WERKEN 23 worden neergelegd als de echte temperatuur onder o graden Cel sius ligt. „De werkgever is in die gevallen verplicht het loon volledig door te betalen", verklaart Linda Ver meulen, woordvoerder van vak bond FNV. De werkgever mag wel binnen vervangend werk aan bieden aan zijn werknemers. Sommige werknemers werken ie dere dag in de kou, zoals mede werkers in koel- en vriescellen. Ook dan geldt dat de regels voor werkgevers weinig concreet zijn. De arbobeleidsregels geven wel voorschriften voor het werken in koude omstandigheden, zoals het aanbieden van beschermende kle ding als de temperatuur onder de 15 graden komt. Maar deze zijn niet verplicht. Niet alleen werken bij extreme kou is slecht voor je gezondheid, ook hitte kan risico's met zich meebrengen. Een belangrijk pro bleem bij hitte is dat concentratie dan vaak afneemt. Dat is extra ge vaarlijk als je voor je werk een voertuig bestuurt of met gevaarlij ke machines werkt. Ook voor zwangeren is hitte niet goed. Toch lopen werknemers volgens het Arbeidsinspectie Loket pas echt risico bij temperaturen bo ven de 40 graden. Maar ook dat is geen wettelijk vastgestelde grens. Hangende schouders, naar de grond kijken als je met iemand praat, altijd maar twijfelend overkomen. Leer hoe je dat kwijtraakt en hoe je eindelijk al je talenten ten volle benut. Houding en lichaamstaal zijn direct van invloed op je maatschappelijk succes. Dat wil niet zeggen dat je gegarandeerd miljonair wordt door het aanmeten van een imponerende hou ding en het spreken met dwingende stem. Maar wie door het verbeteren van de hou ding onzekerheid de baas kan worden, kan daarmee de kwaliteit van het (zakelij ke) leven aanmerkelijk verbeteren. Mieke Thijssen van coachingsbureau Exci ting Steps uit Fielden heeft een duidelijke definitie van het begrip succes. „Voor mij is succes dat je invloed kunt uitoefenen op besluitvormingsprocessen. Dat je een hou ding hebt die zorgt dat mensen naar je luisteren en het liefst ook je gedachten overnemen. Op het werk, op school of waar dan ook." Als je naar iemand luistert, stelt Thijssen, let je niet alleen op de inhoud van de boodschap, maar ook op lichaamshouding. Komt dat niet met elkaar overeen, dan gaat er iets mis. „Als ik met een onzekere houding iets heel dwingends zeg, dan zal dat dus niet goed overkomen." Controller Paul Beeren (32) merkte dat hij meer nodig had dan alleen zijn cijfers om het managementteam ervan te overtuigen bepaalde beslissingen te nemen. „Ik heb al het probleem dat ik er veel jonger uitzie dan ik ben. Als je dan ook een onzekere li chaamshouding hebt, wordt het moeilijk." Door te werken aan zijn houding en zich bewust te worden van zijn lichaamstaal, leerde Beeren overtuigender over te ko men. Het had nog een ander effect. „Als het heel druk is op het werk, heb ik in mijn hoofd alles wel onder controle. Maar ik reageer heel gehaast en gestresst. Ik had niet door dat de mensen om mij heen daar door heel onrustig werden. Nu ik mij daar van bewust ben, zorg ik dat ik rust breng in de bewegingen die ik maak. Daardoor is het niet alleen in mijn omgeving rustiger. Ik kom ook zakelijker en professioneler Leerde je ooit niet op de voorgrond te treden, dan heb je nu wellicht moeite met presentaties over. Je kunt je voorstellen dat een direc teur zich afvraagt of iemand wel alles on der controle heeft als hij zo druk doet. Ter wijl dat bij mij beslist wel het geval was." Heel veel mensen hebben geen idee hoe ze bij anderen overkomen. „Een video kan al genoeg zijn om duidelijk te maken hoe stemgebruik en lichaamshouding effect hebben op de boodschap", zegt Thijssen. Zij gebruikt audio- en video-opnames bij haar trainingen om mensen te tonen hoe anderen hen zien. Bij menigeen is het pro bleem ook afhankelijk van de situatie. Een praatje maken in een buurtcafé gaat pri ma, contacten maken op een zakelijke net werkbijeenkomst is een probleem. „Men sen maken zich klein, laten de schouders hangen, kijken naar de grond en hebben een twijfelende houding. Ze blijven aan de rand van de ruimte staan in plaats van rond te lopen en de omgeving te onderzoe ken. Dat kan te maken hebben met nega tieve ervaringen uit het verleden." Die houding komt volgens Thijssen voort uit onbewuste processen die door je oer- brein worden aangestuurd. Met de bedoe ling anderen duidelijk te maken dat je geen gevaar voor hen vormt en dat men vooral niet op je moet letten. „Daar valt wel wat aan te doen. Je kunt de vicieuze cirkel doorbreken. Ik adviseer mensen in zo'n situatie bewust contact te maken met de grond, breder te gaan staan, langzaam wat te gaan lopen en de omgeving in hen op te nemen. Dat kan het proces van angst doorbreken. Wat ook helpt, is het besef dat je niet de enige bent en dat andere mensen die angst ook hebben. Het draait vooral om het waarnemen van het nu. Als je bewust met je lichamelijke sensaties omgaat, dan brengt je dat terug in het nu en niet in de angst van toen." Het gebeurt volgens Thijssen geregeld dat mensen zonder het bewust te weten op een bepaalde manier reageren vanwege trauma's en ervaringen uit het verleden. „Als ze echt getraumatiseerd zijn, verwijs ik ze door naar specialisten. Maar ook aan geleerde gedragingen uit de opvoeding kunnen een rol spelen. Als je vroeger hebt geleerd dat het niet goed is op de voor grond te treden, heb je de kans dat je nu moeite hebt met het houden van presenta ties en speeches." Angsten kunnen van grote invloed zijn op de mate van maatschappelijk succes. „Men sen die structureel angstig zijn, denken ook structureel anders dan mensen die zelfverzekerd zijn. Voor zelfverzekerde mensen is het glas half vol. Zij zien overal mogelijkheden en vertrouwen dat het wel op zijn pootjes terechtkomt. Dat houden ze ook de hele dag voor ogen. Angstige mensen weten niet of het wel goedkomt en denken vooral dat het misgaat. Dat roe pen ze dan eigenlijk ook over zichzelf af." HET SLAAGSYSTEEM ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Iln het artikel 'Persoonlijk zorg budget komt niet meer op de ei gen rekening* staat dat je sinds dit jaar verplicht bent een zorgovereen- komst af te sluiten. Mijn verstande lijk gehandicapte dochter wordt ver zorgd door mijn moeder die bij ons in woont Moet ik nu met mijn moeder een zorgovereenkomst afsluiten? Ja. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) mag zorgverleners met ingang van 2015 alleen betalen als er een goedge keurde zorgovereenkomst is. Voor uw moeder kunt u gebruikmaken van de 'Zorgovereenkomst met een partner of inwonend familielid'. Dat is een van de modelovereenkomsten die worden uitgegeven door het Servicecentrum PGB van de SVB. Deze is op de websi te www.svb.nl te downloaden. 2 Aankomende zomer willen wij voor het eerst met onze zwaar autistische zoon op vakantie gaan. Het is dan wel nodig dat er een verple ger mee op reis gaat Mogen we dat fi nancieren uit ons persoonsgebonden zorgbudget? Ja, u kunt alle onkosten van de verple ger, inclusief de reis- en verblijfskos ten, uit het persoonsgebonden bud get van uw zoon betalen. Voorwaarde is wel dat de verpleger meegaat om te werken en dat het voor hem geen va kantiereis is. Ook goed om te weten: speciale reizen voor mensen met een beperking of aandoening mogen ook uit het persoonsgebonden budget worden betaald. 3 Ik overweeg een persoonsgebon den budget aan te vragen voor mijn ernstig zieke man. Maar hoe weet ik dan dat hij goede zorg krijgt? Als uw man een persoonsgebonden budget krijgt toegewezen, dan mogen jullie zelf bepalen welke zorgverlener hem komt verzorgen. U kunt aanklop pen bij een grote instelling, een zelf standig zorgverlener of u kunt zelfs fa milie of vrienden inschakelen. Jullie zijn zelf verantwoordelijk voor de kwa liteit van de zorg. Voor verpleegkundi ge handelingen moet u bijvoorbeeld iemand inhuren die daar officieel toe bevoegd is. De gemeente zal dit ook toetsen, als u een zorgplan opstelt. Bij zorgaanbieders die een contract heb ben met de gemeente, houdt de ge meente zelf toezicht op de kwaliteit. succesvol babbelaar door Arnoud Cornelissen foto Getty Images Mieke Thijssen, coach Zoeken op internet met de woorden 'houding', 'coaching' en 'succes' levert een veelvoud aan resultaten op van bedrijven die op dit vlak ac tief zijn. Kies je coach al naar gelang je smaak en het geld dat je ervoor over hebt: www.excitingsteps.nl;www.succescoach.nl www.coachjesucces.nl;www.svenveenstra.com www.palaver-trainingen.nl;www.coachloper.nl reageren? W nieuwsredactie@depersdienst.nl 'Borst vooruit, buik intrekken, het bekken een weinig kantelen. Verder gaat het erom een eigen mening te hebben, zelfs als wat vervolgens ge zegd wordt nergens op slaat'. Simon O. Slagslager (Uit Tom Poes en het slaagsysteem, Marten Toonder) Aantrekkelijke mensen hebben 20 procent meer kans uitgenodigd te worden voor een sollicitatiege sprek, 30 procent meer kans dat hun uitnodiging voor een etentje ge accepteerd wordt en 20 procent meer kans dat hun hulpvraag wordt gehonoreerd. Voor de kans op werk zijn uiterlijk en zelfvertrouwen min stens even belangrijk als werkerva ring en opleiding. Voor beroepen van laag niveau op het gebied van dienstverlening geldt dat uiterlijk en zelfvertrouwen zelfs de meest doorslaggevende factoren zijn. Info: Sociaal Cultureel Planbureau Een op de drie managers laat een eventuele promotie voor een be langrijk deel afhangen van de kle dingkeuze van een medewerker. Slechts 7 procent van de leidingge venden zegt helemaal niet te letten op hoe medewerkers zich kleden. Info: Onderzoek 2007 uitzendbu reau Office Team De negentiende-eeuwse Franse apo theker Emile Coué ontdekte dat mensen zich beter gaan voelen door middel van autosuggestie. Hij vatte dat samen in de zin: 'Elke dag gaat het me in alle opzichten beter en beter.' Deze zin moet dagelijks minstens twintig keer achter elkaar en twee keer per dag hardop wor den uitgesproken, op een monoto ne manier zoals een formuliergebed of een mantra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23