'Gekozen is voor een meersporenaanpak' Gewonde reeën en herten lijden door verbod op genadeschot 66 Ze kwamen samen aan tafel te zitten om te kijken wat ze allemaal konden doen en wat ze allemaal wisten BEVELANDEN en THOLEN 35 De start van een mooi vooruitzicht Veerhaven MIDDELBURG - De meersporenaan pak is de effectiefste manier om een problematisch jeugdgroep aan te pakken, zo vindt minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justi tie). Een stevige strafrechtelijke aanpak wordt in dat geval gecom bineerd met zorg en begeleiding, ook voor de eventuele broertjes en zusjes. Gemeenten voeren re gie op deze aanpak en werken daarbij nauw samen met politie, OM en zorgpartijen, zo blijkt uit een artikel op de website van Jeugd en Veiligheid. Deze werkwijze is ook gekozen bij de aanpak van de Dauwendae- legroep, maakte officier van justi tie Marco van Leeuwen vorig jaar bekend. Hij stelde toen dat de aan houding van de zeven het gevolg was van intensief speurwerk door de politie en Openbaar Ministerie en een gevolg van het besluit om met tal van andere organisaties Dauwendale extra onder de loep te nemen. Ook werd ervoor geko zen om via het Veiligheidshuis de gemeente bij die zaak te betrek ken en enkele hulpverlenende or ganisaties die mensen in die wijk kennen. „Ze kwamen samen aan tafel te zitten om te kijken wat ze allemaal konden doen en wat ze allemaal wisten." Ook hulpverle ners omdat op dat moment al dui delijk was dat sommige mensen of families, die op de een of ande re manier betrokken waren bij de inbraken, ook hulp nodig hadden. Van Leeuwen: „Per gezin werd ge kozen voor een regisseur zodat er één iemand wist waar alle hulp verleners mee bezig waren. Bij sommige gezinnen kwamen heel veel hulpverleners over de vloer zonder dat er afstemming was over wie wat wanneer deed." En er werd volgens de officier ook ge kozen voor drang en dwang. „Hulpverlening werd vrijwillig aangeboden. Maar als er gekozen zou worden voor het afwijzen van dat aanbod, dan konden we zoiets wel dwingend opleggen. We hadden een stok achter de deur." Wat ook een belangrijke rol speel de was het analyseren van alle be schikbare informatie door een cri minoloog van het Openbaar Mi nisterie, een analist van de politie en een veiligheidsambtenaar van de gemeente. „Zij bekeken op wel ke locatie was ingebroken, welk type huis en in welke omgeving. Ook stelden ze een profiel van de dader en het slachtoffer op." Door al die gegevens was het bijna mo gelijk te voorspellen in welk type woning zou worden ingebroken, vervolgt de officier. Hij bena drukt dat die analyse gebruikt werd om gericht acties te kunnen ondernemen. Donderdagavond was het nog raak. Een ree werd bij de Plompe Toren bij Burghsluis aangereden, maar het dier was niet direct dood en lag hulpeloos op het as falt. Het is de tweede ree dit jaar die geen genadeschot of -steek kon krijgen vanwege het provin ciale besluit. Het zit Herman Joris- sen, gewestelijk voorzitter KNJV Zeeland heel erg dwars. „Dit is niet fatsoenlijk meer, het mag wettelijk zelfs niet eens, je mag dieren niet onnodig laten lijden maar we kunnen niets." Tot eind december belde de poli tie bij aanrijdingen met wild ie mand van het bijstandsteam voor een genadeschot. Dat zijn ervaren grootwild jagers met een speciale vergunning. Op Walcheren en Noord- Beveland mogen de teams wel door blijven draaien terwijl voor hen dezelfde problematiek speelt. Alles draait om een me ningsverschil tussen provincie en FBE over een administratieve kwestie. Om genadeschoten ook op niet-openbaar terrein te mo gen geven hebben de mensen naast de vergunning ook een 'grondgebonden verklaring' nodig omdat ze anders in overtreding zijn en dat kan grote juridische ge volgen hebben. Omdat beide par tijen het niet eens zijn, mag op Schouwen-Duiveland geen gena deschot meer gegeven worden. Bij de provincie Zeeland was giste ren niemand in de gelegenheid te reageren in verband met de N ieuwj aarsreceptie. «terdag geopend /°e°rha2°rr www.woneninveerhaven.nl ZATERDAG 10 JANUARI 2015 bende voor de rechter Marco van Leeuwen Officier van justitie Marco van Leeuwen foto Thinkstock, bewerking Donja Odijk door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Aangereden damherten en reeën krijgen op Schouwen-Duiveland geen genade schot meer en sterven daardoor soms een langzame dood. Het pro vinciebestuur heeft besloten de le den van het bijstandsteam valwild (die de genadeschoten geven) te ontheffen van hun taak. '"formatie- Punt on 4416 RB Kru/n/ngen Wonen in Veerhaven Kruiningen Geschakeld Tweekapper Vrijstaand Prijzen vanaf 173.000,- v.o.n. wonen met mooi vooruitzicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 138