TUI wÈÊk* Met alle begeleiders op de camping Leerlingen die willen ontdekken of een carrière in de techniek bij hen past, kunnen op SSG De Rede in Terneuzen Technasium doen. Ze leren bouwen, onderzoeken en presenteren. >oo<xxx><><><><><><x>o<c><x><><^^ ooo< ,igp S'SSf n het technasiumlokaal van Stede lijke Scholengemeenschap De Re de in Terneuzen is het een hels ka baal. Er wordt gezaagd, geschuurd en druk overlegd. Isabel Dhaene (13) uit brugklas havo/vwo maakt met haar groepje een tentoonstellings stuk voor hun opdrachtgever, doe-cen- trum Technopolis. Ze hebben eerder al een plan van aanpak en een schets ontwerp gemaakt. De Rede is als enige Zeeuws-Vlaamse school aangesloten bij Stichting Tech nasium. Deze stichting wil leerlingen warm maken voor techniek en techno logie en daar hoort het keuzevak On derzoek Ontwerpen (O&O) bij. Er wordt gewerkt met echte opdrachtge vers, zoals Technopolis. De leerlingen van De Rede komen twee keer per week bij elkaar in het speciaal inge richte technasiumlokaal om aan hun project te werken. Er zijn zowel veel jongens als meiden die dit keuzevak volgen. De taken zijn al verdeeld: Isabel is de voorzitter, Yelmar Kuijpers (12) de on derzoeker en Nirusan Nixsan (13) de ontwerper. Elet vierde lid van de groep is gestopt met het technasium. Maar volgens Isabel geeft dat geen pro blemen. „We bouwen allemaal mee aan het project", vertelt ze. Isabel over legt kort met haar team en houdt de planning erbij op de laptop. „Nirusan, heb jij de instructieposter al ingele verd?", wil ze weten. Er staat ook nog een presentatie van het project op de agenda. „We hopen dat ons project ook te zien wordt bij Technopolis zelf', zegt Isabel. Vandaag gaan ze verder met bouwen. Vorige week hebben ze al een begin gemaakt. „We gaan een doos maken waar een rad in zit. Als je aan een hen del trekt, gaat het rad draaien en door een dynamo gaan er lampjes bran den", legt Isabel uit. „We noemen ons project Het Draaiende Rad." De lamp jes komen bovenop de doos, in de vorm van een gezichtje. De inspiratie deden ze op bij Technopolis zelf. Iets met water maken was een wens, maar dat bleek erg ingewikkeld. „Ik hoop wel dat we nog tijd heb ben om de doos te schilderen, want we hebben nog maar een week", zegt Isabel. Dit is de zevende week van de in totaal acht projectweken. „Ze krij gen nog wel een week extra, maar dat weten ze nog niet", verklapt vrijwilli ger en oud-timmerman Edward Kers- bulck. Hij helpt de leerlingen. Voor de zijkant en bovenkant van de doos gebruiken ze multiplex platen. Isabel pakt de bouwtekening erbij en begint de afmetingen met potlood en liniaal op de plaat te tekenen. Edward loopt net langs en geeft Isabel een tip. „Deze plaat is al recht, dus je hoeft niet van de zijkant af te meten." Kers- bulck merkt dat de kinderen thuis niet veel knutselen en hier een hoop leren over gereedschap en techniek. Yelmar neemt het zagen voor zijn re kening en na een tijdje begint hij het Je moet op schaal kunnen tekenen, handig zijn en geduld hebben goed te voelen in zijn handen. „Dat hoort erbij hè Yelmar", zegt Isabel. Ze neemt haar taak als voorzitter serieus, houdt alles in de gaten en delegeert de werkzaamheden. „Waar maken we het rad van? Hout?", vraagt ze aan Yel mar en Nirusan. Het wordt hout. Ter wijl ze de bouwtekening goed raadple gen, tekenen ze de afmetingen in. Wie denkt dat techniek niet voor meisjes is, heeft het mis. Isabel werkt nauwkeurig en heeft er ook plezier in. „Ik kon uit verschillende bijvakken kiezen en na de open dag van Techna sium, leek dit me heel leuk", vertelt ze. „Je moet op schaal kunnen teke nen, handig zijn en geduld hebben. Ook heb ik geleerd hoe ik het gereed schap moet gebruiken." Het zagen vond ze in het begin lastig, maar Isa bel heeft geleerd hoe ze dat het beste kan doen. „Door niet te hard erop te drukken." Of ze later ook iets in de techniek gaat doen, weet ze nog niet. Eerst dit pro ject maar eens afkrijgen. Ik werk voor Nationale Sportkampen. Ik ben bege leider bij hockeykampen, omdat ik zelf ook aan hockey doe. Ik ontvang ouders, ik zet de spullen klaar, ik begeleid oefenin gen, ik zorg dat de groep bij elkaar blijft. En als er wat is, dan roep ik de coördinator. Voor vijf dagen kamp krijg ik 125 euro. Ik krijg ook een shirt en een trui en kan dan ook blijven eten, drinken en slapen. Dus ik heb in zo'n week verder geen kosten. Ik werk in de zomervakan tie en ook wel eens in de kerstvakantie. Heel erg leuk! Je bent so ciaal bezig, want alle bege leiders van de verschillende kampen slapen op een cam ping. Je leert dus heel veel men sen kennen. En ik vind het ook leuk om met kinderen bezig te zijn. Niet vijf dagen per week, maar wel naast mijn gewo ne baan, in de vakanties. Ik weet nog niet wat ik wil worden, maar het wordt sowieso iets met sporten. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Technasium is niet alleen voor j ongens door Sophie Stockman arar "l- M.*S&3$2 A VxSAjff Isabel is een van de vele meisjes die enthousiast zijn over technasium. Wat voor bijbaantje heb je? Wat verdien je? Hoeveel uur per week doe je dit werk? Wat vind je van het werk? Zou je dit werk later ook willen doen? Naam: Suzet van Gaaien (16) Woonplaats: Kamperland School: Ostrea Lyceum in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 118