tot deze groep die al lang bekend staat als de probleem groep van Middelburg. Individue le leden van die groep werden door de politie in de gaten gehou den. Velen van hen waren niet meer welkom in de Middelburgse horeca omdat ze voor problemen zorgden. De vijf die nu terecht staan zijn tussen de 19 en 30 jaar oud. Twee van hen worden ook verdacht van verkrachting. Eén van hen zou zijn slachtoffer een verdovend middel hebben toegediend en haar ook hebben mishandeld. De ander zou, zo blijkt uit de offi ciële tenlastelegging van het Openbaar Ministerie, de pinpas hebben geroofd van zijn slachtof fer. De heling heeft betrekking op één Porsche, een zeer groot aantal iPads, laptops, smartphones, tv's en Tomtoms. En volgens het Openbaar Ministerie zijn ze ook allemaal lid van een criminele or ganisatie. De verdediging heeft al aangekondigd die laatste beschul diging met alle mogelijk midde len aan te vechten. Volgens hen was er geen structurele organisa tie die al die misdrijven regelde. Op z'n hoogst kan volgens hen ge zegd worden dat de verschillende verdachten elkaar kenden en wil lekeurig samenwerkten. Maar vol gens hen zat daar geen structuur in en kan dan ook niet gesproken worden van een criminele organi satie. Raadsman Martijn van der Want zei eerder al: „Het feit dat verschillende mensen uit één wijk, in verschillende samenstel lingen diefstallen zouden hebben gepleegd, maakt nog niet dat ze deel uitmaken van een duurzaam en gestructureerd samenwerkings verband dat helemaal gericht is op het plegen van misdrijven." De raadslieden verzetten zich fel tegen die beschuldiging omdat het lidmaatschap van een crimine le organisatie strafverzwarend werkt. Bovendien kan iemand die een dergelijke veroordeling achter zijn naam heeft staan, het wel schudden als hij ooit nog eens sol liciteert op een reguliere baan. Ad vocaat Eduard Smit liet eerder ook al weten dat hij heel verbaasd was over die beschuldiging. Hij herinnerde er destijds aan dat het Openbaar Ministerie nog niet zo lang geleden zulke beschuldigin gen alleen maar uitte tegen echte zware criminelen die overduide lijk samenwerkten. De beide minderjarige verdach ten verschijnen dinsdag voor de rechtbank. Hun zitting vindt ach ter gesloten deuren plaats. MIDDELBURG - De meersporenaan pak is de effectiefste manier om een problematisch jeugdgroep aan te pakken, zo vindt minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justi tie). Een stevige strafrechtelijke aanpak wordt in dat geval gecom bineerd met zorg en begeleiding, ook voor de eventuele broertjes en zusjes. Gemeenten voeren re gie op deze aanpak en werken daarbij nauw samen met politie, OM en zorgpartijen, zo blijkt uit een artikel op de website van Jeugd en Veiligheid. Deze werkwijze is ook gekozen bij de aanpak van de Dauwendae legroep, maakte officier van justi tie Marco van Leeuwen vorig jaar bekend. Hij stelde toen dat de aan houding van de zeven het gevolg was van intensief speurwerk door de politie en Openbaar Ministerie en een gevolg van het besluit om met tal van andere organisaties Dauwendale extra onder de loep te nemen. Ook werd ervoor geko zen om via het Veiligheidshuis de gemeente bij die zaak te betrek ken en enkele hulpverlenende or ganisaties die mensen in die wijk kennen. „Ze kwamen samen aan tafel te zitten om te kijken wat ze allemaal konden doen en wat ze allemaal wisten." Ook hulpverle ners omdat op dat moment al dui delijk was dat sommige mensen of families, die op de een of ande re manier betrokken waren bij de inbraken, ook hulp nodig hadden. Van Leeuwen: „Per gezin werd ge kozen voor een regisseur zodat er één iemand wist waar alle hulp verleners mee bezig waren. Bij sommige gezinnen kwamen heel veel hulpverleners over de vloer zonder dat er afstemming was over wie wat wanneer deed." En er werd volgens de officier ook ge kozen voor drang en dwang. „Hulpverlening werd vrijwillig aangeboden. Maar als er gekozen zou worden voor het afwijzen van dat aanbod, dan konden we zoiets wel dwingend opleggen. We hadden een stok achter de deur." Wat ook een belangrijke rol speel de was het analyseren van alle be schikbare informatie door een cri minoloog van het Openbaar Mi nisterie, een analist van de politie en een veiligheidsambtenaar van de gemeente. „Zij bekeken op wel ke locatie was ingebroken, welk type huis en in welke omgeving. Ook stelden ze een profiel van de dader en het slachtoffer op." Door al die gegevens was het bijna mo gelijk te voorspellen in welk type woning zou worden ingebroken, vervolgt de officier. Hij bena drukt dat die analyse gebruikt werd om gericht acties te kunnen ondernemen. De weg heeft nu nog de 'werkti tel' verlengde Aagje Dekenstraat. Tot en met gisteren hadden men sen de tijd om een naam in te zen den. De suggesties die de gemeen te heeft gekregen variëren van voor de hand liggend tot zeer ori gineel, aldus de gemeente. Op Twitter werden al namen geop perd als Sara Burgerhartstraat, (naar de roman die Betje Wolf en Aagje Deken schreven), Rosa Parksstraat (Amerikaanse burger- rechtactiviste), en Willem Ruys- straat (reder en verzetsman en het naar hem vernoemde passa giersschip dat in de oorlog op de Scheldewerf lag). Deze maand zal een jury onder leiding van burge meester Letty Demmers uit de in zendingen een naam kiezen. De weg over het Scheldekwartier, die de Koningsweg met de Aagje De kenstraat verbindt, gaat, ijs en we der dienende, in maart open. Het wordt een nieuwe ontsluiting van het centrum van de stad, die voor al de Gravestraat van doorgaand verkeer zal verlossen. Training interactief voorlezen De VoorleesExpress Walche ren geeft dinsdag 13 januari en donderdag 15 januari trai ningen over interactief voor lezen. Hoe kun je kinderen bij het verhaal betrekken? De trainingen zijn in de bi bliotheek van Vlissingen, ze beginnen om 15.30 uur. De toegang is gratis. Aanmel den kan via npa@spui.nl. Schrijfcafé viert eerste lustrum Het Middelburgs schrijfcafé komt dinsdag 13 januari bij een in café Zenc in Middel burg. Het thema is feest, om dat het Middelburgs schrijf café vijfjaar bestaat. Aan de hand van korte op drachten wordt deelnemers gevraagd ervaringen uit te wisselen. Aanvang: 10.15 uur. OOST-SOUBURG Bijeenkomst over opbouw van geloof Aglow Oost-Souburg organi seert dinsdag 13 januari voor vrouwen een bijeenkomst over het geloof. Spreekster is Astrid Hinoke. De bijeenkomst vindt plaats in De Ark, Oranjeplein 2 Oost Souburg. Aanvang: 19.30 uur. Na afloop is er gelegenheid tot een persoonlijk gebed. Maet 4 treedt op in Kerkje van Ellesdiek De nieuwe groep Maet4 uit 's-Heer Arendskerke treedt vanmiddag op in 't Kerkje van Ellesdiek. De groep speelt dialectmuziek en heeft zowel eigen nummers als ook covers van bekende popsongs. Ze treden bij de opening van de tentoonstel ling van Ineke de Kok. Aan vang 14.30 uur, entree gratis. Itoeede aanhouding voor hennepteelt De politie heeft vrijdag in een woning aan de Troel- strastraat in Vlissingen een tweede man aangehouden in verband met een hennep kwekerij die woensdag werd ontdekt in Veere. Het gaat om een 48-jarige Vlis- singer. De 37-jarige Veere- naar die woensdag werd ge pakt kwam gisteren vrij. Schade vuurwerk Middelburg lager Het schadebedrag als gevolg van vuurwerk is in Middel burg flink lager dan vorig jaar. De jaarwisseling heeft de gemeente 10.800 euro ge kost (15.525 euro, inclusief manuren). Vorig jaar was dat 26.501 euro (37.936 euro, inclusief manuren). Er was schade aan kolken, afvalbak ken en verkeersborden. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 rechter voor de door Emile Calon Verdachten werden begin vorig jaar opgepakt na een groot onderzoek wegens de vele inbraken in de wijk. Officier van justitie Marco van Leeuwen De nieuwe weg die van de Aagje Dekenstraat naar de Koningsweg leidt. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Tot gistermiddag heeft de gemeente Vlissingen 299 inzendingen ontvangen voor de prijsvraag die een naam moet ople veren voor de nieuwe weg over het Scheldekwartier. VLISSINGEN MIDDELBURG ELLEWOUTSDIJK VLISSINGEN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33