Gewonde reeën en herten lijden door verbod op genadeschot Huisarts Simons overrompeld met geschenk bij zilveren jubileum 44 Het landgoed is al in de familie sinds 1933, mijn opa wilde zijn hobby veiligstellen 32 SCHOUWEN-DUIVELAND GROOT ONDERHOUD Achterstallig onderhoud van de Landgoederen Watergat I en II wordt aangepakt met subsidie. Donderdagavond was het nog raak. Een ree werd bij de Plompe Toren bij Burghsluis aangereden, maar het dier was niet direct dood en lag hulpeloos op het as falt. Het is de tweede ree dit jaar die geen genadeschot of -steek kon krijgen vanwege het provin ciale besluit. Het zit Herman Joris- sen, gewestelijk voorzitter KNJV Zeeland heel erg dwars. „Dit is niet fatsoenlijk meer, het mag wettelijk zelfs niet eens, je mag dieren niet onnodig laten lijden maar we kunnen niets." Dirk Fluijt, in zijn vrije tijd lid van het bijstandsteam, is vaak bij ongevallen met reeën of damher ten geweest. Ook hij vindt het ver schrikkelijk dat hij moet toekij ken. „Dan ligt een beest daar te creperen en te gillen. Dat is af schuwelijk om te horen." Tot eind december belde de politie bij aan rijdingen met wild iemand van het bijstandsteam voor een gena deschot. Dat zijn ervaren groot wild jagers met een speciale ver gunning. „Maar we kunnen nu he lemaal niets meer. Als we wel in grijpen lopen we het risico dat we onze jachtvergunning kwijt zijn", zegt Fluijt. „Want we overtreden de wet." Jorissen noemt het hele maal bizar dat deze kwestie al leen op Schouwen-Duiveland speelt. Op Walcheren en Noord- Beveland mogen de teams wel door blijven draaien terwijl voor hen dezelfde problematiek speelt. Alles draait om een meningsver schil tussen provincie en FBE over een administratieve kwestie. Om genadeschoten ook op niet-openbaar terrein te mogen geven hebben de mensen naast de vergunning ook een 'grondge bonden verklaring' nodig omdat ze anders in overtreding zijn en dat kan grote juridische gevolgen hebben. „Ik ben daarvoor vaak bij de provincie geweest en vorig jaar is toegezegd dit te regelen, en nu willen ze niet meer", zegt Joris sen. En omdat beide partijen het niet eens zijn, mag op Schou wen-Duiveland geen genadeschot meer gegeven worden. Bij de provincie Zeeland was giste ren niemand in de gelegenheid te reageren in verband met de N ieuwj aarsreceptie. RENESSE - Bij het Watergat in Re- nesse liggen de landgoederen Wa tergat I en II, twee particuliere landgoederen (samen goed voor 55 hectare) in beschermd natuur gebied. Het is vooral duingebied met daarin een nog steeds wer kende eendenkooi. De provincie Zeeland heeft in het kader van een landelijke regeling ongeveer 360.000 euro subsidie toegekend om de natuur in het ge bied te herstellen. „Eigenlijk is het gewoon inlopen van achter stallig onderhoud", zegt Peter Lubbers, een van de eigenaren. Wie bij het Watergat staat heeft niet direct het idee aan de rand van een landgoed te staan. Er zijn geen grote hekwerken met daar achter een statige villa. Alleen een klein bordje, vastgeschroefd aan een hek, geeft aan dat de bezoeker een NSW-landgoed betreedt. Een landgoed dat is opengesteld op wegen en paden. „Het landgoed is in de familie sinds 1933", vertelt Peter Lubbers. „Mijn grootvader wilde tijdig zijn hobby veiligstellen, namelijk vo gels beschermen en de jacht." Op enig moment bezat grootvader Moolenburgh 203 hecatare duingrond die hij verpachtte. Hij heeft het landgoed tijdens zijn le ven altijd beheerd en vooral be schermd tegen invloeden van bui tenaf. „Zoals de aanleg vanaf de oude Vroonweg richting duinover gang Duinhoeve en de aanleg van een parkeerplaats voor 1000 au to's. Hij heeft het landgoed met hand en tand beschermd en is er zelfs voor naar de Raad van State gegaan", vertelt Lubbers. De Raad MAATREGELEN van State gaf Moolenburgh gelijk en de weg en de parkeerplaats zijn er nooit gekomen. De strijdbaarheid van grootvader is doorgegeven aan zijn dochter en nu zijn het de kleinzonen die de belangen van het landgoed ver dedigen en dat gebeurt met verve. Diepgaande meningsverschillen met de provincie Zeeland over on der meer beheer, vergunningen en een slepende rechtszaak die uiteindelijk door Lubbers is ge wonnen, hebben er toe geleid dat er enige jaren geen groot onder houd is gepleegd. Voeg daarbij dat de duinen in heel de Kop van Schouwen in een hoog tempo 'ver- groenen' doordat stikstof afkom stig van wegverkeer of landbouw neerslaat op de grond. Daardoor wordt de schrale duingrond steeds voedselrijker en gedijen struiken, bomen en grassen goed en verdwijnen planten en dieren die zich van oorsprong in het ge bied thuisvoelen. Toch is het nog steeds een bijzonder gebied met veel wild en zeldzame orchidee ën. „En anderhalve week geleden zag ik hier weer een ijsvogel", zegt Lubbers. De dorpsbewoners dachten daar toch iets anders over en een dele gatie van hen verrastte Simons gisteravond met een geschenk: een cheque van ruim 5700 die de zilveren huisarts op drie ma nieren mag besteden: een horloge voor zichzelf, een object voor aan de nog lege wand in zijn ver nieuwde praktijk en een schen king aan een goed doel. Wetend dat Simons zich bij voor keur bescheiden opstelt, schroom de woordvoerster Lydie Blom van de jubileumcommissie zelfs even het eindresultaat van de inzame ling voor het geschenk exact te noemen. „Het geld kwam maar binnenstromen, werkelijk hartver warmend", aldus Blom. In overleg met Letty Simons, echt genote van de jubilaris, besloot de commissie het bedrag voor de drie genoemde opties te bestem men. Naast de cheque kreeg Si mons een lijst met modellen van een horlogemerk dat volgens zijn vrouw zijn voorkeur heeft. Aan hem zelf dus de keus. Zichtbaar overrompeld door dit ruimhartige geschenk van zijn cliënten sprak de huisarts een dankwoord. Over horloge en aan te schaffen wandobject zei hij nog heel even te moeten naden ken, maar de bestemming voor het goede doel wist hij direct te melden: het geld gaat naar een stichting ten behoeve van kinde ren in een jeugdgevangenis in Oe ganda waar dochter Lotte Simons vrijwilligerswerk verricht. Strij dbaar van opa tot kleinzoon door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Aangereden damherten en reeën krijgen op Schouwen-Duiveland geen genade schot meer en sterven daardoor soms een langzame dood. Het pro vinciebestuur heeft besloten de le den van het bijstandsteam valwild (die de genadeschoten geven) te ontheffen van hun taak. door Melita Lanting Peter Lubbers De maatregelen voor natuurher- stel in het Watergat bestaan uit het maaien, plaggen en verwijde ren van struikgewas. Daarnaast wordt een nieuwe kraal/vangkooi gebouwd voor de koeien die het gebied begrazen. De eendenkooi wordt aangepast aan een hogere waterstand. Door het werk ontstaan weer vochtige duinvalleien, moerasge biedjes en een open duinland schap De herstelwerkzaamheden wor den betaald vanuit de PAS-maatre- gelen. Een landelijke subsidiepot om vergroening door stikstof te gen te gaan. Uit dezelfde pot wordt het werk in de Zeepeduinen betaald. Bij de Plompe Toren werd deze ree aangereden. Het dier maakte deel uit van een groep veldreeën waarvan al zeven zijn doodgereden. door Ali Pankow RENESSE - Een gezellig samenzijn met collega's in zijn zojuist gereno veerde praktijkruimte wilde huis arts Stephan Simons in Renesse gis teravond dan nog wel houden, maar verder vond hij het beslist niet nodig ruchtbaarheid te geven aan zijn 25-jarig jubileum als huis arts in deze kern. Huisarts Stephan Simons wordt verrast met een ruimhartig jubileumge schenk vanuit zijn cliëntenkring, foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 124