66 Verenigd Koninkrijk biedt veel kansen op een fijne toekomst. Maar daar moetje wel hard voor werken 14 BUITENLAND Migratie wordt hét thema in de komende maanden Sociale voorzieningen lokken massa's migranten naar Groot-Brittannië. Buurten in Londen veranderen drastisch. LONDEN - Stockwell is een arme Lon- dense wijk. Hier komen de migranten terecht die gouden bergen verwach ten. Maar het leven is hard. „Engeland kan deze stroom niet absorberen", klinkt het. Het karakter van de wijk is flink veranderd. De beelden zijn bekend. Grote groe pen Afrikaanse migranten bivakkeren in het Franse Calais, wachtend op een kans zich in een vrachtwagen te ver stoppen. Dat ze al in de EU zijn, vol doet niet. Hun droombestemming ligt aan de andere zijde van het Ka naal. Londen, om precies te zijn. De Britse hoofdstad is een magneet binnen het Verenigd Koninkrijk, dat door zijn toegankelijke sociale zeker heidsstelsel veel migranten lokt. Niet alleen illegalen. Oost- en Zuid-Euro peanen maken massaal gebruik van hun recht om zich in Groot-Brittan- nië te vestigen. Velen komen terecht in arme wijken als Stockwell. Per ondergrondse reis je in amper tien minuten van hartje Londen naar dit multiculturele 'Little Portugal', zo als Stockwell ook wordt genoemd, ten zuiden van de rivier Thames. De wijk is kleurrijk qua inwoners, grauw qua bebouwing. Veel huizen, een enkele flat en een paar winkeltjes bepalen het straatbeeld. Maar het blote oog ziet niet alles. Net als veel andere Lon- dense buitenwijken kampt Stockwell met hardnekkige criminaliteit, veroor zaakt door rivaliserende jeugdbendes. Die komen na zonsondergang in actie en verdedigen hun zelfuitgeroepen territoria met extreem geweld. In maart 2on was Stockwell wereld nieuws. De 5-jarige Thusha Kamales- waran werd neergeschoten in een winkeltje en raakte verlamd. Onbe doeld het slachtoffer van een afreke ning tussen twee bendes. Het meisje stond letterlijk in de vuurlinie. De on derwereld zag even het daglicht. „Dat gebeurt gelukkig niet vaak", zegt Hans van den Berk (51). Samen met zijn vrouw, de lerares Marie-Louise Verdonk (52), kwam de geboren Eind- hovenaar in 1996 naar Londen, na eerst anderhalfjaar te hebben ge werkt op het Engelse platteland. Het vergrijzende dorpje Wedmore bood de jonge arts weinig uitdaging. Lon den lonkte. Hans vond een baan in Beckett House Practice, de openbare dokterspraktijk van Stockwell. „Veiligheid was geen is sue bij mijn keuze voor deze prak tijk", zegt de huisarts. „Al die verschil lende wijken, het zei me niets." Bang is hij niet, op zijn hoede wel. Niet te veel opvallen, lijkt het devies in Zuid-Londen. Hans en Marie-Louise leiden er een bescheiden bestaan. Breuken in de Britse samenleving werden aan hen pijnlijk duidelijk tij dens rellen in augustus 2011, die vol gend op de dood van een 29-jarig ben delid, neergeschoten door de politie. Stockwell werd gespaard, maar de naastgelegen wijk Brixton stond in brand. Mary O'Connor (48), receptio niste van Beckett House Practice, heeft geen goed woord over voor de ravage die werd aangericht. „Als je wilt protesteren, ga je geen winkels plunderen", zegt ze. Mary, geboren in Zuid-Londen, is verbitterd over de wijze waarop haar thuis is veranderd. „De gemeenschap was vroeger heel hecht." Britten en buitenlanders sa men. Nu zouden jongeren als haar dochter niet meer in aanmerking ko- men voor een huurwoning, omdat die huizen vooral naar migranten gaan. Mary: „De ziel is uit onze wijk." Hans ervaart dagelijks hoe de migra- tiegolf de zorg onder druk zet. Voor zieningen als huisartsenzorg worden gefinancierd uit belastinggeld. Alle in woners van het Verenigd Koninkrijk kunnen zonder te betalen naar de dok ter, ook legale migranten. Illegale vreemdelingen niet, tenzij ze zich met vervalste papieren bij een prak tijk weten te registreren. De Britse overheid wil daarom dat artsen de ver blijfsstatus van patiënten streng con troleren. Iets dat Hans weigert. „Wij zijn geen immigratiepolitie". Het onderwijs heeft het ook niet mak kelijk. Openbare scholen worden over spoeld door migrantenkinderen; hun leerlingenaantal groeit sneller dan het beschikbare budget. Zoals in het Saint Francis Xavier Col lege ('SFX') in Clapham, even ten zui den van Stockwell, waar de Neder landse Marie-Louise Verdonk lesgeeft. SFX staat het water aan de lippen. De school is zeer multi-cultureel, 90 pro cent van de leerlingen is van buiten landse afkomst. De akelige thuissitua tie van veel scholieren vreet aan Ver donk. Migrantengezinnen bezwijken onder de stress van het moeizame be staan. Hun kinderen vallen tussen de wal en het schip, zijn vatbaar voor cri minaliteit. De Nederlandse wil alle leerlingen helpen, maar daar is geen geld voor. „Engeland kan deze onge controleerde migratiestroom niet ab sorberen", zegt ze. Haar collega Beata Zaborski (60) weet er alles van. Ze heeft een dagtaak aan de gevolgen van massamigratie: illega le vreemdelingen die proberen hun kroost op school in te schrijven en le gale migranten die zo nu en dan van identiteit wisselen, om studietoela gen te bemachtigen. Zaborski is zelf migrant, maar kritisch. „Het Verenigd Koninkrijk biedt veel kans op een fij ne toekomst. Maar daar moet je wel hard voor werken." Migranten die wil len leven van uitkeringen, storen haar. Marie-Louise Verdonk knikt in stemmend. Ze is dol op Londen, gunt het iedereen om naar haar stad te ko men. Maar over de immigratie conclu deert ze: „Er moet wel iets verande ren. De huidige Europese regelgeving is heel negatief voor dit land." Groot-Brittannië staat aan het begin van een histo risch jaar. Op 7 mei 2015 gaan de Britten naar de stembus voor parlements verkiezingen die de toe komst van hun land bin nen de EU bepalen. Het be langrijkste onderwerp van debat: migratie. Volgens recentelijk gepu bliceerde cijfers stond het netto migratiesaldo in juli 2014 op 260.000 personen, bijna 20 procent meer dan de 2x2.000 over heel 20x3. Vorig jaar werden maande lijks 3000 illegalen gearres teerd tijdens hun poging om naar Brits grondge bied te komen, een ver viervoudiging in drie jaar. Van de Britse sociale huur woningen wordt 9 pro cent verhuurd aan buiten landers, het merendeel Oost-Europeanen. Dat be nauwt de Britten. Sluime rende onvrede over migra tie leidde tot de monster zege van het rechtse UKIP, de United Kingdom Independence Party, tij dens de Europese verkie zingen op 22 mei 20x4. De eurosceptici kregen 30 pro cent van de stemmen en werden in één klap de grootste Britse partij in het Europees Parlement. In een poging UKIP de wind uit de zeilen te ne men, wijzigde de Britse premier Cameron zijn koers. Cameron wil heronder handeling over het EU-lid- maatschap en streeft naar versobering van voorzie ningen voor arbeidsmi granten: die zouden min stens vier jaar moeten werken voordat ze recht hebben op een uitkering. Het plan leidde tot erger nis in de rest van Europa. Duitsland en Frankrijk zijn fel gekant tegen maat regelen die het vrije ver keer van personen belem meren; Polen en Tsjechië voelen zich gediscrimi neerd. Zonder onderhan delingen lijkt Camerons plan gedoemd te misluk ken. De kans op vertrek uit de Europese Unie groeit fors. Migratie doet ziel verdwij nen uit arme wijken in Londen door Lotte Martini Beata Zaborski I Hans van den Berk en Marie-Louise Verdonk werken als huisarts en lerares in de Londense wijk Stockwell. foto Alex MacNaughton Information

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14