Werkonderbrekingen bij Philips Grap almanak Peter Klosse strij tegen snelle hap Spectrum De glorietijd van Middelburg 44 en 45 ZEEUWS-VLAANDEREN Wie weet komen Zeeuws schippers weer eens in actie 36 en 37 Bouw van het grootste windpark op zee boven Schiermonnikoog levert bedrijven in Vlissingen-Oost tal van orders op. Oud-voorzitter Sal Simonse over de jaren dat Middelburg landskampioen werd ZATERDAG 10 januari 2015 29 VLISSINGEN - De bouw van Gemi ni II, dat het grootste windpark van Nederland wordt, legt de Zeeuwse havens geen windeie ren. Veel bedrijven in Vlissin- gen-Oost hebben orders gekregen voor het offshore-windproject. In opdracht van het Canadese Northland Power bouwt Van Oord uit Rotterdam, één van de grootste baggerbedrijven van de wereld en tevens een grote speler in de offshore, het gehele wind park en alle elektrische infrastruc tuur. Het shopt daarvoor ruimhar tig bij bedrijven in de haven van Vlissingen. Zo leverde Damen Shiprepair Vlis singen onlangs de kabellegger Nexus af aan Van Oord. Met het schip worden kabels gelegd waar mee windparken aan het elektrici teitsnet op de wal worden aange sloten. De Nexus zal ook de ka bels tussen de turbines installe ren. Damen wist de Nexus in 15 maanden te bouwen, wat enorm snel is. In Nederland is de haven van Vlis singen inmiddels marktleider voor de offshore-windindustrie. De offshoretak van Verbrugge Ter minals in Vlissingen profiteert er van. Daar hangen enorme con structies in de takels. Mededelin gen over wat en hoe, kon Verbrug ge gisteren niet doen omdat dat ruggespraak met de opdrachtge ver vereist. Die was niet bereik baar. Ook bij VDS Staalbouw staan de gezichten op zonnig. Daar mobili seren ze momenteel de Aeolus van Van Oord. De Aeolus is een installatieschip voor de offsho re-windindustrie en zal bij de bouw van Gemini II worden inge zet. Daarnaast voegt VDS con structies toe aan windturbinepij lers en zal ook de zogeheten mo- nopiles van een coating voorzien. „De orderportefeuille voor de ko mende maanden is goed gevuld, we mogen niet mopperen" zegt al gemeen directeur Robert van der Loos van VDS Staalbouw. De Bow Terminal, behorend tot de Kloosterboergroep, sloot eer der al een contract voor het Gemi ni Il-project. Het bedrijf zal 75 van de fundaties voor de windmo lens opslaan en verschepen naar de bouwlocatie. Voor het in 2010 opgerichte Vlissingse bedrijf is dit het eerste project voor de Ne derlandse offshore-windindus trie. Voor de Bow Terminal ver lengt Zeeland Seaports momen teel de kade aan de Westhofhaven van 175 naar 525 meter. Die ruim te is nodig voor de groeiende acti viteiten voor windparken op zee. Ook energiebedrijf Delta trekt profijt van Gemini II. Delta gaat al le groene stroom afnemen van het grootste Nederlandse wind park. Daarmee wordt het energie bedrijf de grootste leverancier van Nederlandse windenergie. Delta zal de totale productie afne men en 15 procent van de stroom doorverkopen aan het Alkmaarse nutsbedrijf HVC. Mogelijk zal Del ta ook groene stroom leveren aan Greenchoice. Het Gemini-windpark moet van af 2016 genoeg elektriciteit opwek ken om 785.000 huishoudens (of wel: 1,5 miljoen mensen) te kun nen voorzien. Wind wordt ook de belangrijkste bron van stroom die Delta verkoopt (30 procent). TERNEUZEN - De kleine tachtig vas te werknemers van Philips Ter- neuzen hebben hun eis voor een beter sociaal plan onderstreept met werkonderbrekingen. Dat ge beurde dinsdag en woensdag. Na elkaar legden drie ploegen het werk twee uur neer voor 'werko verleg'. Philips Terneuzen sluit in 2016. De productie van starters voor tl-buizen wordt overgehe veld naar Polen. Omdat het om een winstgevende onderneming gaat, eisen de OR en de werkne mers een betere afvloeiingsrege ling, dan is vastgelegd in het lan delijke sociale akkoord. De Phi- lips-directie wilde gisteren niet reageren op de werkonderbrekin gen. FNV Bondgenoten pleegde woensdag overleg met de directie en de OR en praat volgende week met de medewerkers. Dan wor den hun wensen en eisen geïnven tariseerd. Ook de gemeente Ter- neuzen komt op voor de belangen van de werknemers. Burgemees ter Jan Lonink en wethouder Jack Begijn (economie) bepleitten bij direceur Hans de Jong van Philips Benelux een soepele regeling. Er ging een lichte siddering door het notariskantoor in Zeeuws-Vlaande- ren. Over het algemeen heerst er se rene rustsoms is zelfs sprake van een enigszins plechtige sfeer. Maar nu kwam de notaris zelf met een bulderende lach uit zijn kamer. Erg ongebruikelijk want over het al gemeen is hij hét toonbeeld van per fecte beheersing. Lachend vertelde hij wat een collega hem had verteld. Het ging over een vrouw van 72, die een baby had gekregen. Journalisten vroegen haar tot driemaal toe of ze de boreling mochten bewonderen. Steeds luidde het antwoord: „Als het schreeuwt." Uiteindelijk kon ze de verbaasde blikken niet meer nege ren en verklaarde ze: „Want dan weet ik waar het kind ligt." profiteert van windpark Haven door Frank Balkenende VDS Staalbouw in Vlissingen-Oost mobiliseert de Aeolus van Van Oord en (rechts) de JB117 van de Nederlandse rederij JackupBarge. foto Peter Buteijn door Wout Bareman Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29