66 Vrouwen doen zichzelf echt tekort als ze zich verre houden van de financiën wsmMÊP* Vrouwen hebben een andere relatie met geld dan mannen. Soms nogal een afstandelijke. De dames achter vrouwengeldzaken.nl vinden het tijd voor emancipatie. mmk De uitgeverij waar Aukje Maarland (6o) werkt, zit in de zoveelste reorganisatie. En het is waarschijnlijk niet de laatste. Maarland vindt haar werk als redac teur nog steeds boeiend, maar ziet het niet zitten nog bijna zeven jaar mee te draaien in de veranderingsca- roussel. Nog een jaar of drie wil ze door werken en dan hoopt ze met een regeling weg te kunnen of minder te gaan werken. Het liefst zou ze wat langer dan de gebrui kelijke jaarlijkse drie weken op haar favorie te vakantie-eiland verblijven. Aukje Maarland zorgt al haar leven lang voor zichzelf, heeft een goed inkomen en aan niemand verplichtingen. Ze bouwde ruim dertig jaar pensioen op. Haar huis is goed onderhouden en ze vermoedt dat het een behoorlijke overwaarde heeft. Is de toekomst die ze voor ogen heeft voor haar weggelegd? 'Géén idee', zegt ze. Want ze heeft zich nooit echt verdiept in onder werpen als vermogen, pensioen en de waar de van haar eigen huis. Het zou haar wel rust geven, als ze wist hoe ze financieel er voor staat, denkt ze. Maarland kan een financieel planner of ver mogensadviseur inschakelen om zicht te krijgen op haar financiële horizon. Maar het zou beter zijn als ze zich eerst zelf in de materie verdiept, vindt Dorieke Mulder. Zij is bedrijfskundige en heeft samen met haar vriendin Marie-Pauline Luger het coachingsbureau Vrouw Geldzaken (vrouwengeldzaken.nl) opgericht. Hun mis sie: financiën op een leuke manier bij vrou wen op het netvlies krijgen. Ze geven lezin gen en van tijd tot tijd een workshop. De vrouwen die Luger en Mulder raadplegen, staan vaak vlak voor een scheiding of zijn net weduwe. Maar de twee spreken ook voor clubjes jonge vrouwen die grote finan ciële beslissingen (huis, hypotheek, studie schuld afbetalen) nog voor zich hebben. Het is niet zo dat vrouwen niks met geld hebben, zegt Mulder. „Wij maken onder scheid in home finance - de dagelijkse geld zaken - en in life finance - zoals hypo theek, pensioen, beleggingen, kapitaalver zekeringen, kredieten. Met de dagelijkse geldbeslommeringen redden vrouwen zich prima. Ook hebben ze goed overzicht. Maar grote beslissingen geven ze liever uit handen. Zeker als ze getrouwd zijn of sa menwonen. Dan hoor je nog: 'Daar snap ik toch niks van', 'Dat laat ik aan mijn man over' en 'Dat boeit me niet'." Shockerend, vindt Mulder. „Wat dat be treft, moet de emancipatie nog een slag ma ken. Stel dat die vrouwen gaan scheiden of alleen komen te staan. Ze doen zichzelf echt tekort als ze zich verre houden van de financiën, houd ik ze altijd voor." Afspraken over geld worden het best ge maakt als de relatie goed is. Mulder advi seert om, als er op huwelijkse voorwaarden is getrouwd, het jaarlijkse 'verrekenbeding' echt uit te voeren. In de meeste relaties blijft dit een dode letter. Verder raadt ze partners in een relatie aan ieder een eigen bankrekening te houden en één gezamenlij ke. „Houd de boel gescheiden! Op die geza menlijke rekening kun je, als je dat overeen komt, naar draagkracht storten. Met een ei gen rekening word je gedwongen zelf de re gie te houden. Je wilt niet weten hoe vaak het gebeurt dat schenkingen van ouders of andere eigen vermogensbestanddelen ver dampen in de huishoudpot." TIPS VAN DORIEKE MULDER Zaterdag 10 januari 2015 Van eerste idee tot praktische keuken PAGINA 20 EN 21 Hoe wordt ik een vlotte babbelaar PAGINA 22 EN 23 Geld&werk Begin een relatie met je geld 'ft door Yvonne Jansen beeld Ronald Visser Dorieke Mulder, adviseur De naam Aukje Maarland is om privacyredenen gefingeerd. reageren? geld@depersdienst.nl Plan geldzaken net zoals je bood schappen plant. Ga elke week een uur met financiën aan de slag en merk hoe snel je overzicht krijgt. Simpel werkt. Richt je administra tie op eenvoudige wijze in. Maak één map voor inkomen en uitga ven (dagmap). Alles wat hierin zit, doe je eind van het jaar in een en velop en gaat naar zolder. Over zichtelijk, beheersbaar en terug te vinden. Een andere map is voor levensza ken (levensmap): documenten waar je ooit een handtekening voor zette: hypotheek, pensioen of contract telefoonabonnement. Maak jaarmap: papier met WOZ- waarde huis, jaaropgave salaris, hypotheek, eindsaldo bankreke ning. Hierdoor ben je snel klaar met belastingaangifte. Deze map vormt ook een mooie start om te bepalen wat je 'waard' bent. In een relatie? Bespreek maande lijks de lopende financiële zaken. Schuif financiële verantwoordelijk heden niet af op één partner, maar deel of wissel. De een het ene jaar, de andere het volgende. www.vrouwengeldzaken.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19