Middelburg geeft burger heft in handen bij herinrichting stadspark Ambtenaar zou zelf miljoenen aan Fracties bekijken nut en garantiesubsidies hebben verstrekt noodzaak van kunstgras 34 SCHOUWEN-DUIVELAND DAUWENDAELEGROEP Vijf leden van Dauwendaelegroep worden verdacht van het vormen van een criminele organisatie. MIDDELBURG - Langzaamaan krij gen burgers meer zeggenschap van de overheid. Middelburg tilt burgerparticipatie naar een nog hoger niveau. Bij de herinrichting van het Molenwaterpark - tegen over de schouwburg, waar voor heen Miniatuur Walcheren lag - krijgen de burgers de volledige verantwoordelijkheid; het is de ge meente zelf die zich beperkt tot meepraten. Middelburg heeft een wethouder burgerparticipatie: Arjan Beek man (Christenunie). Hij heeft er helemaal geen moeite mee om de regie over zo'n belangrijk project uit handen te geven. Integendeel: „Ik heb een dienende rol. Wat is er mooier dan dat burgers zelf het initiatief nemen en hun leefomge ving vormgeven? Overheden heb ben te lang gedacht: 'wij weten wel wat goed voor u is'. Daar heb ben burgers genoeg van." Caja Oldenburger van Vereniging Stadspark Molenwater beaamt dat. „Wat je merkt, is dat wan neer de gemeente met een plan komt, er al te veel is uitgewerkt. Dat vinden mensen vervelend." Volgens Beekman heeft het colle ge van B en W wel geworsteld met het besluit. „Maar de Vereni ging Stadspark Molenwater heeft een duidelijk idee over het park en het proces om tot een plan voor de herinrichting te komen. Dat zouden ze uit handen moe ten geven aan de gemeente en de wethouder zou politiek verant woordelijk blijven. Dat past niet bij dit initiatief. De vereniging en de gemeenteraad krijgen het pri maat, ik kan hoogstens fungeren als schakel, als boodschappenjon gen. Dat is vernieuwend en het zal best zoeken zijn, maar het past in deze tijd. En als je als ge meente een wethouder voor bur gerparticipatie benoemt, moet je ook doen wat je zegt." Oldenburger: „Eén van de cruxen voor het wel of niet slagen is dat er nü duidelijkheid komt over hoe het spel gespeeld wordt. Mét de belofte van de raad dat als alles volgens de regels is gegaan en het geld van de gemeente voor de her inrichting ook echt komt. Die ze kerheid is heel belangrijk om alle burgers en vrijwilligers mee te We zijn verantwoordelijk en verschuilen ons niet achter de wethouder krijgen." Beekman beaamt dat. „Als overheid hebben we te vaak verwachtingen gewekt, maar niet waargemaakt. De raad moet zich nu realiseren: als we de vereni ging deze verantwoordelijkheid geven en zij komt de afspraken na, dan is er geen weg terug, ook financieel niet." Oldenburger is niet bang om on der een vergrootglas te liggen. „Wij gaan er vanuit - misschien heel onbescheiden - dat de raad al heeft gezien dat wij op een heel positieve manier bezig zijn ge weest om ons ideaal te bereiken. En dat ze denken dat wij capabel zijn. Natuurlijk kan het zijn dat er dingen mis gaan, dat het proces een grote mislukking wordt. Maar wat is daar erg aan? Niks! Dan is het toch geprobeerd. Dan zijn we verder gekomen dan praten, er is hoogstens tijd verloren." Woensdag aanstaande leggen Ol denburger en Beekman samen aan de gemeenteraad uit hoe ze met de overheidsparticipatie wil len omgaan. „En", benadrukt Ol denburger, „niet de wethouder wordt erop aangesproken, wij wor den erop aangesproken. Als je rechten vraagt, heb je ook plich ten en verantwoordelijkheden. We zullen ons niet verschuilen achter de wethouder." MIDDELBURG - Vijf leden van de Dauwendaelegroep verschijnen aanstaande maandag voor de rechtbank. Ze worden onder ande re verdacht van het plegen van in braken en/of het helen van gesto len spullen. Ze werden begin vo rig jaar opgepakt samen met twee anderen (minderjarigen) na een groot onderzoek door de politie omdat er in de Middelburgse wijk Dauwendaele opvallend veel werd ingebroken. Het zogenoem de woninginbrakenteam van de politie, aangevuld met andere re chercheurs, slaagde erin die zeven in beeld te krijgen waarna ze in ja nuari werden opgepakt. De zeven waren niet alleen actief in Dauwendaele en wonen ook niet allemaal in die Middelburgse wijk. Maar intern werden de ver schillende verdachten door de po litie wel met die groepsnaam aan geduid. Ook anderen horen of hoorden tot deze groep die al lang bekend staat als de probleem groep van Middelburg. Individue le leden van die groep werden door de politie in de gaten gehou den. Velen van hen waren niet meer welkom in de Middelburgse horeca omdat ze voor problemen zorgden. De vijf die nu terecht staan zijn tussen de 19 en 30 jaar oud. Twee van hen worden ook verdacht van verkrachting. Eén van hen zou zijn slachtoffer een verdovend middel hebben toegediend en haar ook hebben mishandeld. De ander zou, zo blijkt uit de offi ciële tenlastelegging van het Openbaar Ministerie, de pinpas hebben geroofd van zijn slachtof fer. De heling heeft betrekking op één Porsche, een zeer groot aantal iPads, laptops, smartphones, tv's en Tomtoms. En volgens het Openbaar Ministerie zijn ze ook allemaal lid van een criminele or ganisatie. De verdediging heeft al aangekondigd die laatste beschul diging met alle mogelijk midde len aan te vechten. Volgens hen was er geen structurele organisa tie die al die misdrijven regelde. Op z'n hoogst kan volgens hen ge zegd worden dat de verschillende verdachten elkaar kenden en wil lekeurig samenwerkten. Maar vol gens hen zat daar geen structuur in en kan dan ook niet gesproken worden van een criminele organi satie. Raadsman Martijn van der Want zei eerder al: „Het feit dat verschillende mensen uit één wijk, in verschillende samenstel lingen diefstallen zouden hebben gepleegd, maakt nog niet dat ze deel uitmaken van een duurzaam en gestructureerd samenwerkings verband dat helemaal gericht is op het plegen van misdrijven." De raadslieden verzetten zich fel tegen die beschuldiging omdat het lidmaatschap van een crimine le organisatie strafverzwarend werkt. Bovendien kan iemand die een dergelijke veroordeling achter zijn naam heeft staan, het wel schudden als hij ooit nog eens sol liciteert op een reguliere baan. Ad vocaat Eduard Smit liet eerder ook al weten dat hij heel verbaasd was over die beschuldiging. Hij herinnerde er destijds aan dat het Openbaar Ministerie nog niet zo lang geleden zulke beschuldigin gen alleen maar uitte tegen echte zware criminelen die overduide lijk samenwerkten. De beide minderjarige verdach ten verschijnen dinsdag voor de rechtbank. Hun zitting vindt ach ter gesloten deuren plaats. In verleden minder beschuldigingen van lidmaatschap van een criminele organisatie Volgens woordvoerder Anja Schip per van de gemeente Goes is dat geld niet verdwenen. Er is volgens haar door de beide organisaties geen gebruik gemaakt van de ge meentegarantie. De gemeente kwam de fraude op het spoor toen in 2014 'de ver strekte en lopende gemeentega ranties werden gecontroleerd'. Schipper ging niet in op de vraag waarom in 2014 de boeken over 2006 werden gecontroleerd. Om dat de fraudezaak nu onder de rechter is, wilde ze geen inhoude lijke reactie geven. Alleen dat er vorig jaar aangifte gedaan is tegen de Goesenaar. De fraude kwam deze week naar buiten tijdens een tussentijdse zitting van de Mid delburgse rechtbank. De verdach te en zijn advocaat verschenen echter niet en de officier van justi tie ging ook niet inhoudelijk in op de strafzaak. De ex-ambtenaar moet op 19 februari daadwerkelijk terecht staan. Volgens de aan klacht heeft hij beide subsidiever zoeken namens het college van burgemeester en wethouder on dertekend terwijl hij daar niet de bevoegdheid voor had. Voorzitter Gerard Heerebout van de Raad van Commissarissen van de stich tingen liet gisteren weten dat de ze strafzaak hem niet bekend is noch het feit dat die subsidiever zoeken in 2006 zijn ingediend. Om daar antwoord op te krijgen houden de lokale afdelingen van PvdA, D66 en Groenlinks woens dag 21 januari een bijeenkomst in de voetbalkantine van MZC'11 in Zierikzee. Op Schouwen-Duiveland wordt door voetbalclubs om meer kunst gras gevraagd en er zijn inmid dels vergevorderde plannen om met steun van de gemeente een nieuw kunstgrasveld aan te leg gen bij voetbalvereniging MZC'11. De drie genoemde fracties willen inzicht in de voordelen en de mo gelijke nadelen die eraan kleven. Aan de interactieve bijeenkomst wordt medewerking verleend door onder meer hoogleraar tran- sitiekunde Jan Rotmans. Hij is ook ex-voorzitter van een ama teurvoetbalvereniging en duur zaam ondernemer. Rotmans laat zien dat met kunstgras meer mo gelijk is, zoals energie opwekken en zoet water opvangen. Ook vertegenwoordigers van MZC'11 en Bruse Boys zijn uitge nodigd over hun wensen en visie te komen vertellen. De openbare bijeenkomst begint om 19.30 uur. Criminele Caja Oldenburger van Vereniging Stadspark Molenwater en wethouder Arjan Beekman staan in de muziektent in het Molenwaterpark. „Dit is dé plek om zoiets unieks als overheidsparticipatie uit te proberen", vinden Oldenbur ger en Beekman, foto Lex de Meester door Maurits Sep Caja Oldenburger door Emile Calon Raadsman Eduard Smit door Emile Calon GOES - Een voormalige ambtenaar van de gemeente Goes wordt ver dacht van fraude. De 62-jarige Theo K. uit Goes zou in 2006 enke le officiële documenten van de ge meente valselijk hebben onderte kend waardoor de Stichting Maat schappelijke Belangen en de Stich ting tot Behoud en Ondersteuning van Monumenten aanspraak kon den maken op een gemeentegaran ties van respectievelijk 1,4 miljoen en 6,725 miljoen euro. ZIERIKZEE - Wat zijn nut en nood zaak van investeringen in kunst gras op Schouwen-Duiveland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 126