Blijf genieten van het leven in uw eigen huis ECONOMIE 17 Recordverkopen Duitse auto's Minister: 'Grexit' is niet aan de orde De Ruslandcrisis blijft van invloed op de prijzen van landbouwproducten. Maar per sector zijn de verschillen groot. Nu gratis luxe lederen bekleding" DEN HAAG - Ondanks de onzekere economie heeft FloraHolland in 2014 een omzetgroei van 1,2 pro cent gehaald. De omzet bedroeg 4,4 miljard euro, kwekers kregen een licht hogere prijs. „Het gaat goed in onze sector", zegt direc teur Robert Rodenburg van de Vereniging van Groothandelaren in Bloemen en Planten. Bij de melkveehouders heeft eufo rie plaatsgemaakt voor realisme; de varkensmesters klagen steen en been en de kasgroentesector blikt met angst en beven naar het tweede kwartaal. „Dan komen de Nederlandse kasgroenten weer massaal op de markt", zegt Gert Mulder, directeur van Groenten- Fruithuis. De Russische boycot van Europe se landbouwproducten werd op 7 augustus 2014 ingesteld, voorlo pig voor de duur van een jaar. Ko mende week is er een nieuwe top tussen de presidenten Poetin (Rusland) en Porosjenko (Oekraï ne) in Kazachstan. Diverse Euro pese leiders speculeren op versoe peling van de sancties. Bloemen en planten vallen niet onder de Russische boycot, maar de uitvoer naar Rusland en Oek raïne stort volledig in, vertelt Ro bert Rodenburg van de VGB. Rus land was begin 2014 het op drie na belangrijkste exportland. „Tus sen 2008 en 2012 verdubbelde de export. Sinds begin 2014 daalt de roebel en liep de uitvoer iets te rug. Sinds de zomer is de handel letterlijk ingezakt", zegt Roden burg. In november was de daling 23 procent. „Het goede nieuws voor de sector is dat landen als Frankrijk, Zwitserland, Polen, Zweden en Oostenrijk meer plan ten en bloemen importeerden", al dus Rodenburg. 2015 is het jaar dat de melkquota verdwijnen, maar er heerst geen feeststemming in de Nederlandse stallen. In minder dan een jaar tijd is de prijs fors gedaald. Sinds 5 januari betaalt marktleider Fries- landCampina 30,25 euro per too kilo standaardmelk. In januari 2014 ontvingen de boeren nog 43 euro. Een licht dalende vraag uit China, crisis in het midden-oos ten, ebola in West-Afrika en het verlies van de kaasexport naar Rusland zijn de belangrijkste oor zaken. Rusland importeerde voor de handelsboycot voor 200 mil joen euro. De melk voor die kaas wordt nu verwerkt tot goedkoop melkpoeder. Al sinds januari 2014 gaat er van wege de Afrikaanse varkenspest in Litouwen geen kilo Europees varkensvlees meer Rusland in. Eu ropa wordt als één land gezien en dus is ook varkensvlees uit Bretag- ne of Nederland voor de Russen taboe. Vlak voor de zomer leek de varkenspestboycot ten einde, maar toen barstte de Oekraïne-cri- sis los. Deze week bedraagt de ba sisprijs voor geslacht varkensvlees bij marktleider VION 1,24 euro voor een kilo: te weinig om de kosten te dekken. Volgens GroentenFruithuis, wordt het tweede kwartaal van 2015 cruciaal. Op dat moment pro duceren de Nederlandse kassen weer, zegt Gert Mulder. „Dan moeten we voldoende afzetkana len hebben." De telers hebben vol gens Mulder nauwelijks rekening kunnen houden met de boycot. „Toen de boycot begon, hadden ze hun jonge planten voor dit jaar al besteld." Ook het vinden van al ternatieve markten is moeilijk. „Dat is een kwestie van jaren. Wij moeten iets meer groente en fruit uit eigen land consumeren. We kunnen dit probleem opeten." WOLFSBURG - De Duitse autocon cerns Volkswagen, BMW hebben vorig jaar een recordaantal auto's verkocht. Ook Daimler heeft met Mercedes-Benz een record ge boekt. Volkswagen heeft vorig jaar voor het eerst meer dan ro miljoen wagens verkocht, liet het bedrijf gisteren weten. Van Volks wagen gingen 6,12 miljoen auto's de deur uit, Skoda verkocht voor het eerst meer dan 1 miljoen au to's (een stijging van 12,7 procent) en de verkoop van Seat steeg met ro procent. Dochter Audi ver kocht 1,74 miljoen auto's. BMW meldt dat 2014 'het beste jaar ooit' was. Het zag zijn wereldwijde ver koop voor het eerst stijgen tot meer dan 2 miljoen (2,12 min) voertuigen van de merken BMW, Mini en Rolls-Royce. Een toena me van bijna 8 procent. Voor Mer cedes-Benz was 2014 het vierde re cordjaar op rij. Moederbedrijf Daimler meldde de verkoop van 1,65 miljoen auto's, een stijging van bijna 23 procent. ATHENE - Een vertrek van Grieken land uit de eurozone is niet aan de orde. Minister Jeroen Dijssel- bloem van Financiën zei dat giste ren voor aanvang van de wekelijk se ministerraad. Hij wilde 'niet speculeren' over de gevolgen van de uitslag van de komende Griek se verkiezingen. De linkse partij Syriza maakt kans om te winnen. [W? /MAKELAARDIJ M IVESTEINDE NVM Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? B-eL: 0112 - 5f 24 2J- tkencasa.nl/krant ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Een probleem om op te eten door Wilko Voordouw BLOEMEN EN PLANTEN MELKPRODUCTEN 1,24 De basisprijs voor geslacht varkens vlees bedraagt bij marktleider VION inmiddels 1,24 euro per kilo: te wei nig om de kosten te dekken. VARKENS KASGROENTE EN FRUIT Bloemen vallen niet onder de Russische boycot, maar sinds de zomer is de handel met Rusland wél volledig ingestort, foto llvy Njiokiktjien/HH staande op een perceel van 390 m2 met 4 ruime slaapkamers. Optimaal geïsoleerd met een tuin op het zuiden. rvraagprijs: €324.000 k.k. www.makelaardijwesteinde.nl www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl RUG Met een ThyssenKrupp Encasa traplift a D Excellent Een traplift die past op iedere trap Meerdere verdiepingen met 1 traplift mogelijk Onze klanten waarderen ons met een 9.6 Landelijk netwerk met adviseurs en servicemonteurs uit de regio Uitgebreide informatie? Bel GRATIS 0800-5003, ga naar tkencasa.nl/krant of stuur ons deze antwoordkaart: Naam Adres Postcode Woonplaats^ Telefoon E-mail ThyssenKrupp Encasa Leven in beweging. ThyssenKrupp Aanbieding geldt tot 1 februari 2015 en geldt niet i.c.m. andere aanbiedingen Stuur de ingevulde bon in een envelop zonder postzegel aan ThyssenKrupp Encasa BV, Antwoordnummer 170, 2920 VB Krimpen a/d IJssel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17