Vorstverlet krijgen hangt af van de baas 'Zo'n foute, grote auto blijft een jongensdroom' o 22 WERKEN "O to zegt Van Gelderen. Reden daar voor is dat de temperatuur alleen niet alles zegt. Ook tocht, wind en gladheid kunnen het werk be moeilijken. Een koude wind kan bijvoorbeeld zeer onprettig zijn voor glazenwassers die op grote hoogte werken. In sommige cao's staan wel con crete afspraken. Is de gevoelstem peratuur lager dan -6 graden, dan moeten bouwvakkers en schilders stoppen met werken. Ook mogen zij hun werk neerleggen, als de werkplaats onder de sneeuw ligt of looppaden op de werkplaats door regen of andere neerslag on begaanbaar zijn geworden. In an dere cao's staat dat het werk mag Je hebt recht op vorstverlet als het zo koud is, dat werken je gezondheid schaadt. Maar bij welke temperatuur dat is, staat niet in de wet. Dus je moet maar hopen dat je baas net zo'n koukleum is als jij. Ook al is het tot nog toe niet echt bar geweest, we zitten weer mid denin de koudste maanden van het jaar. Soms is de kou zo erg, dat werken lastig of zelfs ronduit gevaarlijk wordt. Niet als je lekker binnen achter je computer zit, maar wel voor werknemers die buiten of in onverwarmde ruim tes werken, zoals bouwvakkers, tuinmannen, postbodes en politie agenten. Door extreme kou vermindert de bloedtoevoer naar handen en voe ten, wat in het ergste geval leidt tot afsterving van vingers en te nen. Ook is er het risico dat vin gers bijvoorbeeld aan gereedschap vastvriezen. Kou kan tevens lei den tot onderkoeling, met zelfs hartritmestoornissen tot gevolg. In de wet is dan ook vastgelegd dat een werkgever ervoor moet zorgen dat werknemers geen ge zondheidsschade oplopen door la ge temperaturen tijdens het werk. „Dat is onderdeel van de verant woordelijkheid die de werkgever draagt voor goede arbeidsomstan digheden", stelt arbeidsrechtadvo caat Maarten van Gelderen. De baas kan bijvoorbeeld isoleren de werkkleding aanbieden of extra pauzes in een verwarmde ruimte inlassen. Helpt dat onvol doende, dan kan een werkgever de werktijden verkorten. Bij zeer extreme kou kun je werk weigeren. Er moet dan wel sprake zijn van een ernstig en onmiddel lijk dreigend gevaar. Je moet ook direct bij je baas melden dat je stopt met werken. Bij welke temperatuur de baas in actie moet komen, ligt niet vast. De wet is weinig dwingend. „Er is geen bepaling in de wet die stelt dat werknemers vanaf een bepaal de temperatuur werk kunnen wei geren, als er niks geregeld is", Waarop zou je kunnen bezuini gen? „Ook op eten en drinken. Ze ker op uit eten gaan! Met vijf dochters, een stel schoonzonen en twee kleinkinderen kan het aardig in de papieren lopen als we met het hele stel een restau rant in duiken. Ik vind het ge weldig om te doen en onze buurt in Amsterdam nodigt ook uit om zo vaak mogelijk buiten de deur te eten. Maar het is een dure hobby." Wat was je grootste miskoop ooit „Een tweedehands Jaguar XJR, een achtcilinder met zo'n spe ciale kippengaasgrill. Een prachtige wagen, waar ik heel blij van werd. In de zon was-ie blauw en in de schaduw was-ie groen. Als ik parkeerde, keek ik altijd even om, zó mooi was-ie. Maar financieel gezien was die auto een hel. De ene reparatie volgde op de andere. En als hij niet in de garage stond, had ik de ene snelheidsbekeuring na de andere! Daarom heb ik hem toch maar weggedaan. Ik rij nu in een tweedehands Range Rover. Ook prachtig. En beter te betalen." Wat was je beste aankoop ooit? „Ons huis op Vlieland. We vin den het heerlijk om in Amster dam te wonen, maar op Vlie land komen we echt tot rust. Zodra je in Harlingen op de boot stapt, heb je al het gevoel dat je alle verplichtingen ach ter je laat. Alsof je naar een ver buitenland gaat. Het bos, het strand en de zee maken Vlie land tot een klein paradijsje. Het was de beste beslissing ooit om daar een huis te ko pen." Wat wil je nog kopen? „Het is nog altijd een jongens droom van me om zo'n foute, grote auto te hebben. Maar dat gaat nooit gebeuren, want dan krijg ik geheid ruzie thuis. Het mag niet van mijn vrouw. Ze vindt het veel te duur. Een ei genlijk heeft ze daar groot ge lijk in. Want je gaat de waarde van een huis toch niet op straat parkeren?" Hij is hét gezicht van lief de op tv, als presentator van programma's als All you need is love en Love is in the air. Robert ten Brink, de am bassadeur van romantiek, is vader van vijf dochters en opa van twee kleinkinderen. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op lekker eten en drinken. Een goede maaltijd en een heerlijke fles wijn geven het leven kleur. Een vriend van me zegt altijd dat hij te oud is om slechte wijn te drinken. Zo zie ik dat ook. Daar komt bij dat samen eten voor mij altijd nog iets bijzonders heeft. Met mijn vrouw, onze kinderen en hun aanhang om de tafel zit ten, is voor mij het symbool van het familiegevoel." Van hakkelaar tot door Irene0 Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huis houdboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Robert ten Brink door Jan Vriend Robert ten Brink, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22