Geen verbod op kritische brieven De Middelburcht Veere zoekt ruimte op begraafplaatsen Afspraak met ondernemer maakt bouw woningen alsnog mogelijk 66 In verleden minder beschuldigingen van lidmaatschap van een criminele organisatie 32 WALCHEREN DAUWENDAELEGROEP De Vereniging van Eigenaren van die flat wilde via een kort geding voorkomen dat deze Jan Visser nog langer brieven en andere pu blicaties zou schrijven waarin hij forse kritiek uitte op de gang van zaken in de serviceflat. De oorzaak van het conflict tus sen Visser en de vereniging be gon zomer 2013. Hij hield toen een barbecue op het terrein van de Middelburcht. Daar werd hij op aangesproken en schriftelijk te rechtgewezen omdat hij geen toe stemming had gekregen voor het houden van die barbecue. Vervolgens startte Visser een in tensieve brievencampagne. Het bestuur vroeg hem toen per brief daarmee te stoppen. Daarna verschenen er onder de naam Zeeuwse Zorro in alle liften van het appartementencomplex teksten waarin werd gesteld dat de administrateur van de vereni ging 'een criminele organisatie' zou zijn. En in mei en juni verspreidde Vis ser namens het Committee nieuwsbrieven waarin op een zeer kritische manier werd ge schreven over de gang van zaken in De Middelburcht. Via een kort geding wilde de vere niging vervolgens een einde ma ken aan die stroom van nieuws brieven. De brieven zouden lasterlijk zijn, opruiende informatie bevatten en onrust veroorzaken onder de voor namelijk oudere bewoners van De Middelburcht. De rechter stelt in haar vonnis vast dat de vrijheid van menings uiting niet onbeperkt is, 'maar vindt zijn grenzen in de zorgvul digheid en betamelijkheid die in het maatschappelijk verkeer je gens anderen in acht dienen te worden genomen'. In dit speci fieke geval wordt er in de nieuws brieven zeer kritisch geschreven over de Vereniging van Eigena ren. Daarbij zijn volgens de rechter de grenzen van het toelaatbare opge zocht maar niet overschreden. Ook kan volgens haar niet gezegd worden dat de bestuursleden in hun eigen levenssfeer zijn aange tast. Ze kan niet vaststellen dat de pu blicaties tot ernstige onrust heb ben geleid. Om die reden wijst ze de eis tot een toekomstig publica tieverbod af en veroordeelt ze de Vereniging tot het betalen van de kosten die Visser moest maken in aanloop naar het kort geding. Rechter oordeelt dat brief schrijver grenzen van het toelaatbare opzocht maar niet heeft overschreden. Het ruimen van graven is geen discussiepunt voor de gemeente. Dat gebeurt niet omdat dit te ge voelig ligt in de Veerse gemeen schap. Maar wat dan wel? Als het gaat om extra ruimte, is er een aantal opties. Voor Domburg en Koudekerke, waar de nood het hoogst is, zou er aan de randen van de huidige begraafplaatsen nog ruimte zijn voor nieuwe gra ven. Maar daar hangt een prijs kaartje aan. Een goedkopere optie is het ophogen van oude grafvel den. Inbreiden, maar dan in de hoogte. Ook dat is een gevoelig onderwerp. Wethouder Jaap Melse: „We gaan in Koudekerke en Domburg on derzoeken wat de uitbreidingsmo gelijkheden zijn. Dat doen we in nauw overleg met bewoners en dorps- en stadsraden. Ophogen is een idee, niet meer dan dat. Als er geen draagvlak voor te vinden is, houdt het op. Dan moeten we an dere oplossingen vinden. Nee, rui men is ook dan geen optie." Veere kijkt tevens naar de aula's op de begraafplaatsen. Die wor den weinig gebruikt en kosten te veel geld. Veere wil er derhalve vanaf. Melse: „Condoleancebijeenkom sten worden meestal in de kerk of het gemeenschapscentrum gehou den. Als het geen monumentale gebouwtjes zijn, worden ze ge sloopt en vervangen door een schuilgelegenheid." Ook het beheer van de dodenak kers wordt nog eens kritisch on der de loep genomen. Versobe ring van het groen is niet aan de orde. Gedacht wordt aan een an dere vorm van onderhoud; het la ten 'adopteren' van het groen. Een of meerdere dorpsbewoners bijvoorbeeld nemen dat dan over. Veere wil de sociale bindingseis verruimen. Tweede huis-bezitters die al decennia in de gemeente verblijven, kunnen dan ook in aanmerking komen voor een graf in Veerse bodem. Het college van b en w wil 46.000 euro beschikbaar stellen voor het maken van een ontwikkel- en be- heersvisie voor begraafplaatsen. Aan de Sprencklaan is ruimte voor vijftien eengezinswoningen voor de verkoop, blijkt uit de plan ningslij st woningbouw 2012-2022 van de gemeente. In 2015, 2016 en 2017 zouden elk jaar vijf wonin gen gebouwd kunnen worden. Lukt het niet om dit plan uit te voeren, dan lijdt de gemeente pak weg twee miljoen euro schade omdat de gekochte grond niks op brengt. Er is de gemeente daarom veel aan gelegen het plan uit te voeren. Op zijn beurt maakt de eigenaar van de bedrijfsloods zich zorgen: wat als de woningen er komen en mensen gaan klagen over het ge luid? De oplossing is nu gevonden. Na lange gesprekken met de eigenaar van de bedrijfsloods - die aan de andere kant van de President Rooseveltlaan staat - is de ge meente bereid mee te betalen aan een oplossing waardoor vanaf de bedrijfsloods minder geluid komt. Dat wordt gedaan door het dak te renoveren en er een stuk aan te maken dat het geluid van de ventilatoren absorbeert. Ge meente en eigenaren betalen elk de helft van de kosten. Ook krijgt de ondernemer toe stemming om enkele andere lood sen te slopen en te vervangen door één nieuwe. Op het dak van die nieuwe loods komen zonnepa nelen. Volgens het college van B en W is deze nieuwbouw toege staan in het bestemmingsplan. Criminele bende door Emile Calon MIDDELBURG - Een bewoner van de serviceflat De Middelburcht aan de Henry Dunantlaan in Middelburg heeft volgens de rechtbank niets verkeerd gedaan door zeer kriti sche nieuwsbrieven te schrijven na mens het 'Committee van veront ruste eigenaren'. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Het is een heikel punt: hoe bestellen we onze doden ter aarde als de begraafplaats vol is en er tevens bezuinigd moet worden op die dodenakkers. Veere wor stelt daar al geruime tijd mee. Op de begraafplaats in Domburg zijn 450 graven nodig. In Koudekerke gaat het om 600 graven. Raadsman Eduard Smit foto Thinkstock, bewerking Donja Odijk door Maurits Sep MIDDELBURG - Ventilatoren van een bedrijfsloods zijn er de oorzaak van dat de gemeente Middelburg geen woningen kan laten bouwen aan de Sprencklaan. Maar het ge meentebestuur heeft nu een af spraak met de eigenaar van de loods om het geluid te verminde ren. De gemeente betaalt daaraan voor de helft mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32