In Craauw zijn ze altijd wel in voor een feestje Investeren in nieuwe activiteiten om Sluis aantrekkelijk te houden Terneuzen telt een groot aantal verpauperde panden. Tot ergernis van GroenLinks. 32 ZEEUWS-VLAANDEREN PAUPERPANDEN Slopershamer beukt waarschijnlijk dinsdag de kerk in Hoek plat „Nu de viering van ons 55-jarig bestaan, in het carnavalsjargon een veelvoud van het zottengetal elf en dus een jubileum, voor de deur staat, wordt de leutsnaar al vroeg in het jaar geraakt. De leut- vierders kunnen als opmaat naar het komende carnaval al eens flink uit hun dak gaan", zegt prins Lu (Luciën de Maat) van car navalsstichting de Djerken. Zaterdag 17 januari pakken de Djerken in het gemeenschapshuis uit met een spetterend jubileum bal. 'Een avondje carnaval zoals vanouds', luidt het affiche. In het seizoen 1960-1961 werden op initiatief van de Graauwenaar Fons Roctus de eerste carnavalsac tiviteiten ontplooid. Die beston den uit een optocht onder leiding van Frans de Waal, prins Djerk den eersten, en vooral creaties van de schooljeugd. Het begin was er en de optocht werd een jaarlijks terugkerend evenement. Ook het gemaskerd bal was in die tijd een succes. Na een jaar of zeven kwam er een dip: geen geld en geen vrijwilli gers. De redding kwam van een in Graauw wonende Brabander, Willie Verbeek. Hij ging actief op zoek naar geld en mensen. Dank zij zijn inzet en enthousiasme kwam er een doorstart met onder meer een raad van elf. Steeds meer mensen werden en thousiast en bouwden wagens. De Maat: „Dit was een begin van de prachtige optochten in Graauw. Dankzij onze huidige wa genbouwers is die stoet nog steeds een groot succes en de grootste in de regio met acht ei gen praalwagens." Half jaren zeventig werden het songfestival en bejaardenmiddag aan het programma toegevoegd. De leut met de oudjes is gestopt vanwege geringe belangstelling. Het songfestival is gebleven en is nog steeds een geweldig succes. Vele mensen genieten hierbij jaar lijks van optredende Djerkjes. Ook bij de jeugdmiddag op carna valsmaandag staan de kinderen centraal met onder meer de ver kiezing van de jeugdprins(es). „Naast het feit dat delen van het programma al 55 jaar bestaan, vie ren we met zijn allen op Graauw gewoon een leutig, gezellig en vei lig carnavalsfeest", besluit prins Lu. Het jubileumbal barst zaterdag 17 januari om 21.00 uur los. DJ Ar- nout tekent voor de muziek. Ver schillende hoogwaardigheidsbe kleders en hun gevolg van carna valsstichtingen uit de regio, wa genbouwers en andere belangstel lende leutvierders zullen achter prins Lu in de polonaises aanslui ten. TERNEUZEN - Wethouder Frank van Hulle (ruimtelijke ordening) van Terneuzen kreeg vorig jaar wekelijks een brief op zijn bureau van GroenLinks-fractievolger en later raadslid Ernst Jonker. 52 en veloppen met een foto van een gammel, verpauperend en zelfs in stortend bouwwerk in de gemeen te. Jonker wilde er mee duidelijk maken dat het gemeentelijk be leid en in het bijzonder de Exces- senregeling die dit soort wantoe standen moet voorkomen, in de praktijk niet werkt. Het raadslid bundelde de 52 gevallen in een zwartboek, waarin nog eens wordt benadrukt dat de Excessen- regeling niet werkt en dat de ge meente via een beleidswijziging veel alerter en sneller zou moeten optreden tegen uitwassen. Jonker vindt het hoogst merk waardig dat burgemeester en wet houders de gemeenteraad in de cember lieten weten dat geen re den is de regeling, die op 12 de cember 2013 van kracht werd, aan te passen. De belangrijkste reden: er werden dat hele jaar geen exces sen gemeld. Jonker vindt dat niet gek. Volgens hem is er weinig of geen ruchtbaarheid gegeven aan het feit dat burgers op het stad huis terecht kunnen met hun klachten over 'bouwwerken die in ernstige mate in strijd zijn met redelijke eisen van welstand'. Het raadslid: „In de communica tie richting burgers is iets hele maal misgegaan, want wie weet nu eigenlijk dat hij de gemeente kan bellen met een klacht over Wie weet nu eigenlijk dat hij de gemeente kan bellen met een klacht?! een wanstaltig bouwwerk of een verpauperd pand in z'n omge ving?! Volgens mij niemand. Dan is het ook niet vreemd dat in 2014 niemand aan de bel heeft getrok ken. Trouwens, ik heb wel trouw iedere week bij de wethouder op zo'n exces gewezen. Dat zou je toch óók kunnen beschouwen als een melding..." Hij vindt dat de gemeente moet denken aan een meldpunt, waar burgers terecht kunnen met hun klachten. Toen Jonker bij Van Hulle aan klopte met de vraag wat hij met het zwartboek van GroenLinks van plan was, was het droge ant woord: „Ik vind het een mooie verzameling." Het raadslid: „En verder gebeurt er dus niks. Kijk, die regeling is er gekomen na het wegbezuinigen van de Welstands commissie, een instituut waar over wij als fractie heel tevreden waren. De beoordeling van nieuw bouw wordt nu aan de markt zelf overgelaten. Daarover wordt dan zonodig pas achteraf geoordeeld." De gemeente zou, was eerder be loofd, de eigenaren van 'pauper panden' sneller aanpakken, maar volgens Jonker gebeurt dat 'veel te zachtaardig'. B en W melden in de evaluatie van de Excessenregeling dat de in woners kennelijk 'tevreden zijn over de ruimtelijke kwaliteit'. Tja, als je niet weet waar je een klacht moet deponeren.... Daarom zijn er hekken om de kerk geplaatst. De toren en de voorgevel kunnen waarschijnlijk wel worden behouden, maar de andere buitenmuren van het schip van de kerk zijn zó instabiel dat slopen de enige optie is. De ge meente Terneuzen en Rijksdienst Cultureel Erfgoed hebben hier voor toestemming gegeven. De reparatie van een van de bijge bouwen, het kerkcentrum, gaat zo snel mogelijk van start. Dan wor den ook leidingen en systemen van gas, water en elektriciteit ge controleerd en nagekeken. De andere bijgebouwen, de consis torie en het jeugdhonk, zijn vrij wel intact gebleven. De drie ruim tes worden waarschijnlijk vanaf maart gebruikt voor kerkdiensten. Tot die tijd blijft de PKN-gemeen- te gebruikmaken van het gods huis van de Gereformeerde kerk vrijgemaakt in het dorp. Er wordt nog steeds onderzoek ge daan naar de oorzaak van de brand op nieuwjaarsdag. Eerste onderzoeksresultaten wijzen er niet op dat de vlammen zijn aan gewakkerd door vuurwerk. Voorzitter Sancho Jansen van Mid denstands Vereniging Sluis zette in zijn nieuwjaarstoespraak de echtparen Van Damme (kunste naarsbenodigdheden) en Ultee (boekhandel) in het zonnetje. Zij doeken hun handel op, maar von den snel nieuwe uitbaters voor hun winkel. Wethouder Chris van de Vijver wil binnenkort met de ondernemers in het binnen- stadmanagement Sluis (Bims) ook overleggen over pop-up-sto- res. Enkele van die winkeltjes zorgden de afgelopen maanden voor levendigheid in een tijdelijk leegstaand pand. MVS-voorzitter Jansen zal niet zeggen dat Sluis niets van de cri sis heeft gemerkt, maar waar el ders neringdoenden langzaam uit het dal opkrabbelen, denderen de ondernemers van Sluis alweer vol le kracht vooruit. De MVS zet jaarlijks intussen zo'n 25 activiteiten op poten. Het kunstijsbaantje op de Kaai was af gelopen maand zo'n succes dat nu wordt gedacht aan een baan van echt ijs op de Kaai. De Damse Vaart, die op de Kaai uitkomt, viert dit jaar zijn tweehonderdste geboortedag. Die verjaardag zal ook aan Sluis niet ongemerkt voorbij gaan, beloofde Jansen. De middenstandersvoorman prees ook de samenwerking met de gemeente. Het gemeentebe stuur heeft oog voor de belangen van Sluis en helpt mee om de grensstad er op haar voordeligst uit te laten zien. Zo komt er over ruim een maand een nieuw brug getje bij de Zuidpoort. De Djerken vieren hun 55-jarig jubileum volgende week met een feest met (vlnr) prins Lu, jeugdprins Atse en jeugdprinses Nina, foto Camile Schelstraete door Edy de Witte CRAAUW - In Graauw zijn ze wel in voor een feestje. Daarom neemt het carnaval in de dorpsgemeen schap een belangrijke plaats in. beleid Schimmig door Wout Bareman Ernst Jonker, GroenLinks Donze Visserstraat 22, Terneuzen Het hemelwater heeft vrij toegang door Raymond de Frel HOEK - De sloop van de afgebrande kerk in Hoek begint hoogstwaar schijnlijk dinsdag. Eerder gaat niet, vanwege de verwachte weersom standigheden. Gisteren waaide het te hard. door René Hoonhorst SLUIS - Maandenlang leegstaande winkelpanden kom je in Sluis niet tegen. Ook in Sluis leggen onderne mers het bijltje er, na 'meestal vele tientallen jaren hard werken', bij neer. Maar de winkels zijn binnen de kortste keren weer bezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 143