66 Er zijn nog steeds plekken waar het lastig is om uit het water te komen voor veiligheid Gas: geen oog 12 BINNENLAND Elk jaar verdrinken vijftien mensen in de Amsterdamse grachten. De slachtoffers blijken vaak dronken te zijn geweest. AMSTERDAM - De 2i-jarige Tore Grodem werd tijdens een avondje stappen in december onwel door overmatig alcoholgebruik. Ambu lancemedewerkers zetten hem na behandeling af voor zijn hotel, daarna werd niets meer van hem vernomen. Wekenlang werd er naar hem ge zocht door onder andere de poli tie, het leger en vrijwilligers. Don derdagmiddag zag een passagier van een rondvaartboot zijn lichaam drijven. Waarschijnlijk is de jonge toerist uit Noorwegen te water geraakt en verdronken; de politie sluit een misdrijf uit. Volgens cijfers van de politie Am- sterdam-Amstelland worden vijf tien lichamen per jaar gevonden in de grachten. Soms gaat het om mensen die door een misdrijf om het leven zijn gekomen, maar va ker gaat het om verdrinkingsgeval- len. Veelal zijn het dronken men sen die te water zijn geraakt. Of mannen die in de gracht stonden te plassen, getuige de openstaan de gulp die de lijkschouwer soms aantreft. „Wie te water raakt, heeft het doorgaans erg moeilijk", stelt Frans Icke, voormalig deelraadslid voor de SP in stadsdeel Amster dam Centrum. „De kademuren zijn hoog en bieden niet altijd houvast. In de winter kan het wa ter een graad of 4 zijn, waardoor je het maar een paar minuten vol houdt. Als je beneveld bent, is al les nog veel moeilijker." Icke diende een voorstel in bij het bestuur van stadsdeel Centrum om verdrinkingsdoden te voorko men. Hij kwam op het idee nadat een fractiemedewerker van de SP in de gracht was gesprongen om haar kat te redden, in moeilijkhe den kwam en dacht dat haar laat ste uur had geslagen. „Bij vernieu wing van kades worden nu stan daard trapjes en handvatten ge plaatst, maar dat is nog lang niet overal gedaan. Er zijn daardoor nog steeds plekken waar het las tig is om uit het water te komen. Mijn voorstel luidde: breng deze plekken in kaart en hang daar van dat goedkope, oranje touw tussen plekken in de kademuur waaraan boten kunnen vastleggen. Je bent dan voor een paar duizend euro klaar en redt er misschien men- senlevens mee." Een zinloos plan, aldus het vorige en huidige be stuur van stadsdeel Centrum. Stadsdeelvoorzitter Boudewijn Oranje (D66): „Allereerst: het gaat talloze malen meer kosten dan duizenden euro's. Veel be langrijker is dat er niet tot nauwe lijks verband is tussen het plaat sen van een touw en het voorko men van verdrinkingen. Alle grachten liggen ook al vol met ple zierboot jes waar mensen zich aan vast kunnen klampen." Het is volgens Oranje vooral een gedragskwestie, aangezien de slachtoffers overwegend stom dronken zijn of in de gracht ston den te plassen. Eigen schuld, dik ke bult dus? Oranje: „Zo zou ik het niet willen zeggen. Maar wij hebben niet de middelen om dit te voorkomen. De overheid kan niet alle risico's uitbannen." Veiligheid heeft geen enkele rol gespeeld bij de gaswinning in Groningen. Het ging het mi nisterie van Economische Za ken, de NAM en ook de toe zichthouder om de opbrengst. Dat staat in een conceptrap port van de Onderzoeksraad voor Veiligheid dat de NOS heeft ingezien. 'De partijen za gen tot begin 2013 het effect van de aardbevingen als beperkt. Het was slechts een schaderisico dat vergoed kon worden. Veilig heidsrisico's voor burgers werden niet onderkend', citeert de NOS uit het rapport. Dat het ministerie meerdere rollen heeft (betrokken bij exploitatie en hoeder van alle belangen) draagt niet bij aan de veiligheid. Ook staan de partijen te weinig open voor kritiek. Justitie wil bedreiger Kamerleden in cel zien De 41-jarige Rotterdammer die volgens justitie met minipistool- tjes Kamerleden en justitiemede werkers bedreigde, moet achttien maanden cel krijgen, waarvan ne gen voorwaardelijk. Dat heeft het OM gisteren geëist. De man stuur de onder meer kogelbrieven naar fracties en mailde Kamervoorzit ter Van Miltenburg dat hij vanaf de publieke tribune ging schieten. Minderjarige moeder dode baby opgespoord De moeder van de dode baby die op 30 december in Breda werd ge vonden, is vermoedelijk opge spoord. Het gaat om een minderja rig meisje, maakte de politie giste ren bekend. Ze is eerder deze week gearresteerd. De politie zegt dat het meisje waarschijnlijk in geestelijke nood verkeerde. Ze krijgt medische en psychische zorg. Remko van Westerloo alsnog weg bij SBS Zenderbaas Remko van Wester loo vertrekt om onbekende re denen bij SBS Broadcasting. Peter Lubbers volgt hem op. In 2014 was even sprake van Van Westerloos ontslag, toen kijk cijfers nog tegenvielen. SBS: „Na zo'n periode is het goed om iemand anders, met een verse blik, deze zeer intensieve baan te laten bekleden." Veel mensen die in een Amsterdamse gracht vallen en verdrinken, stonden te plassen, zo blijkt uit de openstaande gulp die de lijkschouwer soms aantreft, foto Thomas Schlijper/HH Stomdronken de gracht in door Emiel van Dongen Frans Icke, deelraadslid GRONINGEN UTRECHT BREDA AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12