Eendenkooi en molen zijn de blikvangers Hart van Poortambacht Verenigingsmanager scoort met Buurtbus DFS legt taken neer SCHOUWEN-DUIVELAND 33 1 RENESSE - De historische eenden kooi op het landgoed Watergat II is een van de grootste projecten binnen het gehele natuurherstel. Daar is 140.000 euro voor uitge trokken. „De kooi stamt uit 1884 en is nog steeds in werking", vertelt Peter Lubbers, eigenaar. „Er zijn alleen geen eenden meer. Vroeger zaten er honderden, die zijn allemaal weg." In het beheerplan is vastgelegd dat het waterpeil in de eenden kooi omhoog gaat, een wens van de provincie Zeeland volgens Lub bers. Daarvoor moeten de dijkjes in de vangpijpen van de eenden kooi worden opgehoogd en er komt een nieuwe hardhouten be schoeiing. De kooi heeft de vorm van een rogge-ei, met vier vangar men en in het midden een plas water. Een eendenkooi werkt als volgt: met voer of met hulp van een hond worden eenden in een vangarm gelokt. Eenmaal in de arm worden ze aan het schrikken gemaakt en dan vliegen ze naar binnen, naar het licht toe. Eenden werden vroeger gevangen om op te eten. Tegenwoordig worden eendenkooien nog wel gebruikt om de vogels te ringen. Een ander groot project is het ver vangen van een watermolentje. Deze molen speelt een belangrij ke rol in het beheren van het wa terpeil in het gebied. „We houden met het waterpeil rekening met de belangen van omliggende hui zen en het landschap", zegt Lub bers. Het molentje dat er stond was volgens Lubbers een bijzon der exemplaar. „Het is cultureel historisch erfgoed. Het molentje gaat naar het openluchtmuseum. Daar wilden ze het dolgraag heb ben. Het molentje moest nog met de hand bediend worden en uit de wind gedraaid en de cardan kwam uit een oude T-Ford." Om het waterpeil goed te kunnen beheren is op de oude fundamen ten inmiddels een nieuw molen tje geplaatst. Een kopie van de oude molen, maar wel een beetje groter om meer wind te kunnen vangen en met een moderner peil beheer. Voorzitter Adrie Tange van de wijkorganisatie Hart van Poortam bacht liet dat gisteravond met trots weten tijdens de nieuwjaars bijeenkomst waar ruim 50 bewo ners op afkwamen. Tange gaf een overzicht van de activiteiten van het afgelopen jaar en vestigde vooral de aandacht op de plannen voor 2015. Daar zijn veel vrijwilli gers voor nodig en die hoopte hij bij deze gelegenheid al enthou siast te maken. De plannen betref fen de opzet van een lokaal Gla zen Huis in navolging van het lan delijke Serious Request. „Het is een droom die ik al twee jaar koes ter en graag gerealiseerd zou zien, maar dat kan ik niet alleen", vul de secretaris Geertjan de Bruijne aan. Hij ziet al een glazen pavil joen voor zich op het terrein bij Pontes Pieter Zeeman. Daar zou den zes dagen 24 uur lang bij toer beurt bijvoorbeeld de lokale om roep, cliënten van Brugzicht en anderen kunnen vertoeven. Andere plannen zijn: een schoon maakactie, een huttendorp, een wijkkrant en natuuractiviteiten. De Feiter stopt om persoonlijke redenen en omdat hij twijfels heeft over zijn functioneren bin nen de vereniging. „Het is geen beslissing van het bestuur ge weest", zegt voorzitter Theo Gref- kens. Hij wil er niet veel over kwijt. De Feiter was gisteren niet bereikbaar. De Feiter en Grefkens hebben ja ren geleden als secretaris en voor zitter aan de wieg gestaan van de professionalisering van de club. Er kwam een nieuw clubgebouw en de vereniging ging op een an dere manier werken. In 2009 (hij was toen al geen secretaris meer) mondde dat uit in het aanstellen van De Feiter als verenigingsma nager, een betaalde functie waar in hij activiteiten moest aanjagen en zaken rond vrijwilligers en sponsors regelen. Of hij een opvol ger krijgt is nog onbekend. Uitslaande brand in chalet Noordwelle Een chalet op Strandpark De Zeeuwse Kust aan de Helle- weg in Noordwelle is vrijdag in vlammen opgegaan. De brandweer heeft weten te voorkomen dat het vuur over sloeg op andere vakantiewo ningen. De brandmelding kwam binnen om tien over zeven. Om acht uur was de brandweer de brand meester. Nieuwjaarsconcert Latin-Jazzband Latin-Jazzband Sonnemax geeft morgen om 14.30 uur een nieuwjaarsconcert in d'Ouwe Smisse in Zonne- maire. Sonnemax maakt mu ziek die een crossover is van jazz en latin met wat pop-in vloeden. De nummers zijn veelal bewerkingen en het resultaat noemen ze Bongo- Bop. De toegang is gratis. Bijeenkomst Vrouwen van Nu De Vrouwen van Nu afde ling Noordwelle houden op dinsdag 13 januari hun nieuwjaarsbijeenkomst in het dorpshuis te Ellemeet. Dhr. Postma zal vertellen over de Zeeuwse sieraden. Zelf iets meenemen om eventueel te laten herken nen en/of te taxeren mag ook. Aanvang is 19.30 uur. Open repetitie Zeeuws Projectkoor In de Hervormde Kerk van Kerkwerve is op donderdag avond 15 januari een open re petitie van het Zeeuws Pro jectkoor. Iedereen die van zingen houdt is welkom om een repetitieavond mee te zingen. Er wordt gerepe teerd vanaf 19.45 uur. Het ge mengde koor heeft een leef tijdgrens van 60 jaar. Informatiemiddag slechtziendheid In de bibliotheek in Zierik zee is donderdag 15 januari van 14.00 tot 16.00 uur een informatiemiddag van Ko ninklijke Visio over slecht ziend- en blindheid. Uit on derzoek blijkt dat veel (oude re) mensen met een (zeer) beperkt zicht rond blijven lo pen met vragen over leven met die visuele beperking. 'Dans met mij' bij lokale omroep De documentaire 'Dans met mij' van regisseur Stijn van Loo over het project De vier kante kilometer in Dreichor is vanaf maandag 12 januari te zien bij RTV SLOGO, de lokale omroep van Goeree- Overflakkee. De tv-uitzendingen zijn te zien via UPC digitaal kanaal 31 en Analoog 67+. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Peter Lubbers bij de nieuwe watermolen in het natuurgebied Watergat. foto Marieke Mandemakers ZIERIKZEE - De Buurtbus komt met ingang van de nieuwe dienstrege ling van Connexxion ook langs bij Waterwijk en Poortambacht 10 in Zierikzee. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Kees de Feiter stopt als verenigingsmanager bij DFS. Hij legt ook zijn taken als vrij williger binnen de vereniging neer. De Feiter werkt tot uiterlijk 1 april door om zaken af te ronden en ta ken over te dragen. Hij is 14 jaar ac tief geweest voor de sportvereni ging uit Burgh-Haamstede. NOORDWELLE ZONNEMAIRE ELLEMEET KERKWERVE ZIERIKZEE DREISCHOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 125