Polman wil af van oude verworvendheden Kredietunie verstrekt eerste lening Charlie 66 Als zaken niet goed verlopen, gaan we in gesprek met de zorgaanbieders 30 ZEELAND ZORG Veel hulpbehoevenden weten nog niet hoeveel (huishoudelijke) zorg ze straks ontvangen. zaterdag Je suis Charlie, overal zie je demonstraties waarbij mensen bordjes in de lucht houden met deze tekst om op deze manier hun steun te betuigen aan de slachtoffers van de barbaarse aanslag op de redactie van het Franse weekblad Charlie Heb- do. Voor de mensen die op de middelbare school geen Frans in het vakkenpakket hadden en nog nooit naar Frankrijk op vakantie zijn geweest, het betekent: Ik ben Charlie. Ik weet één ding, ik ben Char lie niet. Ik vind het heel erg en ook niet kunnen wat er in Parijs gebeurd is, je ver moordt geen mensen om een tekening, maar ik zou zelf nooit een spotprent maken en publiceren waarvan ik weet dat het m'n leven zou kunnen kosten. Ik heb een ge zin, ik kijk wel uit. En dus ben ik geen Charlie. Ik vraag me af of de mensen die nu in grote mensenmas sa's bijeenkomen en laten we ten dat ze Charlie zijn, dat wel zouden durven. Ik hoop ook niet dat de PZC de spotprenten gaat publice ren. Het zijn allemaal mooie toespraken van die politici waarin wordt opgeroepen om dat wel te doen, dat we ons niet bang moeten laten ma ken en de vrijheid van me ningsuiting moeten koeste ren, maar is dat de kans op een aanslag waard? In het boek De Vergelding van Jan Brokken las ik dat mensen in de Tweede We reldoorlog soms moeite had den met daden van het ver zet, want als er één nazi werd vermoord, werden er door de Duitsers tien Nederlanders als represaille gefusilleerd. Met andere woorden: dan had je wel een daad voor de vrij heid verricht, maar daarvoor moesten vele gezinnen een hoge prijs betalen. Ik weet niet of dit nu hele maal een juiste vergelijking is, maar zo zie ik het nu wel. Ik ben voor de vrijheid van meningsuiting, maar niet te gen elke prijs. Sommigen vin den dat laf, dat is dan maar zo. Ik wel best een Charlie zijn, maar doe dan maar Charlie Chaplin. Polman denkt daarbij in eerste in stantie aan de zorg in Zeeland. Die vergt naar zijn idee dat een andere weg moet worden ingesla gen. Vasthouden aan oude concep ten houdt het risico in dat de zorg uiteindelijk onbetaalbaar wordt 'en we met lege handen komen te staan'. Polman pleit voor innova tieve manieren om zorg toeganke lijk, kwalitatief goed en betaal baar te houden. Cruciaal volgens hem is dat 'organisaties over hun eigen grenzen heen moeten leren kijken, vanuit het perspectief van de inwoners'. Vastklampen aan vertrouwde voorzieningen in elke kern is in zijn ogen niet realis tisch. Hij ziet meer heil in het con centreren en delen van voorzie ningen. „En verbindingen leggen om dat te versterken", zei hij in een toelichting. De commissaris schroomde ook niet de hand in eigen boezem te steken en de gemeenten uit te da gen: „Blijven we ook als overhe den steken in oude beelden van el kaar, in wij-zij-denken, in be voegdheden? Of gaan we ons geza menlijk richten op de opgaven die er maatschappelijk liggen?" Polman hamerde er in dat ver- band op, evenals hij deed in zijn toespraak vorig jaar, het doorbre ken van de heilige huisjes. De Zeeuwse gemeenten, provincie en het waterschap moeten serieus werk maken van een hechtere sa menwerking, vindt de commissa ris. Alleen dan kan Zeeland naar een hoger niveau worden getild. Met een efficiëntere werkwijze kunnen kosten worden bespaard en belastingen verlaagd, betoogde Polman. Daarmee wordt Zeeland eveneens aantrekkelijker voor be drijven. Polman kende drie organisaties (en de mensen daar achter) het zo geheten Zeeuwse Compliment toe, voor hun inzet en betekenis voor de samenleving. Die erken ning viel ten deel aan mini-thea ter De Wegwijzer, verzekeraar ZLM en het Bevrijdingsmuseum. VLISSINGEN - Ruim vijfduizend mensen op Walcheren, Schouwen- Duiveland, de Bevelanden en Tho- len zitten nog in onzekerheid over hun huishoudelijke zorg. Ze wach ten nog op een gesprek met de ge meente of met de zorginstantie die hen (huishoudelijke) hulp ver leent. Medewerkers van Porthos, die de zorg namens de Walcherse ge meenten uitvoert, bellen de ko mende tijd met hulpbehoevenden in de gemeenten Middelburg en Vlissingen. Tijdens deze telefoonge sprekken wordt een eerste inventa risatie gemaakt. In de gemeente Veere zijn mensen in de tweede helft van vorig jaar al twee keer ge beld. „In deze gesprekken wordt doorgevraagd om te bepalen of er meer nodig is dan alleen huishou delijke hulp", zegt woordvoerder Lieneke van den Heuvel namens de Walcherse gemeenten. „In Veere bleek dat 45 procent van de mensen zelf al iets geregeld heeft." In Middelburg en Veere volgt na deze telefoongesprekken standaard een persoonlijk gesprek om te be palen welke zorg nodig is. Dat ge- TIPS VOOR AAN TAFEL beurt later dit jaar. In Vlissingen, waar alle huishoudelijke hulp per 1 januari is stopgezet, vindt zo'n keu kentafelgesprek alleen plaats als mensen daar behoefte aan hebben. De gemeenten in de Oosterschelde- regio besteden de gesprekken over huishoudelijke hulp uit aan zorgin stellingen. „Wij zijn van mening dat de professionals het beste kun nen bepalen welke zorg nodig is. Niet het aantal uren, maar het re sultaat moet het uitgangspunt zijn", licht beleidsadviseur Peter Verburg toe, namens de gemeen ten. De gesprekken worden ge voerd door alfahulpen of door coör dinatoren. „Deze hulpen zijn spe ciaal geschoold om de gesprekken te voeren." Als iemand voor het eerst zorg aan vraagt bij de gemeente of als een bestaande klant meer nodig heeft dan alleen huishoudelijke hulp, dan gaat een WMO-consulent van de gemeente op bezoek. In de Oosterschelderegio worden het komende halfjaar 2500 gesprek ken gevoerd. Zolang iemand nog geen gesprek heeft gehad met de zorginstantie, blijft de hulp die mensen in 2014 ontvingen be staan. „Als we signalen ontvangen dat zaken niet goed verlopen, gaan we in gesprek met de zorgaanbie ders", zegt Verburg. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten werken al jaren met de keukentafel gesprekken. Alleen als de huidige indicatie afloopt, of als iemand meer zorg nodig heeft, volgt een nieuw gesprek. Sluis heeft er met de overgang van zorg naar gemeen ten tweehonderd klanten bij gekre gen. Het gaat om mensen die een zaam zijn, of psychische hulp no dig hebben. Inmiddels hebben der tig bezoeken plaatsgevonden, waar in bepaald wordt hoeveel zorg zij gaan ontvangen. De mensen van wie de indicatie het eerst afloopt, komen als eerste aan de beurt. Alle gesprekken moeten dit jaar ge voerd zijn. Intersport Zierikzee krijgt een 'substantieel' krediet als werkkapi taal en om de voorraad uit te brei den. „Een prachtige, 1100 vierkan te meter grote zaak met goede vooruitzichten", motiveert ac countmanager Jan Kees Oorthuijs van de Kredietunie Zeeland de kredietovereenkomst. De kredietunie is een coöperatie die leningen van 50.000 tot 250.000 euro verstrekt aan het midden- en kleinbedrijf. Banken verstrekken weinig kredieten in dat segment. Dat was ook het ge val bij Intersport in Zierikzee. Dat het acht maanden heeft ge duurd voordat de Kredietunie Zee land een bedrijf geld kon lenen, heeft volgens Oorthuijs verschil lende redenen. „Het aantal aanvra gen valt tegen. We merken dat mkb-bedrijven voorzichtig zijn met investeringen. Zestien onder nemers deden tot nu toe een aan vraag. Het merendeel voldeed niet aan onze criteria. Soms was het businessplan onvoldoende. Met vijf aanvragers zijn we verder in gesprek gegaan. Eén hebben we geaccepteerd en één loopt nog, al zijn we positief over de uit komst. De andere drie hebben el ders financiering gevonden, via fa milie of andere informele inves teerders. In één geval kwam de bank toch nog over de brug." Hoewel Oorthuijs al een flink net werk, met onder meer accoun tants en administratiekantoren, heeft opgebouwd, is de krediet unie nog onvoldoende bekend. Hij verwacht dat de eerste krediet verstrekking de naamsbekend heid zal opstuwen. De kredietunie heeft 2,5 miljoen euro in kas. Dat geld is vooral in gelegd door ondernemers. Daar naast verstrekte de provincie een renteloze lening van een half mil joen euro. De kredietunie werkt samen met andere regionale inves teringsfondsen en Qredits, de na tionale organisatie voor microfi nanciering. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - „De veranderingen in de wereld om ons heen bieden nieuwe kansen. Maar alleen", aldus commissaris van de koning Han Pol man vrijdag in zijn nieuwjaarstoe spraak, „als we ook oude verwor vendheden en oude beelden dur ven los te laten." Ruim vijfduizend door Cornelleke Blok en Marcel Modde Zorg dat u de informatie nodig heeft waarom gevraagd wordt. Zet uw eigen vragen op papier, als geheugensteuntje. Laat een vertrouwd iemand mee luisteren en notities maken. Vraag een afschrift van het verslag dat de vertegenwoordiger van de gemeente maakt. Zoek uit hoe u tegen een in uw ogen onjuiste beslissing in beroep kan gaan. 9 Meer info: www.rondekeukentafel- gesprek.nl, www.zorgverandert.nl, www.spieracademie.nl (cursus) foto Robin Utrecht/HH Peter Verburg, Oosterschelderegio door Frank Balkenende Commissaris Han Polman ZIERIKZEE - De Kredietunie Zee land heeft zijn eerste krediet ver strekt en wel aan het ondernemers- paar Verschoor van de Intersport- winkel in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30