Zware wapens op weg naar Den Bosch onderschept Beleef USA Canada BINNENLAND 13 De wereld is Kras Rondreizen Inclusief entree Nationale Parken 1699 1799 1999 1999 Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697, KJ 2699 3399 Na de onderschepping van dat grootschalig wapentransport moet politiewoordvoerder Henri van Pinxteren alle opties open houden: „Wat ze met al die wa pens hier van plan waren, hopen we van de aangehouden verdach ten te horen." In elk geval doen de Nederlandse achternamen van de 42-jarige hoofdverdachte en zijn 38-jarige medeverdachte niet vermoeden dat moslimextremisten zich van uit Den Bosch wilden bevoorra den. Waarschijnlijker scenario is dat drugs in het geding zijn. Dat is ook de inschatting van de Til- burgse hoogleraar criminologie, Toine Spapens: „Bij mijn onder zoek ben ik tussen Brabant en Kroatië vooral handelscriminali- teit tegengekomen. Drugs gaan richting Kroatië en worden be taald met wapens. Dat is dubbele winst, aangezien wapens hier meer waard zijn dan in Kroatië en voor xtc en andere drugs het om gekeerde geldt." Getipt door de Brabantse politie hielden Kroatische agenten woensdagochtend een busje vol met zware wapens, vuistvuurwa pens, handgranaten en munitie te gen. De bestuurder, een 64-jarige Nederlander die in België woont, werd ter plekke gearresteerd. Huiszoekingen op zes plaatsen leidden tot de aanhouding van tien Kroaten. Ondertussen kwam de recherche in Nederland ook in actie. Op drie locaties in Den Bosch en één in Hedel trof de politie vuurwapens, handgranaten, munitie én verdo- tië konden ook veel wa pens al snel hun weg vin den naar de strijdende par tijen in Syrië. Na de oorlog in het voormalige Joegoslavië werd de zwarte markt overspoeld door vuurwapens. Niet zelden waren die in kleine werkplaatsen op het platteland ge smeed. Kroatië beschikt nog altijd over 'zwarte arsenalen', vol met uit de oorlog stammende wapens die nooit geregistreerd zijn. „Het is wel afgenomen, maar er ligt nog het nodige aan overgebleven wapentuig bij mensen thuis", weet Spapens. Aan de samenstel ling van de nu onderschepte par tij voor Brabant leidt Spapens af dat het niet om nieuw materiaal gaat: „Het is van alles wat." Dat ook raketwerpers onderweg wa ren, verbaast Spapens niet: „Het is niet heel gebruikelijk in het crimi nele circuit, maar ook geen uitzon dering." AANHOUDINGEN vende middelen aan. Criminoloog Spapens weet dat illegale vuurwa pens uit een smokkelpartij vaak op allerlei plekken opduiken. „Bij liquidaties of overvallen, maar ook bij huiszoekingen bij drugs handelaren of wiettelers. Wapen handelaren maken zich er niet druk om aan wie ze verkopen en dus künnen ze ook in handen van terroristen met vriendjes in het criminele milieu vallen." Kroatië staat bekend als een snoepwinkel voor vuurgevaarlijke types. Het HS 2000-pistool van de moordenaar van Theo van Gogh was made in Croatia. Vanuit Kroa- Kroatië is een snoepwinkel voor vuurgevaarlijke types. Veel wapens vinden ook hun weg naar Syrië. 14 dagen v.a. r;-' - TTiW <>.4. Great Western Highlights Het Wilde Westen USA Canada Canada Rocky Mountains New York Western USA Grand Tour Western USA IJsland 8i Alaska West-Canada Seattle ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Een kalasjnikov. foto HH door Tom Tacken DEN BOSCH - Zes raketwerpers, een zware mitrailleur en enkele kalasjni- kovs die vanuit Kroatië onderweg zijn naar Den Bosch: dat klinkt in de week van 'Parijs' niet fijn. Eind vorig jaar kreeg de recherche informatie dat een 42-jarige Bos schenaar zware wapens vanuit Kroatië wilde invoeren. Aanvankelijk leek het erop dat de partij rond de feestdagen deze kant op zou komen. Later bleek de vertrekdatum 7 januari. Behalve de 42-jarige hoofdverdach te werd ook een 38-jarige Bossche naar als verdachte opgepakt. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. Of de twee Bosschenaren beken den van de politie zijn, wil woord voerder Henri van Pinxteren niet kwijt. Binnenkort vertrekken recher cheurs vanuit Brabant naar Kroa tië om het onderzoek naar het grootschalig wapentransport af te ronden. 1699 -■ »-»« '.Tv7 - mmm -v, 14 dagen Hoogtepunten van de Westkust met o.a. San Francisco, Yosemite, Death Valley, Las Vegas, Grand Canyon en Los Angeles. Nérgens voordeliger! Altijd garant vertrek Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/36131 Met o.a. Washington, Baltimore, New York, Boston, Montreal, Québec, Toronto en de Niagara Falls. I Boottocht 1000 Islands natuurgebied Steden, historie, natuur I Klantbeoordeling 7,5 t Zie: Kras.nl/36025 UttJ Afwisselende reis met natuur en wereld steden. Met o.a. San Francisco, Zion, Monument Valley, San 1 Diego en Grand Canyon. Uitgebreide stadstours Bezoek 7 natuurparken Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/36405 Naar de highlights van het westen. Met o.a. Banff en Jasper National Park, Vancouver Island, Whistler en Victoria. Boottocht Maligne Lake Butchart Gardens Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/36239 16 dagen v.a. 15 dagen v.a. 17 dagen v.a. Veelzijdige route met o.a. New York, San Francisco, Zion Park, Bryce, Yosemite, Grand Canyon, Las Vegas en Los Angeles. Stadstour New York Binnenlandse vlucht Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/36328 of/36587 Unieke reis met de Golden Circle en Blue Lagoon op IJsland en Denali, Valdez, Fairbanks en Anchorage in het prachtige Alaska. Boottocht Prince William Sound Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/36518 Deze Kras-rondreizen zijn inclusief: Vlucht en hotels Nederlandssprekende reisleiding Fantastische excursies Al deze rondreizen worden aangeboden met gegarandeerde vertrekdata. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds 16 dagen v.a. Met o.a. Grand Canyon, Yellowstone, Grand Teton National Park, Salt Lake City, Los Angeles, Las Vegas en Denver. Meest complete reis Geisers, steden, parken Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/36406 Nieuwe reis met o.a. Banff 8, Jasper National Park, Victoria, Mount Robson, Olympic schiereiland, Seattle en Vancouver. Inside Passage Cruise Excursie Boeingfabriek Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/36595 22 dagen v.a. 22 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13